Powszechnie stosowany pestycyd może sprzyjać przewlekłej chorobie nerek (PChN)
- 18.10.2021
Malation, szeroko stosowany środek owadobójczy, może zwiększać ryzyko przewlekłej choroby nerek (PChN) – informuje „International Journal of Environmental Research and Public Health“.
Malationu – który jest bardzo toksyczny dla owadów, a stosunkowo mało szkodliwy dla ludzi – używa się w rolnictwie i sadownictwie, uprawie warzyw, do zwalczania komarów i muszek owocowych, a nawet (w stężeniu około 0,5 proc.) jako składnika preparatów przeciwko wszawicy i świerzbowi. W USA to najczęściej stosowany insektycyd, od dawna zaaprobowany przez FDA.
Naukowcy z University of Queensland przeanalizowali powiązania między ekspozycją na pestycydy a ryzykiem dysfunkcji nerek u 41 847 osób, korzystając z danych z amerykańskiego National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES).Jak się okazało, osoby narażone na większe dawki malationu miały o 25 proc. wyższe ryzyko przewlekłej choroby nerek.
Przewlekła choroba nerek to wieloobjawowy zespół chorobowy, który jest następstwem zmniejszenia się liczby czynnych jednostek filtrujących (nefronów) wskutek procesu toczącego się w miąższu nerki. Szacuje się że dotyka nawet 600 milionów ludzi na całym świecie, w tym około 4,3 mln w Polsce. Rozwojowi tego zespołu chorobowego sprzyjają zaawansowany wiek, cukrzyca i nadciśnienie.
W krajach o wysokich dochodach niemal jedna na 10 osób wykazuje oznaki PChN. Jednak liczba zachorowań z nieznanych przyczyn rośnie również w krajach o niskich i średnich dochodach, jak Indie, Sri Lanka i Mezoameryka.
„Początkowo podejrzewano, że ten stan rzeczy był związany z miejscami pracy w rolnictwie – poprzez narażenie na stres cieplny, odwodnienie, opryskiwanie pestycydami, metale ciężkie i agrochemikalia” – powiedział dr Nicholas Osborne z University of Queensland. – „Jednak zanieczyszczenie środowiska, pozostałości pestycydów i leki ziołowe potencjalnie zawierające metale ciężkie mogą również przyczyniać się do PChN”.
Choć przyczyna zwiększonej zachorowalności na PChN pozostaje nieznana – sugerowano, że możliwe drogi narażenia to rozpylanie pestycydów bez środków ochrony osobistej i praca ze skażoną glebą.
Badanie naukowców z University of Queensland było pierwszym, które dostarczyło dowodów łączących malation z ryzykiem uszkodzenia nerek u ludzi.
„Odkrycia sugerują, że powinniśmy ograniczyć narażenie na pestycydy, nawet w bardzo małych dawkach, ponieważ chroniczne narażenie może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych” – zaznaczył dr Osborne. – „Będziemy nadal badać, czy w grę wchodzą także inne pestycydy i planujemy zbierać dane na temat zachowań rolników ze Sri Lanki, aby zbadać ich poziom narażenia podczas stosowania pestycydów w polu”.(PAP)
Paweł Wernicki, fot. pixabay.com
Data publikacji: 18.10.2021 r.