Dostrzec (nie)widzialny problem. Moc uświadamiania i pomagania

Trwa kampania „Widzialni (Nie)widzialni”, będąca efektem współpracy Fundacji Nie Widząc Przeszkód i Urzędu Miasta Krakowa. Ambasadorowie akcji zachęcają do bezpiecznego pomagania osobom z dysfunkcją wzroku. Dla niewidomych i niedowidzących przygotowano m.in. specjalne pakiety ochronne, a także wsparcie specjalistów. Działania prowadzone są w Krakowie, ale mogą być rozszerzone.

8 czerwca rozpoczęła się kampania „Widzialni (Nie)widzialni”. Fundacja Nie Widząc Przeszkód zainicjowała ją, aby zwrócić uwagę na sytuację osób z dysfunkcją wzroku. One często potrzebują bezpośredniego wsparcia ze strony nieznajomych podczas wykonywania czynności dnia codziennego. Takich jak np. zakupy, wizyta u lekarza lub w urzędzie, korzystanie z komunikacji miejskiej czy przejście znaną trasą.

– Problem z odpowiednim pomaganiem zawsze istniał, a koronawirus go uwidocznił. Postanowiliśmy od razu działać w Krakowie, żeby te trudności się nie pogłębiły ze względu na obostrzenia – podkreśla Piotr Niesyczyński, członek zarządu Fundacji Nie Widząc Przeszkód.

W ostatnich tygodniach ludzie mniej chętniej pomagają niewidomym i niedowidzącym. Decyduje o tym przede wszystkim lęk przed zarażeniem siebie lub innych. Do tego dochodzą zalecenia dot. zachowania bezpiecznej odległości od spotykanych osób.

– Z naszego środowiska mieliśmy wiele sygnałów o tym problemie. Sam też doświadczyłem tego w jednym ze sklepów osiedlowych. W nim kulturalnie mnie przeproszono, że nie mogę liczyć na pomoc podczas zakupów. Rozumiemy obawy społeczeństwa, dlatego bardzo ważne jest uświadamianie – mówi Marcin Ryszka, prezes zarządu Fundacji NWP.

Bezpieczne pomaganie

Kampania „Widzialni (Nie)widzialni” jest realizowana ze środków Urzędu Miasta Krakowa i potrwa do końca lipca. Jak podkreśla Marcin Ryszka, w ramach działań zostaną pokazane potrzeby osób z dysfunkcją wzroku. Część ludzi nie wie, jak zachować się wobec niewidomych czy niedowidzących na ulicy. Co czwartek na profilu NWP na FB będą zamieszczane filmiki. Pierwszy z nich został opublikowany 11 czerwca (https://www.facebook.com/NWPfundacja/videos/541327979867510/).

– To są materiały o charakterze promocyjnym, ale też instruktażowym. Widzowie dowiedzą się, w jaki sposób można bezpiecznie pomóc osobie niewidomej. To są sytuacje z różnych miejsc, m.in. z przystanku autobusowego, ze sklepu czy przejścia przez jezdnię – informuje Piotr Niesyczyński.

Głosem kampanii został Daniel Kondraciuk. Natomiast w każdym filmiku wystąpi ambasador akcji. W pierwszym do pomagania zachęca Przemysław Babiarz. W następnym pojawi się Andrzej Sikorowski. Fundacja nie chce jeszcze przedstawiać kolejnych osób, które już zostały zaangażowane do działań.

– To naprawdę spore i potrzebne przedsięwzięcie. Przez 2 tygodnie [15-28 czerwca – przyp. red.] mamy plakaty „Widzialni (Nie)widzialni” na trzydziestu citylightach. One znajdują się na przystankach komunikacji miejskiej w różnych częściach Krakowa, żeby dotrzeć do szerokiego grona mieszkańców – mówi Marcin Ryszka.

Plakaty będą też widoczne w innych miejscach, m.in. obok wybranych sklepów, budynków użyteczności publicznej, domów kultury czy na tablicach ogłoszeń w poszczególnych dzielnicach. Natomiast spoty pojawią się później w pojazdach MPK oraz w krakowskich radiach. Materiały promujące kampanię będą też widoczne w automatach Krakowskiej Karty Miejskiej.

Dodatkowe wsparcie

Fundacja NWP zamierza rozdać 150 specjalnych pakietów ochronnych. Wolontariusze dostarczą je bezpośrednio do zainteresowanych osób lub spotkają się w odpowiednim miejscu do przekazania. W zestawach znajdą się m.in. maseczki, które nieodpłatnie wykonała Rada Krakowskich Seniorów. Ich przekazanie odbyło się 16 czerwca. W zestawach znajdą się też kieszonkowe żele antybakteryjne.

– Wyobrażamy sobie, że osoba z dysfunkcją wzroku zdezynfekuje ręce zanim ktoś udzieli jej pomocy. W ten sposób zwiększy poziom bezpieczeństwa, zarówno swój, jak i nieznajomego. Wciąż trzeba zachowywać wszelkie środki ostrożności, ponieważ transmisja wirusa jest możliwa poprzez dotyk – mówi Piotr Niesyczyński.

W ramach kampanii zapewniona jest pomoc nauczyciela orientacji przestrzennej. To propozycja dla osób, które nie uczęszczały daną trasą przez dłuższy czas, a teraz potrzebują sobie ją przypomnieć. Zainteresowani będą umawiać się na indywidualne spotkania. Ponadto można liczyć na wsparcie ze strony psychologa oraz pracownika socjalnego.

– Wiele osób wyjechało z Krakowa do swoich domów po wprowadzeniu obostrzeń związanych z pandemią. Mamy świadomość tego, że w trakcie izolacji mogły pojawić się różne problemy. Nasi specjaliści podpowiedzą, jak je rozwiązać, np. wskażą konkretne placówki czy jednostki – podkreśla Piotr Niesyczyński.

W Fundacji podkreślają, że działania mają charakter lokalny. Jednak nie ukrywają, że liczą na ich rozszerzenie. Najpierw na teren województwa małopolskiego, a później może na obszar całego kraju. NWP chce, żeby jak najwięcej osób uzyskało pomoc, tak jak na kampanijnych filmikach. Niewiele trzeba, aby pomóc nieznajomemu.

Kontakt e-mailowy dla osób zainteresowanych uzyskaniem wsparcia: kontakt@niewidzacprzeszkod.pl

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 17.06.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również