Rodzice uczniów do lat ośmiu i dzieci niepełnosprawnych nadal mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. 7 maja opublikowano rozporządzenie, które przewiduje, że zasiłek będzie wypłacany do 23 maja w razie zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego.
Zasiłek można otrzymać w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19. Dodatkowy zasiłek przysługuje także w razie niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego i inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.
Oznacza to, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje także wówczas, gdy placówka, która wznowiła działalność stacjonarną, zostanie zamknięta lub jej funkcjonowanie – mimo że jest otwarta – zostanie ograniczone ze względu na nieprzewidziane zamknięcie klasy lub oddziału.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci w wieku do lat 8, ubezpieczonym rodzicom dzieci: do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Przysługuje także ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.
Uczniowie klas I–III szkół podstawowych w całym kraju wrócili 4 maja do nauki stacjonarnej. Z kolei uczniowie klas starszych: klas IV–VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych nadal uczą się zdalnie. Za dwa tygodnie – od 17 maja będą uczyć się hybrydowo.
Przedszkola, oddziały wychowania przedszkolnego, zerówki i inne formy wychowania przedszkolnego od 19 kwietnia działają w całym kraju stacjonarnie, tak samo żłobki i kluby malucha. (PAP)
Olga Zakolska, fot. pixabay.com
Data produkcji: 08.05.2021 r.