Pomoc dla osób z niepełnosprawnościami na Śląsku

Wsparcie osób niepełnosprawnych podczas pandemii było tematem briefingu prasowego, który odbył się 8 lipca w westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

– PFRON podejmuje bardzo zdecydowane i bardzo ważne działania, pomagając osobom niepełnosprawnym na rynku pracy – mówił wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz. Wspomniał również o środkach przekazanych w tym roku przez fundusz dla naszego regionu. A jest to ponad 25 mln zł, które są rozdysponowywane dalej przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i ponad 100 mln zł, które trafiły do MOPS oraz PCPR i są na bieżąco przeznaczane na indywidualną pomoc.

Szczegółowo o wsparciu udzielanemu przez fundusz mówił dyrektor Oddziału Śląskiego PFRON Jan Wroński. – Ostatni kwartał dla całego naszego kraju objętego zagrożeniem, pandemią był okresem szczególnym. Jako PFRON już w marcu uruchomiliśmy program pomocowy nakierowany na wsparcie placówek, które zawiesiły swoją działalność. Mam tu na myśli WTZ-y, środowiskowe domy samopomocy, dzienne domy pomocy, ale również organizacje, które w ramach naszych konkursów prowadzą tzw. rehabilitację ciągłą i nie mogły tej rehabilitacji wykonywać – wymieniał dyrektor Jan Wroński.

Na wsparcie finansowe mogli też liczyć ci, którzy w wyniku pandemii nie mogli uzyskiwać pomocy w powyższych ośrodkach. PFRON uruchomił też szczególne środki na finansowanie bieżącej działalności WTZ i ZAZ, które nie mogły w tym czasie świadczyć działalności rehabilitacyjnej.

– Staramy się i czynimy wszystko, żeby nasza pomoc była natychmiastowa i natychmiastowo realizowana. Nawet w tym szczególnym okresie fundusz realizuje zadania, pozwala organizacjom, które nie wykonują aktualnie projektów aneksować umowy, przesuwać terminy na dalszy termin drugiej połowy roku – III, IV kwartał – aby osoby objęte rehabilitacją, objęte wsparciem mogły z takiego wsparcia skorzystać – podkreślił dyrektor Oddziału Śląskiego PFRON.

Działania podejmowane przez PFRON to od wybuchu pandemii istotne wsparcie, o czym mówił Witold Hanke, wicedyrektor Ośrodka dla Niepełnosprawnych „Najświętsze Serce Jezusa” w Rudzie Śląskiej, będącego nie tylko Domem Pomocy Społecznej, ale również Warsztatem Terapii Zajęciowej dla 140 osób i Środowiskowym Domem Samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni, że finansowanie Warsztatów Terapii Zajęciowej zostało utrzymane w tym ostatnim czasie. Nie marnowaliśmy tego czasu. Wszystkie siły, cały potencjał ludzki, wszystkie umiejętności instruktorów zostały ukierunkowane na to, aby utrzymywać przede wszystkim kontakt z naszymi podopiecznymi (…) To, że kontaktowaliśmy się z nimi, to, że oni czuli się potrzebni, chciani i oczekiwani, to dawało im nadzieję, ten czas, który wszyscy trudno znosiliśmy i znosimy nadal, łatwiej im było przeżyć – mówił wicedyrektor ośrodka.

Jak podkreślił, instruktorzy zaangażowali się również w szycie maseczek i konstruowanie przyłbic, dzięki czemu placówka ma zapas materiałów ochronnych i jest gotowa na przyjęcie podopiecznych.
Całość spotkania była tłumaczona na język migowy.

Zobacz galerię…

Info: ŚUW, fot. Ryszard Rzebko
Data publikacji: 09.07.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również