Regularne badanie moczu może pomóc wcześnie wykryć guza mózgu, zwiększając szanse na przeżycie – informują naukowcy z Japonii, których wnioski ukazały się w piśmie „ACS Applied Materials & Interfaces”.
Naukowcy z Uniwersytetu w Nagoi ustalili, że mikroRNA znajdujące się w moczu może być obiecującym markerem w diagnostyce guza mózgu. Stało się to możliwe dzięki opracowaniu urządzenia pozwalającego na znacznie skuteczniejszą ekstrakcję mikroRNA z uryny niż konwencjonalne metody.
Wczesne rozpoznanie guza mózgu jest często trudne, m.in. dlatego, że pacjenci mają wykonywaną tomografię lub rezonans po pojawieniu się zaburzeń neurologicznych, takich jak problemy z mową czy poruszaniem kończynami. W takich sytuacjach często guzy są już zbyt rozległe i trudno usunąć je w całości, co zmniejsza szanse pacjentów na przeżycie. Proste, niedrogie i dokładne metody wczesnego rozpoznawania są zatem niezwykle potrzebne – piszą autorzy publikacji (DOI: 10.1021/acsami.1c01754).
Po porównaniu mikroRNA pobranego z próbek moczu zdrowych osób i pacjentów z guzem mózgu zaobserwowano, że wiele cząsteczek mikroRNA pochodzących z nowotworów można wykryć w nienaruszonej formie.
Opracowany przez badaczy model pozwolił z dużą dokładnością zidentyfikować pacjentów z nowotworami mózgu bez względu na wielkość guza i stopień złośliwości.
Autorzy mają nadzieję, że przyczyni się to do wczesnego wykrywania agresywnych nowotworów, takich jak glejak wielopostaciowy.(PAP)
koc/ agt/, fot. pixabay.com
Data publikacji: 18.06.2021 r.