Finansowanie programów zdrowotnych. Skąd pozyskiwać środki?

Skąd pozyskać finansowanie oraz czerpać dobre przykłady i wsparcie przy opracowaniu i realizacji skutecznych programów zdrowotnych? Na to pytanie odpowiadali eksperci podczas kolejnej debaty online „ Fundusze Unijne w obszarze zdrowia – nowa perspektywa 2021-2027 oraz inne możliwości finansowania. Przydatne wskazówki i informacje dla samorządów i pracodawców”.
Odbyła się ona 7 września w portalu rynekzdrowia.pl, w ramach projektu edukacyjnego Zdrowie Człowiek Profilaktyka, wspierającego samorządy i pracodawców w planowaniu, wdrażaniu oraz ewaluacji działań z zakresu zdrowia.

Mniejsze zasoby finansowe, którymi w związku z pandemią COVID-19 dysponują samorządy i pracodawcy wymuszają  na nich większą aktywność w poszukiwaniu dodatkowych źródeł finansowania inicjatyw zdrowotnych oraz szeroko rozumianą współpracę podnoszącą efektywność tych działań. Jednocześnie, właśnie teraz bardzo istotne jest, aby samorządy i inne instytucje, w tym także pracodawcy nie rezygnowali z zapewniania lokalnej społeczności i pracownikom ochrony przed chorobami zakaźnymi zapobiegając kolejnym przypadkom zachorowań i konsekwencjom z nimi związanych.

Dobrymi źródłami pozwalającymi sfinansować inicjatywy zdrowotne są m.in. fundusze unijne w ramach nowej perspektywy, czy chociażby środki z budżetu obywatelskiego. Przykłady już zrealizowanych, skutecznych programów realizowanych m.in. w województwie świętokrzyskim, wielkopolskim, opolskim, podlaskim czy dolnośląskim pokazują, że zdobycie takich środków nie jest tak trudne jakby mogło się wydawać – o czym zapewniali eksperci podczas debaty.

Najważniejsze wnioski z debaty oraz przydatne wskazówki i informacje dla samorządów i pracodawców:
– Panująca sytuacja pandemiczna dobitnie pokazuje, jak wielkim zagrożeniem nadal pozostają dla nas choroby zakaźne, nie tylko COVID-19 – podkreślali uczestnicy debaty w ramach projektu Zdrowie Człowiek Profilaktyka;
– Przytoczone podczas debaty przykłady programów zdrowotnych potwierdzają, że skuteczne sięganie po środki unijne nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać;
– Innowacyjny program „Szczepienia dla chorych onkologicznie” realizowany w woj. świętokrzyskim jest chętnie powielany w innych regionach;
– Samorządy i pracodawcy znajdują się obecnie w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej. To efekt kryzysu ekonomicznego wywołanego pandemią COVID-19 i ograniczania ich dochodów.

Jednocześnie uczestnicy debaty online podkreślali, że potrzeby dotyczące ochrony zdrowia wciąż są duże, a panująca sytuacja pandemiczna dobitnie pokazuje, jak wielkim zagrożeniem nadal pozostają dla nas choroby zakaźne, nie tylko COVID-19.

Profilaktyka. Sprawdzone programy powielajmy w innych regionach

Dr hab. Marcin Pasiarski prof. UJK, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii przypominał w czasie dyskusji, że w tej placówce, z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego, powstał program „Szczepienia dla chorych onkologicznie”, obejmujący szczepieniami ochronnymi przeciwko pneumokokom chorujących na nowotwory mieszkańców woj. świętokrzyskiego.

– To innowacyjne przedsięwzięcie profilaktyczne ma na celu zmniejszenie zapadalności na chorobę pneumokokową wśród chorych z nowotworami litymi i hematologicznymi, u których powikłania wynikające z zapalności na infekcje, np. zapalenie płuc czy oskrzeli są śmiertelnym zagrożeniem – tłumaczył prof. Pasiarski.

Wskazywał, że ograniczenie liczby zbędnych hospitalizacji z powodu powikłań zakaźnych oznacza także niższe koszty leczenia.

Kinga Kolasińska, kierownik Oddziału Programowania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego podkreślała, że innowacyjny program „Szczepienia dla chorych onkologicznie” jest chętnie powielany przez inne województwa, m.in. wielkopolskie, które zdecydowało się wdrożyć program pod nazwą „Zapobieganie ciężkim zapaleniom płuc i powikłaniom pogrypowym u osób z chorobami nowotworowymi”.

– Program realizuje Wielkopolskie Centrum Onkologiczne, którego jednym z zadań jest dotarcie z informacją o możliwości wykonania bezpłatnych szczepień i płynących z nich korzyści do jak największej liczby pacjentów onkologicznych i ich rodzin. Działania informacyjno-edukacyjne są istotną składową skutecznego programu. Nie tylko motywują społeczeństwo do podjęcia decyzji, np. o przystąpieniu do szczepienia, ale także poszerzają wiedzę mieszkańców z zakresu profilaktyki i ją promują – mówi Kinga Kolasińska.

Skuteczne sięganie po środki unijne nie jest aż tak trudne

– Zachęcam do śledzenia informacji na temat nowej perspektywy finansowej oraz realizacji programów profilaktycznych z zakresu ochrony zdrowia przy wykorzystaniu środków unijnych. Poprzednia perspektywa finansowa pokazała, że można i należy inwestować w konkretne interwencje medyczne ograniczając tym samym występowanie groźnych dla zdrowia i życia zakażeń patogenami chorobotwórczymi – podkreślała podczas debaty Edyta Masłowska-Parafian, ekspert ds. funduszy europejskich.

Zaznaczyła, że przytoczone podczas debaty przykłady programów zdrowotnych potwierdzają, że skuteczne sięganie po środki unijne nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. – Warto też rozważyć powielanie programów, które przyniosły wymierne korzyści w innych regionach – dodała ekspertka.

Obszerna relacja z debaty „Fundusze Unijne w obszarze zdrowia – nowa perspektywa 2021-2027 oraz inne możliwości finansowania. Przydatne wskazówki i informacje dla samorządów i pracodawców”- w portalu https://www.rynekzdrowia.pl/

Więcej informacji: www.ZdrowieCzlowiekProfilaktyka.pl

Trwa druga edycja cyklu debat online w ramach projektu Zdrowie Człowiek Profilaktyka. Najbliższe debaty  (będą transmitowane w portalu rynekzdrowia.pl):
– 28 września, godz. 11:00-12:30. Jak zaplanować, wdrożyć, sfinansować i zrealizować skuteczny program profilaktyki zdrowotnej? Wnioski i przydatne wskazówki ekspertów.
– 20 października, godz. 11:00-12:30. Jak skutecznie chronić pracowników przed chorobami zakaźnymi w dobie panującej pandemii COVID-19 i dlaczego warto to robić? Praktyki CSR godne naśladowania.

Możliwość rejestracji oraz retransmisje debat dostępne są na stronie:
https://www.rynekzdrowia.pl/partnerzy/zcp/2021/2/.

****************

Zdrowie Człowiek Profilaktyka to projekt edukacyjny realizowany od 2013 roku. Jego celem jest zwrócenie uwagi na różne aspekty zdrowia publicznego, zarówno w wymiarze centralnym, jak i lokalnym. Poprzez działania edukacyjne skierowane do wybranych grup docelowych – w tym samorządów, pracodawców – realizatorzy zwracają uwagę na wielopłaszczyznowe korzyści wynikające z inwestycji w profilaktykę chorób zakaźnych w lokalnych społecznościach.

Oprac. IKa, fot. pexels.com

Data publikacji: 08.09.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również