Łukasz Szeliga pełni funkcję prezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego (PKPar) od 2015 roku. Okres ostatnich kilku lat to niezwykle intensywny czas rozwoju Komitetu. Pozyskał on w tym czasie wielu strategicznych sponsorów i partnerów, stał się rozpoznawalną marką, a ruch paraolimpijski jest silniejszy niż kiedykolwiek.
– Dziękuję za zaufanie, którym obdarzyli mnie delegaci, odbieram to jako zastrzyk motywacji na następne cztery lata – powiedział prezes Szeliga. – Mam świadomość, że czas pandemii, w którym się obecnie znaleźliśmy sprawia, że w najbliższym czteroleciu trudno będzie utrzymać „falę wznoszącą”. Stykając się z realiami sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Polsce wiem, że w obszarze rehabilitacji, integracji społecznej i dostępności do sportu jest jeszcze mnóstwo do zrobienia.
Kolejne cztery lata pracy na rzecz rozwoju polskiego ruchu paraolimpijskiego zwłaszcza w obliczu zagrożenia koronawirusem, który w roku igrzysk paraolimpijskich sparaliżował świat sportu, to ogromne wyzwanie dla całego środowiska sportowego. Tym bardziej istotny będzie wypracowany przez ostatnie lata kapitał.
– Mam za sobą czteroletni czas, w którym rzeczywiście pojawiło się wiele nowych wątków w aktywności Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Organizacja wyjazdu na igrzyska paraolimpijskie co dwa lata – to oczywiście ciągle jest najważniejsze zadanie PKPar. Istotne jednak też jest propagowanie ruchu paraolimpijskiego w naszym kraju. Przez ostatnie lata w Komitecie uruchomionych zostało wiele nowych projektów, od weekendów sportowych dla osób z niepełnosprawnościami, przez sekcje sportowe, po Galę Paraolimpijską podsumowującą 20 lat istnienia Komitetu w strukturach międzynarodowych. Zwiększyła się nasza aktywność na arenie międzynarodowej, zorganizowaliśmy w Katowicach Zjazd Generalny Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego, pozyskaliśmy nowych sponsorów i partnerów, w 2019 r. zorganizowaliśmy 1. Plebiscyt PKPar-u na Sportowca Roku. Rok 2020 zaczęliśmy od organizacji międzynarodowej imprezy promującej sporty zimowe – ParaSki4Europe – European Winter Para Sport Event 2020. Ciągle nabieramy wiatru w żagle.
Jak przyznaje Łukasz Szeliga sukcesy ostatnich lat to zasługa pracy całego zarządu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, tworzących go organizacji (Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”, Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem”, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji „FAR”, Stowarzyszenie „Cross”, Związek Kultury Fizycznej Olimp, Polska Federacja Bocci), a także pracowników Komitetu.
– To, co istotne, to fakt, że udało mi się zbudować w Komitecie świetny zespół ludzi oddanych idei paraolimpizmu. Bardzo im za to wszystkim dziękuję. Zakładam, że współpraca, która z roku na rok jest coraz lepsza zarówno z PFRON jak i Ministerstwem Sportu, naszymi sponsorami oraz partnerami, będzie się rozwijać. Dzięki temu sport jako forma rehabilitacji będzie powszechnie stosowany.
Zarząd Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na kolejną kadencję obejmującą lata 2020-2024:
- Łukasz Szeliga – prezes zarządu
- Beata Dobak-Urbańska
- Adam Dzitkowski
- Eugeniusz Grabowski
- Jerzy Jankowski
- Zenon Jaszczur
- Mirosław Mirynowski
- Tadeusz Nowicki
- Mariusz Oliwa
- Romuald Schmidt
- Bogusław Szczepański
- Piotr Szymala
- Danuta Tarnawska
- Tomasz Woźny
Skład Komisji Rewizyjnej na kolejną kadencję obejmującą lata 2020-2024:
1) Dariusz Mosakowski
2) Andrzej Ofczyński
3) Bożena Tatarczak
Łukasz Szeliga – Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego (od 2015) oraz Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START” (od 2013), a także jako pierwszy Polak w historii członek zarządu Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego (EPC). 5 marca 2020 został powołany przez minister sportu Danutę Dmowską-Andrzejuk do Społecznej Rady Sportu.
Wielokrotny mistrz Polski w narciarstwie alpejskim, trzykrotny uczestnik igrzysk paraolimpijskich. Trener koordynator polskiej kadry przygotowującej się do XI Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Soczi w 2014 r. Był także asystentem trenera kadry paraolimpijskiej narciarzy alpejczyków na igrzyska paraolimpijskie w Vancouver 2010 oraz zastępcą szefa Misji Paraolimpijskiej na igrzyska paraolimpijskie w Londynie 2012. Jako działacz sportowy piastował między innymi funkcję prezesa zarządu Beskidzkiego Zrzeszenia Sportowo Rehabilitacyjnego „Start” w Bielsku Białej w latach 2003-2013.
Jest absolwentem między innymi Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie. Należał też do młodzieżowej reprezentacji makroregionu górnośląskiego w piłce nożnej i był dobrze zapowiadającym się piłkarzem. W wieku 16 lat doznał wypadku motocyklowego, w wyniku którego stracił lewą nogę. Dalej aktywnie uprawiał narciarstwo alpejskie. W 2013 nominowany był w XI edycji konkursu „Człowiek bez barier”. W 2019 roku otrzymał złoty medal za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego i srebrną odznakę „Za zasługi dla sportu” (brązową odznakę „Za zasługi dla sportu” otrzymał w 2018 roku).
Info: PKPar, fot. Bartłomiej Zborowski / Polski Komitet Paraolimpijski
Data publikacji: 29.04.2020 r.