„Osobno możemy wiele, razem możemy wszystko”

Tczew na mapie Polski jest miastem wyjątkowo przyjaznym osobom borykającym się z  problemem niepełnosprawności i zaburzeniami  psychicznymi. Stale się rozwijając nie zapomina o specjalnych potrzebach osób cierpiących.

Pomimo niesprzyjających okoliczności spowodowanych stanem pandemii udało się oddać do użytku kolejny Środowiskowy Dom Samopomocy Gminy Miejskiej Tczew. Jest to już piąta placówka, która pomaga uczestnikom prawidłowo funkcjonować i rozwijać się w samodzielnym życiu społecznym, rodzinnym i zawodowym. Nie bez znaczenia jest fakt, iż ośrodki znajdują się w każdej większej dzielnicy miasta, co nie tylko ułatwia komunikację, ale wpływa także na wzajemną integrację i budowanie pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych w społeczności lokalnej.

W tczewskich ŚDS-ach prowadzi się kompleksową i długofalową terapię, która dotyczy wszystkich płaszczyzn funkcjonowania człowieka: fizycznej, psychicznej, intelektualnej oraz społecznej.

Domownicy mają szansę realizować swoje zainteresowania oraz rozwijać umiejętności w pracowniach: decoupage, ceramicznej, krawieckiej, multimedialnej, teatralnej, folklorystycznej, muzycznej, witrażu i fushingu, plastyczno-technicznej, kulinarnej, wytapiania świec i mydeł oraz rękodzieła artystycznego. Dla rodzin i opiekunów działa regularnie Grupa Wsparcia, na spotkaniach której można dzielić się doświadczeniami związanymi ze sprawowaniem opieki nad osobą niepełnosprawną.

Dodatkowo każdy ośrodek jest otoczony urokliwym, zielonym miejscem wykorzystywanym do nauki pielęgnacji ogrodu, spotkań integracyjnych, a także odpoczynku na świeżym powietrzu.

Wobec odwołania zajęć  stacjonarnych i treningów na terenie placówki, postanowiliśmy aktywnie angażować i aktywizować nie tylko naszych uczestników, ale również zaprosić do współpracy podopiecznych i pracowników zaprzyjaźnionych ośrodków wsparcia. Zorganizowaliśmy zdalnie między innymi takie inicjatywy jak konkursy plastyczno-techniczne: „Moje Akwarium”, „Koszyk Marzeń”, „Moja Wielkanoc 2020”, a także rozgrywkę na maseczkę ochronną wyrażającą osobowość twórcy pt. „Bądźmy bezpieczni i kreatywni”.

Wydarzenia te, mimo że w formie zdalnej, cieszyły się dużym zainteresowaniem i pozwoliły na wykazanie się wyobraźnią i kreatywnością w warunkach zacisza domowego.

Tczewskie Środowiskowe Domy nie tylko organizują, ale również biorą aktywnie udział w wielu konkursach. Czas pandemii okazał się owocny dla twórczości pani Danuty Puchowskiej, która zdobyła II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Poezji „Słowa, dobrze że jesteście” organizowanym przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Zbiór jej pięciu wierszy został doceniony spośród kilkuset zgłoszeń.

Z kolei tczewscy seniorzy spełniają marzenia i odnoszą zwycięstwa dzięki sile wzajemnej samopomocy. Ich wyjątkowa sztuka teatralna o tytule „Wezwij mnie” zdobyła zaszczytne II miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Teatralno-Muzycznym Albertiana organizowanym przez wspomnianą Fundację „Mimo Wszystko” i Fundację im. Brata Alberta.

Ta wzruszająca  artystyczna  forma  wyrazu  zachęca  do  chwili refleksji nad tym, co w życiu cenne i ważne.

Warto wspomnieć również o tym, że w 2020 roku udało się zorganizować cykliczną wystawę pt. „Wstań i Idź” uświetniającą obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją. Miała ona miejsce w szczególnej przestrzeni publicznej jaką jest Kino Helios znajdujące się w Galerii Kociewskiej.

Ta inicjatywa była szczególnie cenna  dla  budowania tolerancji wśród młodzieży oraz osób, które nie są częstymi gośćmi muzeów. Przyczynia się to do pogłębiania świadomości lokalnej społeczności na  temat trudów życia z chorobą, a także pozwala zapoznać  się z twórczością  osób  niepełnosprawnych.

Podobną funkcję pełni wydawana od 2003 roku gazetka „Ja Ty My czyli Oni”, którą redagują uczestnicy tczewskiego ŚDS.

Trudny czas pandemii nauczył nas nowej jakości życia i pracy. Zajęcia zdalne, alternatywne formy wsparcia, a także pomoc uczestnikom w ich domach to teraz nowa rzeczywistość, w której wszyscy musieliśmy się szybko odnaleźć. Pomimo tego, że koronawirus sparaliżował wiele planowanych wcześniej działań nie oznacza to wcale, że osoby niepełnosprawne i z chorobami psychicznymi pozostają bez wsparcia i należytej opieki. Robimy co w naszej mocy, aby ten okres nie zaprzepaścił wypracowanych wcześniej pozytywnych skutków terapii.

Zobacz galerię…

Info i fot. ŚDS w Tczewie

Data publikacji: 12.05.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również