Ekstrakt z zielonej herbaty wpływa na wygląd twarzy dzieci z zespołem Downa
- 05.03.2021
Przyjmowanie ekstraktu z zielonej herbaty w pierwszych trzech latach życia może wpływać na złagodzenie cech dysmorfii twarzy u dzieci z zespołem Downa – informują naukowcy z Belgii i Hiszpanii. Ich wnioski publikuje pismo „Science Reports”.
Zespół Downa wywołany jest przez wadę genetyczną, polegającą na występowaniu dodatkowego trzeciego chromosomu przy 21. parze chromosomów, co prowadzi od nadmiernej ekspresji genów znajdujących się w tym obszarze. Jednym z tych genów jest DYRK1A, który u osób z zespołem Downa wpływa na rozwój mózgu i układu kostnego.
Flawonoid zawarty w zielonej herbacie – galusan egigallokatechiny (EGCG) – hamuje aktywność genu DYRK1A. Obecne badania prowadzone przez zespół z Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej, Uniwersytetu w Barcelonie i Katolickiego Uniwersytetu w Leuven wskazują, że związek ten może także wpływać na wygląd twarzy dzieci z zespołem Downa.
Suplementy z EGCG testowane były w różnych dawkach na myszach, a następnie w grupie 287 dzieci i nastolatków do 18. roku życia.
W przypadku myszy stanowiących model zespołu Downa pozytywne rezultaty zaobserwowano już przy stosunkowo niskich dawkach ekstraktu. U 60 proc. badanych gryzoni wystąpił jedynie niewielki poziom dysmorfii.
U myszy, którym podawano najwyższą dawkę wyniki nie były jednoznaczne. W niektórych przypadkach dochodziło do zwiększenia dysmorfii, co wskazuje, że bardzo ważne jest dobranie optymalnej i bezpiecznej dawki.
W przypadku wszystkich dzieci biorących udział w badaniach obserwacyjnych na podstawie zdjęć stworzono trójwymiarowe modele twarzy. Wśród dzieci do 3. roku życia zauważono, że grupa, której podawano EGCG, miała mniej zaawansowaną dysmorfię twarzy niż grupa, która nie otrzymywała suplementu. Różnica w porównaniu z twarzami zdrowych dzieci wynosiła 25 proc., podczas gdy u dzieci, które nie przyjmowały EGCG było to 57 proc. Podobnego efektu nie zaobserwowano jednak u starszych uczestników.
„Wyniki te wskazują, że ekstrakt z zielonej herbaty może wpływać na rozwój twarzy jedynie wówczas, gdy jest podawany na wczesnym etapie życia. Musimy jednak przeprowadzić więcej badań, aby lepiej poznać jego wpływ na różne narządy i układy w organizmie” – komentują autorzy badania (DOI: 10.1038/s41598-021-83757-1).(PAP)
koc/ agt/, fot. pixaby.com
Data publikacji: 05.03.2021 r.