Od 15 do 17 października w Tychach na pływalni MOSiR, odbył się XIV już Miting upamiętniający wielkiego sportowca, Maćka Maika, medalistę Igrzysk Paraolimpijskich Sydney 2000, gdzie zdobył złoto i dwa srebra, a także multimedalistę Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata.
Integracja przez pływanie
Miting to nie tylko okazji do przypomnienia wybitnych sukcesów sportowych Maćka Maika, to również najprawdziwsza integracja środowiska osób pełno- i niepełnosprawnych.
Jak co roku startują zawodnicy z dysfunkcją narządu ruchu, wzroku, a także zakwalifikowani do klasy S14 (upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim). Pełnosprawni z kolei są podzieleni na trzy kategorie wiekowe.
Sam zresztą Maciek Maik był bardzo “zintegrowany” ze społeczeństwem, uczęszczał do “normalnej” szkoły, trenował ze swoimi pełnosprawnymi kolegami w szkole sportowej.
W dwudniowych zawodach wzięło udział blisko 190 pływaków z dwudziestu klubów z całej Polski. Uczestnicy rywalizowali ze sobą w 13. konkurencjach pływackich, z podziałem na kobiety i mężczyzn.
W tym roku zwyciężyli
Konkurencją memoriałową tego mitingu jest tradycyjnie 100 m stylem grzbietowym – to dystans, w którym Maciek Maik wywalczył olimpijskie złoto.
W kategorii niepełnosprawnych wygrały go:
- Eliza Kulczycka (START Wrocław)
- Kinga Bandura (IKS DSS Kraków)
- Marta Majka (START Częstochowa)
oraz mężczyźni:
- Jan Jurecki (START Wrocław)
- Mateusz Miśkiewicz (START Częstochowa)
- Dawid Gałuszka (START Katowice)
W kategorii pełnosprawnych na podium stanęły:
- Wiktoria Radek (MKP Wodnik 29 Tychy)
- Kinga Macura (UKP Unia Oświęcim)
- Oliwia Sojka (UKS Aqua Team Mikołów)
oraz mężczyźni:
- Jakub Walter (UKP Unia Oświęcim)
- Dawid Wiekiera (MKP Wodnik 29 Tychy)
- Karol Popiela (MKP Wodnik 29 Tychy)
Wierni przyjaciele
Jak co roku do Tychów przyjechali przyjaciele Maćka, jeden z nich powiedział „NS”:
– Dla nas, dla przyjaciół Maćka ważne jest to, że co roku się tutaj spotykamy. Wiadomo, rozjechaliśmy się, każdy ma swoje życie, pracę, ale raz w roku możemy się tutaj spotkać, powspominać również śmieszne zdarzenia, pożartować. Kilkoro z nas już odeszło, nie zawsze też wszyscy mogą, ale przyjechali koledzy z Warszawy, Tarnowa, Wrocławia, Częstochowy. Jest co roku mama Maćka, jest jego wychowawca ze szkoły podstawowej.
Wszyscy tutaj z nim pływali, trenowali, wracamy do wspomnień kiedy jeździliśmy na zawody, zgrupowania. Zawsze też idziemy wszyscy razem do Maćka na cmentarz…
Zawody z publicznością, ale…
W tej edycji memoriału z powodu pandemii, decyzją dyrektora obiektu, zrezygnowano z wręczania zawodnikom medali i dyplomów, po każdym zakończonym dystansie, w każdej kategorii.
Wszyscy zawodnicy otrzymali jednak pamiątkowy medal Mitingu a dyplomy dla wszystkich swoich podopiecznych odbierali trenerzy w biurze zawodów,
Regulamin jest ważny
Tu nie ma taryfy ulgowej, niepełnosprawność nie zwalnia z przestrzegania przepisów, sędziowie bacznie pilnują regulaminowego pływania. Za co zdyskwalifikowano zawodnika w sobotę? Płynąc stylem grzbietowym po nawrocie, opuszczając ścianę nawrotową, powinien być w pozycji “na plecach”, a był w pozycji “na piersiach”. Kolejna dyskwialifikacja – zawodniczka płynąca w stylu klasycznym, dotknęła ściany tylko jedna dłonią, a powinna dwoma. Zasady muszą być przestrzegane.
IV runda Parapływackiego Grand Prix Polski
Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START jest organizatorem prestiżowego cyklu imprez pływackich dla osób z niepełnosprawnością – Parapływackiego Grand Prix Polski 2021.
I runda odbyła się w maju we Wrocławiu, II w czerwcu w Gorzowie, III we wrześniu w Częstochowie. Memoriał Macka Maika był jednocześnie IV undą.
Finał Grand Prix Polski odbędzie się w Łodzi 22-24 października.
Miting im. Maćka Maika współfinansował PFRON, a także Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Urząd Miasta Tychy oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
Tekst i fot. Ilona Raczyńska
Data publikacji: 22.10.2021 r.