Bezpłatna rehabilitacja i porady – ruszyła rekrutacja do projektu wsparcia osób z niepełnosprawnościami na D0lnym Śląsku

180 mieszkańców Dolnego Śląska i kilkanaście rodzajów wsparcia do wyboru! Takie możliwości daje projekt „Interdyscyplinarna pomoc dla samodzielności”, do którego wrocławska Fundacja „Potrafię Pomóc” właśnie rozpoczęła rekrutację – na razie dla dzieci i młodzieży, wkrótce – także dla dorosłych. Pomoc – dzięki wsparciu z PFRON –  będzie bezpłatna.

Ze wsparcia skorzystać będą mogli dorośli i dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, mieszkańcy powiatów: jaworskiego, Legnicy, legnickiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, polkowickiego, strzelińskiego, średzkiego, świdnickiego, trzebnickiego, wałbrzyskiego, wołowskiego, Wrocławia, wrocławskiego.

Wśród proponowanych terapii są: logopedia, mieszkanie treningowe, poradnictwo prawne, psychologiczne, RehaManager, Sala Doświadczania Świata – Snoezelen, terapia behawioralna, terapia integracji sensorycznej, terapia NDT-Bobath, terapia ręki, terapia widzenia – optometria, terapia Vojty, terapia zajęciowa. Możliwe, że oferta zostanie rozszerzona.

Takie wsparcie jest niezwykle ważne, szczególnie teraz, w dobie pandemii, gdy dla wielu osób z niepełnosprawnościami możliwości uczestniczenia w kluczowych dla nich zajęciach terapeutycznych, zawęziły się. Zajęcia prowadzone będą w działającym od połowy lutego, pierwszym w Polsce Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego, które Fundacja „Potrafię Pomóc” utworzyła przy ulicy Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu. Więcej informacji o Centrum znajduje się tutaj: https://centrum.potrafiepomoc.org.pl/. Informacje o rekrutacji do projektu, szczegóły i potrzebne dokumenty można znaleźć

tu: https://potrafiepomoc.org.pl/interdyscyplinarna-pomoc-dla-samodzielnosci/,

w razie pytań można zadzwonić pod numer: tel.:+48 603 388 811 (w godzinach 8.00 – 16.00 od poniedziałku do piątku) lub napisać: projektpfron@potrafiepomoc.org .

Realizacja projektu „Interdyscyplinarna pomoc dla samodzielności” potrwa do końca marca 2022 roku. projekt dołącza do innych tegorocznych propozycji fundacji, które zwiększają samodzielność, wspierają osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, a także kadrę.

Oto niektóre z nich:

„Rozmowa bez barier w czasie pandemii Covid-19″, czyli konsultacje psychologiczne dla osób z niepełnosprawnościami, a także ich opiekunów, rodziców, kadry pracującej z osobami z niepełnosprawnościami. Pomoc dotyczy mieszkańców całej Polski. Z konsultacji można korzystać bezpośrednio, we Wrocławiu – w Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego lub online (Zoom) i przez telefon. Do połowy tego roku Fundacja przewidziało ponad 250 takich spotkań. Rekrutacja do projektu już się zakończyła.

W czasie pandemii wiele osób z niepełnosprawnościami musiało przerwać dotychczasowe zajęcia: psychoterapię, spotkania w ramach grup wsparcia, terapie grupowe, różnego rodzaju treningi czy integrację sensoryczną.

Teraz ci, którzy w związku z sytuacją wywołaną przez zagrożenie koronawirusem, odczuwają lęk, mogą liczyć na profesjonalną pomoc.

„Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” to bezpłatna pomoc asystenta m.in. w zakupach, podczas wizyty w banku, w urzędzie, w kinie czy w teatrze, wsparcie przy wykonywaniu codziennych czynności dla osób dorosłych oraz dzieci z niepełnosprawnościami z gminy Wrocław. to bardzo potrzebna i oczekiwana przez rodziców, krewnych, opiekunów i osoby z niepełnosprawnościami forma wsparcia. Korzysta niej ponad 40 osób.

Projekt finansowany jest z Funduszu Solidarnościowego w ramach programu ministra rodziny, pracy i polityki społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami”, Potrwa do końca tego roku.

„Opieka wytchnieniowa w gminie Wrocław” – bezpłatny projekt skierowany do osób z niepełnosprawnościami z Wrocławia i ich opiekunów. Mieszkanie opieki wytchnieniowej Fundacji „Potrafię Pomóc” oferuje osobom z niepełnosprawnościami tymczasową, całodobową, specjalistyczną opiekę. To szansa dla ich stałych opiekunów – rodziców, krewnych, małżonka – na tydzień lub dwa tygodnie oddechu od codziennych czynności: czas na urlop, wizytę u lekarza, pobyt w szpitalu czy po prostu – chwilę wytchnienia. Projekt ruszył w lipcu 2019 roku, jest współfinansowany przez gminę Wrocław. To już jego kolejna edycja. Rekrutacja prowadzona jest stale, szczegóły i formularze można znaleźć tutaj:

https://potrafiepomoc.org.pl/mieszkanie-opieki-wytchnieniowej/ .

Fundacja „Potrafię Pomóc” jest organizacją pożytku publicznego. Może działać i pomagać między innymi dzięki wsparciu ludzi dobrego serca.

Cele organizacji można wspierać, przekazując jej dobrowolną darowiznę, którą można odliczyć od podatku: https://potrafiepomoc.org.pl/tpay/ .

pr/, fot. Fundacja „Potrafię Pomóc”

Data publikacji: 10.05.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również