Biennale w dobie pandemii. Sztuka pokonywania trudności

Znamy laureatów XVI Międzynarodowego Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych. Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się 21 września w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. 100 spośród 733 nadesłanych prac zostało wybranych na wystawę w Kamienicy Szołayskich – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Tam można je podziwiać do 13 grudnia br. Magazyn „Nasze Sprawy” jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Ogłoszenie wyników i otwarcie wystawy w dniu rozpoczęcia XXI Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami „Kocham Kraków z Wzajemnością” – Małopolskich Dni Osób z Niepełnosprawnościami. Taki plan dot. XVI Biennale miał jego organizator – Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych. Ale to było jeszcze przed pandemią koronawirusa, która wymusiła mnóstwo zmian. Wiosną zapadła decyzja o odwołaniu TOzN. Natomiast finał konkursu przesunięto o niemal 4 miesiące.

Fundacja nawiązała współpracę z Muzeum Narodowym w Krakowie, które reprezentował m.in. zastępca dyrektora ds. strategii i komunikacji Tomasz Ostrowski. W trakcie wystąpienia podkreślił, że uczestnicy Biennale muszą borykać się z wieloma trudnościami, przeciwnościami losu. A mimo to powstają dzieła, które innym przynoszą radość, często wprawiają w zdumienie.

Z kolei pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami Bogdan Dąsal podkreślił rolę fundacji. W niełatwych czasach daje ona możliwość prezentacji twórczości osób z niepełnosprawnościami. Miasto, podobnie jak PFRON, współfinansowały projekt.

Pozyskane środki pozwoliły m.in. na zakup nagród rzeczowych. Jak poinformowała wiceprezes FSON Justyna Kieresińska, laureaci sami je wskazali, a zamówienia były przeróżne. Od kompletu wędek, przez grille, odkurzacze, sprzęty elektroniczne czy komplety walizek.

– Ośrodki są w części pozamykane. Ubolewam nad tym, że wielu uczestników nie przyjechało np. ze względu na decyzje władz w poszczególnych regionach Polski. To ludzie, którzy nie wychodzą już kilka miesięcy. To straszliwie wpływa na ich psychikę. Mam nadzieję, że nasze katalogi, dyplomy czy nagrody troszeczkę poprawią im nastrój – powiedziała „NS” Helena Maślana, prezes Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych. Dodała, że wkrótce zostanie zorganizowane osobne rozdanie nagród dla dzieci i młodzieży. Część z nich zabrakło w Narodowym Teatrze Starym. Do nich trafią m.in. hulajnogi.

Ogłoszenie wyników

– Na konkurs wpłynęły 733 prace 321 autorów z siedmiu krajów: Brazylii, Finlandii, Hiszpanii, Indii, Słowacji, Ukrainy i oczywiście z Polski. Jury na pierwszym posiedzeniu w dniu 25 czerwca wytypowało do drugiego etapu 100 prac – podkreślił prof. Adam Wsiołkowski, który jest przewodniczącym jury od 1992 r.

Natomiast 30 lipca zapadły ostateczne decyzje. Nagrodzeni i wyróżnieni zostali autorzy 39 prac w trzech kategoriach. W malarstwie najlepszy okazał się Michał Hajkowski z Katowic („Trzymajmy się razem”). Kolejne miejsca zajęli Danuta Garbarz z Krakowa („Pejzaż miejski III”) i Rafał Antos ze Skierniewic („Kapliczka”).

W grafice i rysunku zwyciężyła Karolina Narożnowska z Krakowa („Sfora”). Drugą nagrodę otrzymał Marek Bielski z Dąbrowy Białostockiej („Moje nocne przebudzenia prowadzą mnie do jedzenia”, „Architektura”), a trzecią – podobnie jak w poprzedniej kategorii – Rafał Antos („Smoki, koty i motyle”).

Z kolei wśród dzieci i młodzieży do 18. roku życia wygrał Mikołaj Orłowski z Krakowa (Portret”). Z tego też miasta są też zdobywcy kolejnych miejsc – Filip Jaworski („Kameleon”) oraz Emilia Jędrzejczyk („Wiosenna burza”).

Zanim uczestnicy uroczystości poznali wyniki 16. Biennale, obejrzeli występ Teatru Stańczyk. Grupa związana z fundacją zaprezentowała spektakl „Jutro będzie lepiej”. – To było integracyjne przedstawienie, ponieważ 3 osoby z tej grupy są zawodowymi aktorami. Przychodzili na próby do naszego teatru i wspomagali nasz zespół – powiedziała Helena Maślana.

Czas na MNK

100 prac zostało wybranych na wystawę w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Przy placu Szczepańskim 9 można je podziwiać do 13 grudnia, wstęp wolny.

Biennale po raz pierwszy gości w tej lokalizacji, a w przeszłości już dotarło do znajdujących się w pobliżu Pałacu Sztuki (1998 r. i 2004 r.) i Bunkra Sztuki (2002 r.). Natomiast 20 lat temu było włączone do Festiwalu „Kraków 2000 – Europejskie Miasto Kultury”. Wówczas 1179 prac 660 autorów zostało wystawionych w głównym gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie.

Z kolei w 1991 r. odbyła się pierwsza edycja Konkursu Plastycznego Osób Niepełnosprawnych. Miał on stanowić część ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki. Kilka miesięcy później powstała Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych, która przekształciła imprezę w Biennale o zasięgu międzynarodowym.

FSON wkrótce zamierza zorganizować plener malarski w Szczawnicy. To będzie propozycja dla krakowian.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 24.09.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również