Plaże nad polskim morzem w generalnej większości nie są przystosowane dla osób z niepełnosprawnością. Przede wszystkim brak jest toalet dla osób poruszających się na wózkach i ułatwień komunikacyjnych nad samym morzem.
Wolontariusze Fundacji Machina Zmian przejdą całe polskie wybrzeże sprawdzając je głównie pod kątem dostępności plaż dla potrzeb niepełnosprawnych. Ten społeczny audyt zakończy specjalny raport.
Dzięki rekomendacjom Fundacji Machina Zmian wprowadzono w latach ubiegłych dostępowe rozwiązania m.in. na plażach w Jastarni, Gdyni i Gdańsku. Koordynatorką projektu z ramienia Fundacji jest Dorota Brzezińska, która podkreśliła, że wszystkie kluczowe miejsca na plaży powinny być oznaczone wyraźnymi piktogramami na matowej powierzchni (co jest ważne dla osób słabowidzących), powinien być zapewniony dostęp do toalety dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, na plażę i do morza winny prowadzić szerokie maty lub podesty, które kontrastują z kolorem.
– Brakuje też miejsc o odpowiedniej szerokości, tzw. spoczników, w których osoba na wózku mogłaby się na plaży zatrzymać (nie ma też ławek dla osób np. o kulach czy partnerów, rodzin osób z niepełnosprawnością). Brakuje też oznaczeń kierujących osoby niepełnosprawne w miejsca dla nich dostosowane wyszczególnia koordynatorka.
D. Brzezińska wskazała, że tzw. społeczny audyt dostępności plaż rozpoczął się 1 lipca od sprawdzenia odcinka Świnoujście – Międzyzdroje (13 km). Wolontariusze byli już w Ustce, przeszli także z Dębiny do Smołdzina. Ostatnim etapem kontroli będzie odcinek z Krynicy Morskiej do Piasków na Mierzei Wiślanej (zaplanowany jest na 28 lipca). W sumie od Świnoujścia do Piasków grupa fundacji Machina Zmian pokona 26 odcinków, codziennie między 10 a 20 kilometrów.
– Plaże to przestrzeń publiczna, która powinna być dostępna dla wszystkich, niezależnie od stopnia sprawności. Nasze przejście jest pretekstem do wprowadzenia zmian i jest działaniem obywatelskim – wyjaśnia koordynatorka projektu.
Na obecnym etapie audytu można stwierdzić, że przy polskich plażach brakuje w ogóle toalet dla niepełnosprawnych, a nieliczne, które istnieją, bardzo często nie mają przestrzeni manewrowej dla osób na wózkach i osób, które im asystują.
– To właściwie czynnik wykluczający niepełnosprawnych z podstawowego prawa do godnego załatwienia potrzeb fizjologicznych i skorzystania z czynności higienicznych, a co za tym idzie, praktycznie uniemożliwia im korzystanie z plaży. Co istotne, bardzo dużo takich mankamentów występuje w miejscowościach, które mają status uzdrowisk, które odwiedza bardzo duża liczba osób niepełnosprawnych – stwierdziła Dorota Brzezińska.
– Wolontariusze sprawdzając plaże nie tylko wykonują tzw. listę kontrolną danego miejsca, a starają się rozmawiać o sytuacji na danej plaży z osobami niepełnosprawnymi lub ich opiekunami, właśnie pod kątem dostępności. Znamy je z pierwszej ręki – podkreśliła.
Podsumowując należy skonstatować, że realia wypoczynku osób niepełnosprawnych nad polskim morzem są bardzo niezadowalające.
Amfibia wodna dla niepełnosprawnych
Dobrym rozwiązaniem zdają się być specjalne wózki kąpielowe dla niepełnosprawnych, tzw. amfibie, które pozwalają przemieszczać się po plaży, wjechać do wody osobom z problemami ruchowymi (są obsługiwane przez ratownika). Można je wypożyczyć m.in. w Międzyzdrojach, Kołobrzegu, Trójmieście i części miejscowości na Półwyspie Helskim.
– Dla wielu osób z niepełnosprawnościami jest to rzecz nowa, one też muszą się do niej przekonać. Z rozmów jednak z tymi, którzy już z amfibii korzystali wynika, że jest to ogromna frajda, wejście do morza, czucie wody dla osoby na wózku to niesamowite uczucie – podkreśla przedstawicielka fundacji. – Dostosowanie plaż dla niepełnosprawnych to poważne zadanie dla samorządów, czy zarządców plaż.
Koordynatorka projektu wskazała, że dane zebrane przez wolontariuszy zostaną wykorzystane m.in. do przygotowania raportu o stanie dostępności polskich plaż oraz opracowania rekomendowanych zmian. Stwierdziła ponadto, że miejsca, które będą spełniać wymogi zyskają certyfikat „Plaża dla wszystkich”.
Oprac. IKa, fot. Fundacja Machina Zmian
Data publikacji: 14.07.2021 r.