Wykorzystanie platformy edukacyjnej Navoica, analizę e-zasobów posiadanych przez uczelnie oraz udostępnianie w formule otwartej wybranych kursów online oraz e-materiałów rekomenduje uczelniom resort nauki w związku z zawieszeniem zajęć na uczelniach.
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa szef resortu nauki Jarosław Gowin zdecydował 11 marca o zawieszeniu zajęć dydaktycznych na uczelniach od 12 marca do 25 marca. Gowin zobowiązał uczelnie do tego, żeby ich władze w jak najszerszym zakresie umożliwiły studentom odbywanie zajęć online. Dlatego 13 marca resort nauki opublikował na swojej stronie internetowej szereg rekomendacji dla uczelni dotyczących kształcenia online.
MNiSW rekomenduje wykorzystanie zasobów uczelni, które posiadają infrastrukturę i kompetencje, poprzez wykorzystanie istniejących na tych uczelniach narzędzi do zdalnego przekazywania m.in. wiedzy, materiałów dydaktycznych. Apeluje też o wykorzystanie dostępnych na uczelniach platform komunikacji online (webinaria, wideokonferencje, wirtualne pokoje spotkań itp.) do zastąpienia zajęć odbywających się tradycyjnie w formie wykładu lub seminarium.
Resort nauki rekomenduje również zaangażowanie istniejących na uczelniach struktur wsparcia w tworzeniu e-zasobów edukacyjnych do udzielania pomocy i konsultacji jednostkom, które nie mają dużego doświadczenia w tym zakresie.
MNiSW poleca też wykonanie analizy e-zasobów posiadanych przez uczelnie oraz udostępnianie w formule otwartej wybranych kursów online oraz e-materiałów, które mogą pokazać dobre praktyki w zakresie tworzenia zdalnych materiałów edukacyjnych.
W przypadku udostępniania kursów oraz e-zasobów otwartych preferowane jest wskazywanie w prosty sposób licencji (np. https://creativecommons.pl/wybierz-licencje/), które pozwolą na wykorzystanie przez innych materiałów z poszanowaniem zasad prawa autorskiego – podkreślono w komunikacie resortu.
MNiSW rekomenduje uczelniom wykorzystanie platformy www.navoica.pl, której jest właścicielem. Narzędzie to umożliwia tworzenie i zamieszczanie kursów online i materiałów dydaktycznych. Navoica to platforma typu MOOC (ang. massive open online course).
Resort nauki zwrócił się też z prośbą do rektorów, aby w miarę swoich możliwości, wsparli kuratoria oświaty na swoim terenie w przygotowaniu kursów online na potrzeby kształcenia.
W komunikacie resortu wymieniono również przykładowe dostępne online zasoby dla uczelni. Wśród nich są m.in. Otwarte Zasoby Edukacyjne Politechniki Warszawskiej, Otwarte Zasoby Edukacyjne Politechniki Łódzkiej czy Biblioteka Otwartej Nauki. Pełen spis wraz z rekomendacjami resortu nauki znajduje się na stronie internetowej.
Szymon Zdziebłowski
Info: PAP – Nauka w Polsce, fot. pixabay.com
Data publikacji: 14.03.2020 r.