Dyrektor Violetta Trzcina oraz członkinie jury konkursu
Jakże nie kochać Śląska? W ramach projektu o powyższej nazwie dzieci i młodzież słabowidząca i niewidoma poznała zakątek piękny, klimatyczny i najbardziej śląski – Nikiszowiec. Trasę swoją rozpoczęliśmy od pomnika Wojciecha Korfantego na Placu Sejmu Śląskiego, odwiedziliśmy grób dyktatora III Powstania Śląskiego, na którym widnieje napis ZASŁUŻONEMU SYNOWI ZIEMI ŚLĄSKIEJ SPOŁECZEŃSTWO 1947, kolejnym punktem na trasie powstań śląskich było miejsce śmierci lekarza Andrzeja Mielęckiego, gdzie stoi głaz pamiątkowy.
Ważnym miejscem było Muzeum Miasta Katowice, budynek główny muzeum zlokalizowany jest w zabytkowej kamienicy czynszowej z 1910 roku na ulicy Szafranka 9 i symbolizuje czasy najprężniejszego rozwoju miasta oraz obrazuje zamożność jego mieszkańców. We wnętrzu zorganizowano stałą ekspozycję nawiązującą do czasów powstania kamienicy. Wystawa prezentuje wnętrza dwóch typów mieszkań: większego (310 m kw.), wynajmowanego przez najzamożniejszych katowickich mieszczan oraz mniejszego (150 m kw.) dla mieszczaństwa średniozamożnego. Oryginalne meble i sprzęty oraz odtworzone obowiązujące wówczas formy aranżacji wnętrz przedstawiają czasy początku XX w.
Kolejnymi punktami na mapie Śląska był Nikiszowiec, który wsławił się ważnymi działaniami w czasie powstań śląskich. Zwiedziliśmy kościół, zabudowania z początków XX wieku, wystawę „Woda i mydło najlepsze bielidło”, poczuliśmy atmosferę tego miejsca. Należy zaznaczyć, że oprowadzał nas tyfloprzewodnik, który zwracał uwagę na ograniczenia percepcji wzrokowej grupy i umożliwiał dotykowe poznanie niektórych eksponatów. Do zwiedzania przygotowaliśmy się podczas warsztatów, pomogły nam w tym filmy z audiodeskrypcją: „Sól ziemi czarnej”, „Franek” oraz „Batalia o Śląsk”, także fotografie powstańców, pomniki upamiętniające powstania śląskie.
Została przygotowana teczka z tyflografikami związanymi ze zwiedzanymi miejscami, mapami pomieszczeń w Muzeum oraz mapą Nikiszowca, na której młodzież zaznaczała punkty, w których się znajdowała. Uczestnicy przegotowali mapę związaną z powstaniami, najważniejszymi wydarzeniami i postaciami. Tworzyli dotykowe reprodukcje przestrzenne obrazów, instalacje, mapy i obrazy wypukłe z różnych materiałów sypkich, różnych faktur. Usprawniali dzięki tym działaniom zmysły słuchu i dotyku, tak ważne dla nich na co dzień. Mogli zobaczyć to, co dla nich niewidzialne. Dotknąć, usłyszeć, wykonać, przeżyć. Zmysłami odkryć Śląsk i jego historię.
Projekt kończył Ogólnopolski Integracyjny Konkurs Recytatorski o tematyce powstańczej. Ogłoszenie wyników odbyło się w Specjalnym Ośrodku dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej. Jury w składzie: przewodnicząca – Iwona Kucharska-Rzebko, członkowie – Marta Jankowiak i Anna Nowak wytypowali zwycięzców, wyniki ogłosiła Pani Dyrektor Ośrodka Violetta Trzcina.
Szkoła podstawowa:
I miejsce Agata Jaskuła SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej
II miejsce Tomasz Strąk Zespół Szkół Specjalnych w Radzionkowie
III miejsce Jakub Jasiński Szkoła Podstawowa nr 35 Specjalna w Rudzie Śląskiej
Liceum, technikum:
I miejsce-Magdalena Ambrozik IV Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Górniczej
II miejsce Oliwia Konopka Technikum Masażu i Fizykoterapii w Chorzowie
III miejsce Krystian Poliwoda Technikum Administracyjne przy SOSW dla Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej w Chorzowie
Branżowa szkoła I stopnia:
I miejsce Martyna Góralska-Wink Branżowa Szkoła I Stopnia w SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej
II miejsce Magdalena Kubiciel Zespół Szkół Specjalnych w Radzionkowie
Zwycięzców można obejrzeć i wysłuchać na stronie Stowarzyszenia www.stowarzyszenierazemdocelu.pl oraz SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej www.osw.dabrowa.pl
Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy dalszych sukcesów!!!!
Projekt dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury oraz ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego w 2020 r.
info i fot. SOSW w Dąbrowie Górniczej
Data publikacji: 26.11.2020 r.