Podstawą piramidy świadczeń w psychiatrii dziecięcej będą ośrodki środowiskowe w każdym powiecie

Filozofią zmiany w kwestii psychiatrii dziecięcej, którą chce wprowadzić rząd, jest zbudowanie piramidy świadczeń; jej zbudowanie zaczyna się od zbudowania ośrodków środowiskowych, które w każdym powiecie będą świadczyły pomoc dzieciom, ale i rodzicom – powiedział 20 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia podkreślił naj konferencji prasowej, że działania rządu w sprawie psychiatrii dziecięcej to nie kwestia impulsu pochodzącego z bieżącej debaty politycznej, tylko procesu, który został zapoczątkowany już w 2018 r. Jak dodał, wtedy w resorcie zdrowia powstał zespół, który miał zaprojektować kompleksową zmianę modelu psychiatrii dziecięcej, która do tej pory była oparta na pewnym wzorcu pochodzącym jeszcze z komunizmu.

Niedzielski zaznaczył, że filozofia zmiany, którą chce wprowadzić rząd to zbudowanie piramidy świadczeń, gdzie podstawą jest opieka środowiskowa, potem jest bardziej zaawansowany poziom, gdzie są ambulatoria, opieka dzienna z udziałem lekarza psychiatry, a dopiero na końcu, najmniejszym elementem jest szpital i miejsce, gdzie opieka ma już charakter całodobowy.

Według ministra zbudowanie tej piramidy zaczyna się od zbudowania ośrodków środowiskowych, które w każdym powiecie będą świadczyły pomoc środowiskową wszystkim zainteresowanym – dzieciom, ale i rodzicom, którzy do tej opieki środowiskowej będą mogli się zgłaszać.

– Przeszkodziła na w tym wszystkim pandemia, bo do kwietnia 2020 r. udało nam się wyłonić mniej więcej 150 zespołów opieki środowiskowej. Potem przyszła pandemia i konkursy na dalsze zespoły, rozwijanie tej opieki nie mogły być prowadzone. Dopiero w grudniu, a w zasadzie na przełomie listopada i grudnia 2020 r., udało nam się przywrócić konkursy. Wtedy jednym z pierwszych elementów, z którymi ruszyliśmy odmrażając funkcjonowanie systemu opieki, to były właśnie konkursy na kolejne zespoły opieki środowiskowej – powiedział Niedzielski. Dodał, że NFZ cały czas przeprowadza te konkursy.

– Wchodząc w rok 2021 mieliśmy już blisko 200 zespołów, które taką opiekę środowiskową świadczą, a docelowo chcemy, aby taka opieka była w każdym powiecie, bo ona ma być fundamentem, pierwszą linią, gdzie możemy poszukiwać pomocy, albo gdzie ta pomoc może aktywnie poszukiwać nas – podkreślił szef MZ.

Drugi poziom – mówił Niedzielski – to ośrodki specjalistyczne, z których część istnieje, a część będzie dopiero powstawała. Zapowiedział zwrócenie się do AOTMiT, by w ramach budżetu 60 mln zł dokonać retaryfikacji na poziomie szpitalnym i ambulatoryjnym. Podkreślił, że chodzi o uatrakcyjnienie finansowo tego produktu i zapewnienie finansowego bezpieczeństwa jednostkom świadczącym takie usługi.

Minister odniósł się też do kwestii trzeciego etapu – czyli szpitali. – Jeśli popatrzymy sobie na perspektywę całego systemu psychiatrii dziecięcej, można powiedzieć, że jesteśmy na ogromnym placu budowy, na którym są wznoszone co najmniej trzy gmachy – zaznaczył. – Mamy w tej chwili 35 oddziałów, jeden powstaje jeszcze dodatkowo w województwie podlaskim. Ale to jest wszystko, to znaczy tyle jednostek ma kompleksowo pokryć siecią właśnie na tym trzecim poziomie cały teren Polski – zapowiedział Niedzielski. (PAP)

Wiktoria Nicałek, fot. freepik.com

Data publikacji: 20.01.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również