Badanie krwi pozwala wykryć chorobę Alzheimera w najwcześniejszym stadium

Test wykrywający specyficzne dla alzheimera białko p-tau217 pozwala przewidzieć tę postać demencji na najwcześniejszym etapie – na wiele lat przed pojawieniem się objawów – informuje pismo „JAMA”.

Choroba Alzheimera upośledza pamięć i zdolności poznawcze uszkadzając połączenia pomiędzy komórkami nerwowymi w mózgu. Przyczyną patologicznych zmian jest gromadzenie się nieprawidłowych białek. Koszty społeczne i ekonomiczne związane z chorobą Alzheimera szacowane są w skali globalnej na bilion dolarów rocznie.

Obecnie alzheimera rozpoznaje się u osób które mają już objawy, na podstawia testów oceniających sprawność pamięci w połączeniu z badaniami obrazowymi mózgu.

Jak sugerują wyniki badań klinicznych przeprowadzonych w USA i Szwecji, wykrywanie podwyższonego poziomu białka p-tau217 w pobranej od pacjenta próbce krwi pozwala wykryć chorobę Alzheimera z dokładnością sięgającą 96 proc. na długo przed wystąpieniem objawów klinicznych.

Amerykański zespół badawczy z Washington University School of Medicine wykazał, że badanie p-tau217 we krwi dało równie dobry obraz stanu pacjenta, jak badanie mózgu metodą rezonansu magnetycznego (PET). Wcześniej ten sam zespół wykazał, że białko można wykryć w płynie mózgowym i rdzeniowym pacjentów z chorobą Alzheimera, zanim pojawią się objawy.

Inny zespół z uniwersytetu w Lund (Szwecja) wykazał, że osoby z chorobą Alzheimera miały około siedem razy więcej p-tau217 niż osoby bez choroby Alzheimera. Jak oszacowali szwedzcy badacze, nieprawidłowości można wykryć nawet 20 lat przed pojawieniem się objawów. Test umożliwia także odróżnienie alzheimera od innych degeneracyjnych chorób mózgu.

Wczesne postawienie diagnozy jest ważne, ponieważ daje więcej możliwości leczenia choroby – z czasem patologiczne zmiany narastają i stają się nieodwracalne.

Zdaniem ekspertów, jeśli skuteczność metody potwierdzą kolejne badania, może ona w dalszej przyszłości wejść do codziennej praktyki. Zanim to nastąpi test mógłby się przydać w badaniach klinicznych potencjalnych leków na alzheimera – obecnie włączane do nich osoby często mają zaawansowaną chorobę i duże nagromadzenie patologicznych białek w mózgu, tymczasem większe szanse powodzenia ma leczenie we wcześniejszej fazie.

Info: PAP – Nauka w Polsce

Paweł Wernicki, fot. pixabay.com

Data publikacji: 07.08.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również