Powstał portal edukacyjny dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi
- 16.07.2021
Zaawansowany rak piersi coraz częściej staje się chorobą przewlekłą. Aby pomóc kobietom z tym nowotworem lepiej zrozumieć swoją chorobę i możliwości leczenia go, powstał serwis edukacyjny – „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem więcej!”.
Portal (https://zaawansowanyrakpiersi.pl/) został stworzony w ramach kampanii „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem Więcej!”, we współpracy merytorycznej z lekarzami i organizacjami pacjentów. Jak czytamy w informacji prasowej przesłanej PAP, pacjentki znajdą tu praktyczne informacje i terminy dotyczące zarówno samego raka piersi, jak i różnych aspektów życia z chorobą. Na stronie dostępne są także m.in. wideokursy psychologiczne oraz lista kontaktów do organizacji wspierających.
Można również pobrać darmowy „Poradnik dla pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi”, który stanowi bazę praktycznej wiedzy dla kobiet chorujących na zaawansowaną postać nowotworu. Znalazły się w nim podstawowe informacje o chorobie, takie jak opis podtypów biologicznych, ścieżek terapeutycznych, wyjaśnienie najważniejszych terminów, lista pytań do lekarza, a także wskazówki, na co pacjentka powinna zwracać uwagę podczas swojego leczenia.
Poradnik zawiera też kontakty do organizacji pacjentów oraz certyfikowanych placówek, które mogą udostępnić refundowane w Polsce opcje terapeutyczne.
Objaśniono w nim również zagadnienia dotyczące stanu psychicznego chorej kobiety – jak może radzić sobie z lękiem i depresją, jak rozmawiać z najbliższymi o chorobie i gdzie szukać wsparcia.
Jak podkreśla cytowana w informacji prasowej dr hab. Barbara Radecka z Opolskiego Centrum Onkologii, o wczesnym raku piersi mówi się i pisze od dziesięcioleci. – Popularyzujemy badania profilaktyczne, co nie tylko zwiększa wczesną wykrywalność raka piersi, ale także podnosi poziom ogólnej świadomości zdrowotnej i wiedzy o chorobach nowotworowych w społeczeństwie. Temat zaawansowanego raka piersi pozostawał przez lata tematem tabu. Do końca XX wieku był niemal nieobecny w mediach – tłumaczy dr Radecka.
Jej zdaniem trudno się temu dziwić. – Przez lata badań nad rakiem piersi nie odnotowano takiego postępu w zakresie leczenia chorych na zaawansowanego raka piersi, jakiego byśmy oczekiwali – zarówno my, lekarze, jak i chorzy oraz ich bliscy. Rak piersi z przerzutami pozostaje chorobą nieuleczalną. Postęp w zakresie leczenia pozwala nam jednak powiedzieć dziś, że zaawansowany rak piersi jest chorobą poddającą się leczeniu – przekonuje specjalistka.
Dlatego istnieje konieczność edukacji chorych i ich bliskich nt. choroby i sposobów radzenia sobie z nią. – A także edukacja całego społeczeństwa, które w różny sposób może wspierać chorych w ich życiu z zaawansowanym rakiem piersi – podkreśla dr Radecka.
Rak piersi jest aktualnie najczęściej występującym nowotworem złośliwym na świecie – w ubiegłym roku zachorowało na niego aż 2,3 mln osób. Szacuje się, że w Polsce na raka piersi choruje rocznie ok. 25 tys. kobiet.
Rak piersi jest chorobą zróżnicowaną pod względem typów. W jego diagnostyce istotne jest określenie stadium zaawansowania nowotworu oraz analiza stanu receptorów hormonalnych i ekspresji receptora HER2. Ocena receptorów (hormonalnych i HER2) dokonana z biopsji gruboigłowej umożliwia określenie podtypu biologicznego nowotworu, a to z kolei determinuje dobór właściwego leczenia.
Kampania edukacyjna „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem Więcej!” powstała z inicjatywy firmy Novartis we współpracy z partnerami społecznymi: Federacją Stowarzyszeń „Amazonki”, Polskimi Amazonkami Ruch Społeczny, Fundacją Onkocafe-Razem Lepiej, Fundacją Rak’n’Roll Wygraj Życie i Fundacją OmeaLife Rak piersi nie ogranicza. (PAP)
Joanna Morga
Data publikacji: 16.07.2021 r.