Polska 2050 przekaże MZ pakiet rozwiązań, mających umożliwić odwiedziny w szpitalach i DPS-ach

Polska 2050 przekaże Ministerstwu Zdrowia pakiet rozwiązań, mających umożliwić odwiedziny pacjentów przebywających w ciężkim stanie w szpitalach – w tym na oddziałach covidowych, a także pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej – poinformował lider ruchu Szymon Hołownia.

Hołownia wskazywał na briefingu prasowym, że na skutek Covid-19 zmarło już ponad 40 tysięcy Polaków, a wielu z nich odchodziło w szpitalach bez możliwości pożegnania się z bliskimi. – W najtrudniejszym momencie życia nie możemy być przy naszych bliskich, trzymać ich za rękę, wspierać ich sił w tym trudnym momencie, w którym się znajdują. To wszystko z uwagi na wprowadzone – dla dobra chorych i dla dobra potencjalnych odwiedzających – obostrzenia covidowe – mówił.

Dlatego, jak poinformował Hołownia, zespół ekspertów ruchu Polska 2050 przygotował pakiet rozwiązań, umożliwiający odwiedziny pacjentów przebywających w ciężkim stanie w szpitalach – w tym na oddziałach covidowych – a także pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Pakiet pod nazwą „Odejść po ludzku” zostanie teraz przekazany do Ministerstwa Zdrowia.

Szczegóły programu przedstawiła koordynatorka zespołu ekspertów medycznych Polska 2050 prof. Urszula Demkow. – Od roku w szpitalach praktycznie nie ma odwiedzin. Sprowadza się to do tego, że chorzy cierpią w samotności, bez kontaktu z bliskimi. Niektóre starsze osoby nie potrafią obsługiwać telefonów komórkowych, nawet ich nie posiadają. Są praktycznie odcięte od świata zewnętrznego, od możliwości rozmowy, czy spotkania z bliskimi – wskazywała.

Zgodnie z przygotowanymi rekomendacjami, aby odwiedzić chorego na COVID-19, odwiedzający będzie musiał zgłosić wcześniej chęć wizyty i uzyskać na nią zgodę. Po przyjściu do szpitala, odwiedzającemu będzie przeprowadzało się wywiad epidemiologiczny, a także wykonywało test antygenowy. Osoba, która chce wejść do szpital, będzie musiała ponadto podpisać oświadczenia o świadomości zagrożeń związanych z wizytą.

Kolejnym krokiem – mówiła prof. Demkow – będzie zakup środków ochrony osobistej w szpitalu, a następnie odpowiednie ubranie się w te środki przy pomocy personelu szpitala. Dopiero wtedy odwiedzający będzie mógł wejść na oddział covidowy. Przy wyjściu z oddziału pracownik szpitala będzie musiał pomóc odwiedzającemu rozebrać się.

Jeśli chodzi o wizytę na oddziele niecovidowym, odwiedzający będą musieli ubrać się jedynie w fartuch flizelinowy i zwykłą maseczkę, a także zdezynfekować się pod nadzorem pracownika szpitala. Ekspertka przekazała, że w przypadku wizyty w Domach Pomocy Społecznej środki bezpieczeństwa mogą być złagodzone z uwagi na to, że większość pensjonariuszy i personelu DPS-ów jest już zaszczepionych.

Hołownia podkreślił, że celem wypracowanych zaleceń jest realizacja podstawowego prawa pacjenta, jakim jest możliwość kontaktu z bliską osobą. To – zdaniem lidera Polski 2050 – będzie miało wpływ na przebieg procesu terapeutycznego, a także pomoże tym, którzy zamartwiają się o swoich bliskich i nie mają możliwości ich pożegnać.

– To nie jest kwestia polityczna. Kwestia cierpienia, życia, umierania, śmierci, bliskości to kwestia, która dotyczy wyborców zarówno PiS, Lewicy, PO, jak i Polski 2050. Możemy mieć rożne poglądy polityczne, ale wszyscy jesteśmy ludźmi, a w obliczu cierpienia wszyscy jesteśmy równi – oświadczył Hołownia.

Polityk zaznaczył, że jednym z zaleceń, które zostaną przekazane resortowi zdrowia, jest zwolnienie szpitali i DPS-ów z odpowiedzialności za zachorowania na COVID-19 osób odwiedzających. – Jeżeli wchodzisz i odwiedzasz, to odwiedzasz na swoje ryzyko, mając świadomość zagrożeń, a nie, że później ktoś pozywa szpital, czy DPS z tego powodu, że doszło do zakażenia. To jest wejście na własne ryzyko w skrajnie trudnej sytuacji – oświadczył Hołownia.(PAP)

Aleksandra Rebelińska, fot. pixabay.com

Data publikacji: 05.03.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również