Przedłużono termin nadsyłania zgłoszeń na Konkurs „Teatr w Obiektywie”

Do 30 kwietnia przedłużony został termin nadsyłania zgłoszeń na Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Teatr w Obiektywie”. Towarzyszy on już od 12 lat Spotkaniom Artystów Nieprzetartego Szlaku w Lublinie. Ma na celu połączenie dwóch niezwykłych dziedzin sztuki, jakimi są teatr i fotografia. Jeszcze można dołączyć.

Konkurs „Teatr w Obiektywie” ma charakter otwarty, adresowany jest do wszystkich, którzy się zgłoszą (wypełnią formularz zgłoszeniowy online), wykonają zdjęcia podczas XXXI Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Osób z Niepełnosprawnościami – Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku oraz prześlą organizatorom. Tegoroczny SANS odbędzie się w dniach 27-30 maja 2021 r., w wersji hybrydowej, czyli stacjonarnie w Teatrze Muzycznym w Lublinie oraz online na fanpage’u Fundacji Nieprzetarego Szlaku.

Celem Konkursu jest kształtowanie pozytywnego stosunku społeczeństwa do twórczości osób z niepełnosprawnościami, promowanie fotografii o charakterze społecznym, a także zwrócenie uwagi środowiska fotografów na istnienie twórczości teatralnej osób z niepełnosprawnościami.

– Organizując konkurs chcemy pokazać artystyczne spojrzenie na twórczość teatralną osób z niepełnosprawnościami. Chcemy też umożliwiać dialog między pasjonatami fotografii, dawać im szansę rozwoju i promować ich twórczość. – mówi Paweł Snopek, koordynator XII edycji Konkursu w Polsce.

Dla osób zgłoszonych do Konkursu przewidziane zostały między innymi: 2-dniowe darmowe warsztaty fotograficzne, pełna akredytacja fotograficzna podczas SANS, wystawa pokonkursowa, dyplomy.

Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Teatr w Obiektywie” odbywa się zawsze w czterech kategoriach: Aktorzy, wokół festiwalu, Portret, Artystyczne spojrzenie – organizatorzy chcą ukazać różne oblicza festiwalu i towarzyszące mu emocje, zarówno te na scenie, jak i za kulisami. Kategorie te umożliwiają uchwycenie teatru z perspektywy widza, ujęcie portretu emocjonalnego, wyrażenie siebie jako artysty-fotografika, ale także bycie w roli aktywnego uczestnika festiwalu – w tym co proponowane jest poza prezentacjami teatralnymi, czyli przerwy, animacja na scenie, wystawy, warsztaty…
Piąta kategoria konkursowa to Marzenia – temat przewodni tegorocznego 31. SANS, a ocenie podlegać będzie fotograficzne ujęcie tematu.

Organizatorzy postanowili wydłużyć termin nadsyłania zgłoszeń do 30 kwietnia 2021 r. Nadal można zgłosić się do konkursu fotograficznego niezależnie czy jest się fotografikiem-amatorem czy profesjonalnym artystą. Organizatorzy z Fundacji Nieprzetartego Szlaku zapewniają, że sam udział w SANS pozwala przeżyć niesamowitą przygodę. Uczestnicy będą mieli okazję do zapoznania się bliżej z teatrem oraz fotografią teatralną.

Uczestnictwo w Konkursie „Teatr w Obiektywie” daje także szansę prezentacji swoich prac podczas wystawy pokonkursowej, która tradycyjnie prezentowana jest przez następny rok w Lublinie, a także w Polsce i poza granicami kraju. Dzieje się tak ponieważ pomysłodawczynią i pierwszą organizatorką konkursu fotograficznego „Teatr w Obiektywie” była Anastasiya Voytiuk ze Lwowa. To właśnie tam podczas Festiwalu Teatralnego „Neprotoptana Stezhyna” w 2009 roku odbyła się pierwsza edycja „Teatru w Obiektywie”. Od 2011 roku zyskał on już charakter międzynarodowy i odbywa się w trzech krajach, w których realizowany jest Międzynarodowy Nieprzetarty Szlak, czyli w Polsce (Lublin), w Ukrainie (Lwów) oraz w Białorusi (Brześć). Konkurs stał się nieodłączną częścią Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku.

Wszelkie informacje odnośnie XII edycji Konkursu, regulamin, formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej poświęconej Konkursowi „Teatr w Obiektywie” http://www.teatrwobiektywie.pl/ Można tam także oglądać nagrodzone i wyróżnione prace z poprzednich edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego.

Wydarzenie na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/2809880972610791/

Strona www:

http://www.teatrwobiektywie.pl/

Fanpage:

https://www.facebook.com/TeatrwObiektywie

https://www.facebook.com/FundacjaNieprzetartegoSzlaku

Patronaty honorowe SANS:

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński

Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski

Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Patronat medialny SANS:

TVP3 Lublin, Radio Lublin, Akademickie Radio Centrum

Magazyn i portal „Nasze Sprawy”

niepelnosprawni.lublin.pl – biuletyn informacyjny osób niepełnosprawnych

Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Województwa Lubelskiego.

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.

pr/, fot. mat. prasowe

Data publikacji: 21.04.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również