Piloty do systemu informacji pasażerskiej dla niewidomych i niedowidzących w Częstochowie
- 21.01.2021
Dystrybucję pilotów do miejskiego systemu informacji pasażerskiej rozpoczęto wśród niewidomych i niedowidzących mieszkańców Częstochowy. Piloty, użyte przy 50 zainstalowanych już tablicach świetlnych, uruchamiają komunikaty głosowe.
O przekazaniu pierwszych takich urządzeń poinformowało 20 stycznia biuro prasowe częstochowskiego magistratu. Ogółem zajmujące się ich dystrybucją częstochowskie koło Polskiego Związku Niewidomych (przy wsparciu społecznego rzecznika osób z niepełnosprawnościami, radnego Tomasza Tyla) rozda mieszkańcom blisko tysiąc pilotów.
Ich dostarczenie było częścią przedsięwzięcia, w którym zamówiono w kluczowej większości już zbudowany system dynamicznej informacji pasażerskiej. Rozwiązanie obejmuje docelowo 50 tablic przystankowych zmiennej treści zamontowanych na 50 węzłowych przystankach: każda z nich wyświetla sześć najbliższych odjazdów.
47 tablic zamontowano już na terenie całego miasta, głównie w centrum, natomiast trzy kolejne będą zamontowane na wykańczanych obecnie nowych węzłach przesiadkowych przy częstochowskich dworcach. Według informacji samorządu – zostaną one oddane do użytku niebawem.
Tablice są wyposażone w głosowe zapowiedzi o odjazdach, uruchamiane za pomocą przycisku na słupie tablicy lub zdalnie, pilotem. Miasto kupiło tysiąc pilotów, które będą przekazywane osobom niedowidzącym i niewidomym.
Częstochowski samorząd podał, że współpracujące z Systemem Dynamicznej Informacji Pasażerskiej piloty (pomagające w obsłudze osobom niewidomym i niedowidzącym) to kolejna – realizowana w ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie – inwestycja, służąca udoskonalaniu komunikacji zbiorowej w mieście.
„Ułatwienie podróżowania po mieście osobom z niepełnosprawnościami to jedno z ważniejszych założeń Programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie. Specjalne piloty pozwolą ich użytkownikom na znacznie szybszą orientację w rozkładzie komunikacji miejskiej w danym punkcie miasta, co powinno przełożyć się na sprawność i komfort ich podróżowania” – powiedział cytowany w informacji miasta jego prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
Informacje, jakie można uzyskać dzięki wciśnięciu przycisku na pilocie lub słupie tablicy to m.in. rzeczywisty czas przyjazdu autobusu czy tramwaju na przystanek, ewentualnie inne komunikaty o organizacji komunikacji miejskiej, w tym potencjalnych utrudnieniach i zagrożeniach. Łączny koszt całego Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej wraz pilotami wyniósł 3,6 mln
Pasażerowie posiadający urządzenia z dostępem do internetu mogą też śledzić pojazdy komunikacji miejskiej i czas oczekiwania na poszczególnych przystankach. Pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie przygotowali aplikację „Live MPK”, która jest dostępna poprzez stronę https://live.mpk.czest.pl/#/ . Aplikacji nie trzeba pobierać; wystarczą przeglądarka i dostęp do internetu. System aktualizuje dane w czasie rzeczywistym.
Aplikacja pozwala m.in. sprawdzić najbliższe odjazdy z przystanku, na którym dana osoba się znajduje, śledzić pozycję (wg GPS) pojazdu na mapie czy sprawdzać, jakim egzemplarzem taboru jest lub będzie realizowany kurs.
Zamówienie systemu dynamicznej informacji oraz „Live MPK” wpisują się w miejski program Lepsza Komunikacja. Zakłada on m.in. usprawnianie działania komunikacji miejskiej przez wymianę taboru czy modernizacje infrastruktury linii tramwajowej. (PAP)
Mateusz Babak, fot. UM Częstochowa
Data publikacji: 21.01.2021 r.