W ramach rozpoczętego w sierpniu Festiwalu Interdyscyplinarnego „Opera dla Głuchych” w stołecznym STUDIO teatrgalerii zaplanowano dwa pokazy spektaklu pod tym samym tytułem w reżyserii Wojciecha Zrałka-Kossakowskiego. Przedstawienie pokazane zostanie 28 i 29 sierpnia.
„Wydarzenia te są częścią wyjątkowego festiwalu +Opera dla głuchych+ organizowanego przez Fundację Automatophone” – napisała w informacji przesłanej PAP Majka Duczyńska ze STUDIO teatrgalerii.
Jak wyjaśniła, „celem festiwalu organizowanego od 2017 r. jest wypracowanie nowego języka sztuk performatywnych, opartego na syntezie kultury słyszących oraz kultury Głuchych, w szczególności unikatowych form wyrazu artystycznego typowych dla obu światów”.
„+Opera dla Głuchych+ to opowieść o hałasie i ciszy. Kompozycja gestów, kroków i przenikliwych do szpiku kości dźwięków” – czytamy w przesłanej informacji o spektaklu.
Jak wyjaśniono, „aktorzy STUDIO teatrgalerii spotkają się z całkowicie lub częściowo głuchymi aktorami-amatorami Teatru +Cisza na scenie+”. „Nie po to, aby uczyć ich tajników warsztatu, lecz aby uczyć się od nich cichej sztuki, pantomimy, poezji. I aby mroczną baśń o historii Głuchych opowiedzieć ich językiem – bez zbędnych słów, okrzyków, westchnień” – napisano.
Podkreślono, że „kultura Głuchych nie jest +ubogą krewną+ kultury +słyszaków+”. „To dla niej ciekawe alternatywa i realne dopełnienie, z własnymi wartościami, mitami, metaforami oraz poczuciem humoru. A może nawet z własną muzyką” – czytamy w informacji.
„+Opera dla Głuchych+ nie będzie tak naprawdę dla głuchych. To rzecz tworzona przez Głuchych dla słyszących i przez słyszących dla Głuchych” – napisano o spektaklu.
Kurator – Michał Mendyk. Koncepcja: Marta Abramczyk, Krzysztof Marciniak, Michał Mendyk i Katarzyna Świętochowska. Autorami libretta są Adam Stoyanov i Wojciech Zrałek-Kossakowski. Muzyka – Robert Piotrowicz. Reżyseria – Wojciech Zrałek-Kossakowski. Choreografię opracował Rafał Urbacki.
Premiera przedstawienia, będącego koprodukcją STUDIO teatrgalerii, Fundacji 4.99 i Fundacji Automatophone, odbyła się jesienią 2018 r.
Pokazy „Opery dla Głuchych” – 28 i 29 sierpnia o godz. 19 w warszawskim STUDIO teatrgalerii.
Festiwal współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Miasto Stołeczne Warszawa oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Partnerami festiwalu są: Komuna Warszawa, Jasna 10, „Krytyka Polityczna”, STUDIO teatrgaleria, Polski Związek Głuchych. (PAP)
Grzegorz Janikowski, fot. pexels.com
Data publikacji: 19.08.2021 r.