125 lat polskiej radiologii (1896-2021)

W 125 rocznicę powstania polskiej radiologii ruszyła nowa odsłona edukacyjnej witryny dla pacjentów i osób zainteresowanych radiologią. Na stronie internetowej https://inforadiologia.pl/ można znaleźć przystępne informacje o diagnostyce obrazowej w Polsce i odpowiedzi na pytania o poszczególne rodzaje procedur. Pomysłodawcą projektu jest prof. Andrzej Urbanik, kierownik Katedry Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dla pacjentów

Chociaż nawet ok. 80 proc. rozpoznań w medycynie jest stawianych lub potwierdzanych na podstawie badań z obszaru diagnostyki obrazowej, poszczególne procedury nie zawsze są znane pacjentom. Zdaniem prof. Andrzeja Urbanika społeczna świadomość zastosowania, możliwości i bezpieczeństwa procedur radiologicznych jest stosunkowo niewielka.

– Mimo tego, że zdjęcie rentgenowskie, mammografia, ultrasonografia, rezonans magnetyczny czy badanie tomografii komputerowej są coraz bardziej powszechne, wciąż niewiele osób wie, czym się od siebie różnią i jak w praktyce działają. Pacjenci bardzo często pytają, czy badania radiologiczne są bezpieczne, jak się do nich przygotować i kto może na nie kierować. Stąd inicjatywa stworzenia przystępnego kompendium wiedzy o radiologii – wyjaśnia prof. Andrzej Urbanik, inicjator projektu infoRadiologia.pl.

Polska historia

W światowej historii radiologii nie brakuje polskich wątków. Wielu badaczy polskiego pochodzenia przyczyniało się do opracowania i doskonalenia metod radiologicznych. W historii samej radiologii polskiej nie brakuje także zaskakujących ciekawostek.

– Z artykułów zamieszczonych na stronie infoRadiologia.pl można dowiedzieć się na przykład, że pierwsze w Polsce zdjęcie rentgenowskie przedstawiało… jaszczurkę a pierwsza fotografia RTG obrazująca fragment ciała człowieka przedstawiała rękę z pierścionkiem należącą do… mężczyzny. Jaszczurka nie była żywym zwierzęciem a dekoracyjną figurką, natomiast męska ręka z pierścieniem należała do Tadeusza Estreichera, asystenta  Karola Olszewskiego, fizyka i chemika, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wykonał pierwsze w Polsce zdjęcie RTG – mówi prof. Andrzej Urbanik.

Aktualna baza wiedzy

Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym? A do tomografii komputerowej? Ile trzeba czekać na realizację poszczególnych procedur w różnych regionach Polski? Nowo powstała witryna zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Na stronie nie zabrakło informacji także dla specjalistów i pasjonatów radiologii.

– Na zainteresowanych czeka na naszej stronie między innymi aktualna lista towarzystw naukowych, wytyczne i kryteria kwalifikacji do procedur obrazowych, kalendarium kursów i warsztatów edukacyjnych a także dodatkowe informacje naukowe. Można również obejrzeć filmy przedstawiające najczęściej wykonywane badania radiologiczne. Ciekawostką jest zakładka „Radiologia artystycznie” z galerią prac wykonanych technikami radiologicznymi. Serdecznie zapraszam po wiedzę i rozrywkę! – mówi prof. Andrzej Urbanik.

pr/, fot. freepik.com

Data publikacji: 02.02.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również