Drużynowe Integracyjne Zawody Szermiercze z okazji Święta Niepodległości
- 17.11.2020
„Gdy więc myślę o INWALIDACH sądzę zawsze, że szukać muszę koleżeństwa u tych, co rany i blizny moralne, jak oni fizyczne hardo noszą, by RAZEM dać sobie dotknięcie ręki bliskiej a pieszczotliwej”.- cytat z przemówienia marszałka Józefa Piłsudskiego.
Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa zorganizował 11 listopada tradycyjne już Drużynowe Integracyjne Zawody Szermiercze z okazji Święta Niepodległości pragnąc uczcić to święto, ale także 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej.
Zgodnie ze słowami patrona uczelni, marszałka Piłsudskiego, który widział potencjał tkwiący w osobach z niepełnosprawnościami, zawody miały charakter w pełni integracyjny i koedukacyjny. W składach drużyn wystąpili bowiem bez podziału na płeć i wiek zarówno zawodnicy pełnosprawni, jak i niepełnosprawni. Uczestniczyli w nim zawodnicy z warszawskich klubów sportowych natomiast większość niepełnosprawnych szermierzy stanowili zawodnicy z Integracyjnego Klubu Sportowego AWF, w tym członkowie kadry narodowej w szermierce na wózkach, uczestnicy i medaliści mistrzostw świata, mistrzostw Europy i igrzysk paraolimpijskich.
Rozgrywki szermierzy prowadzone były przy dźwiękach legionowych, powstańczych i solidarnościowych piosenek. Wydarzenie cieszy się niesłabnącym powodzeniem od 17. lat i promuje wartości ważne dla środowiska sportowego: patriotyzm, braterstwo i integrację sportową.
W tym roku ze względu na trudną sytuację epidemiczną obsada zawodów była mniej liczna, ale poziom był jak zawsze bardzo wysoki. Z tego też względu turniej odbywał się bez udziału publiczności, ale był dostępny online. W tym roku zmagania trwały dwa dni. W pierwszym dniu rozegrano indywidualny turniej szablistów na wózkach zakończony zwycięstwem Pawła Sroki. Na drugim miejscu uplasowała się wicemistrzyni świata Karolina Dróżdż, a trzecie miejsce zajęli jej klubowi koledzy Adrian Castro oraz Damian Treter.
Następnie została rozegrana impreza towarzysząca , czyli Indywidualny Turniej Szpadowy Weteranów „Masters”. Zwycięstwo odniósł Jarosław Kornas, a wśród pań najlepsza była Beata Wasilczuk.
Dzień później rozegrano turniej drużynowy. W walce zmierzyły się zespoły z udziałem 21 pełnosprawnych i niepełnosprawnych szermierzy, którzy zgodnie z tradycją zostali podzieleni na trzy trzyosobowe i trzy czteroosobowe drużyny. Na czas trwania turnieju drużyny otrzymały patriotyczne nazwy związane z najważniejszymi historycznymi wydarzeniami. W tym roku walczyli ze sobą „Orlęta Lwowskie”, „Cichociemni”, „Batalion Grom”, „Warszawskie Dzieci”, „Pierwsza Brygada” oraz „Żołnierze Wyklęci”.
O godzinie 16.00 odbyła się uroczysta Gala, którą swoją obecnością uświetnili m. in. wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, rektor AWF w Warszawie Bartosz Molik oraz doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy ds. osób z niepełnosprawnością Paulina Malinowska-Kowalczyk, która odczytała specjalny list od prezydenta skierowany do uczestników turnieju.
Wicepremier P. Gliński pogratulował zwycięzcom wspaniałego współzawodnictwa i podkreślił ogromną rolę sportu w kształtowaniu takich wartości jak hart ducha, ciężka praca, siła charakteru i postępowanie zgodnie z zasadą fair play.
Rektor Bartosz Molik w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie imprezy dla promowania uczelni i sportu integracyjnego, szczególnie, że jest to wydarzenie z tradycjami i na bardzo wysokim poziomie. Powiedział także, że jest wdzięczny Integracyjnemu Klubowi Sportowemu za organizację imprezy, na której sportowcy pełnosprawni występują razem z szermierzami na wózkach: „ …to doskonały przykład na pokonywania barier i integracji poprzez sport” – podkreślił.
W finale rywalizowali „Cichociemni” reprezentowani przez Norberta Całkę, Wojciecha Ryczkę i Michała Zawadę oraz „Pierwsza Brygada” z Grzegorzem Lewonowskim, Aleksandrem Atanassowem i Dominiką Olejnicką. Zwyciężyli „Cichociemni” przed „Pierwszą Brygadą”, „Orlętami Lwowskimi” i „Batalionem Grom”. Zwycięskie drużyny otrzymały pamiątkowe medale oraz nagrody rzeczowe, a nagrody specjalne za zeszłoroczny triumf w Pucharze Świata otrzymali Kinga Dróżdż i Adrian Castro.
Ewa Maj, fot. fanpage IKS AWF Warszawa
Data publikacji: 17.11.2020 r.