Jad pszczeli zwalcza komórki raka piersi

Zawarty w jadzie pszczelim peptyd o nazwie melityna hamuje rozwój potrójnie ujemnego i HER2 dodatniego raka piersi – wykazały badania opublikowane w piśmie „npj Precision Oncology”.

Naukowcy z University of Western Australia testowali wpływ jadu pszczelego na komórki różnych podtypów raka piersi: potrójnie ujemnego, HER2 dodatniego i hormonozależnego (HR+).

– Zastosowanie jadu pszczelego powodowało szybkie selektywne zwalczanie komórek potrójnie ujemnego i HER2 dodatniego raka piersi. Zaobserwowaliśmy, że melityna całkowicie niszczyła błony komórek nowotworowych w ciągu 60 minut – mówi dr Ciara Duffy, autorka analizy.

Co więcej, w ciągu 20 minut melityna silnie ograniczała zdolność komórek nowotworowych do wysyłania sygnałów chemicznych, odgrywających istotną rolę w rozwoju nowotworu. Odbywało się to poprzez blokowanie receptora EGFR, którego nadmierna ekspresja występuje u pacjentek z potrójnie negatywnym rakiem piersi. Melityna blokowała także aktywację receptora HER2.

Naukowcy stworzyli syntetyczną wersję melityny, która odzwierciedlała większość przeciwnowotworowych właściwości naturalnej melityny.

– Melityna może być stosowana jednocześnie z chemioterapią. Tworzy ona pory w błonach komórkowych, umożliwiając lekom wnikanie do wnętrza tych komórek. Połączenie melityny z docetakselem okazało się bardzo skuteczne w hamowaniu rozwoju nowotworu u myszy – zauważa dr Duffy.

W badaniach wykorzystano jad 312 pszczół i trzmieli z Australii, Anglii i Irlandii. Jad pszczół był skuteczny bez względu na pochodzenie, podczas gdy jad trzmieli nie wykazał działania antynowotworowego nawet w wysokim stężeniu.

– Przyszłym celem badań będzie określenie optymalnej skutecznej i tolerowanej przez organizm dawki melityny – komentują autorzy. (PAP)

koc/ agt/, fot. freepik.com

Data publikacji: 02.09.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również