Naukowcy z Elche przywrócili na krótko wzrok niewidomej kobiecie

Badacze z Uniwersytetu im. Miguela Hernandeza w Elche, we wschodniej Hiszpanii, opracowali implant, który wszczepiany do mózgu może pozwolić na krótkotrwałe przywrócenie wzroku przez osoby niedowidzące. Potwierdzili, że w jednym z przypadków udało się osiągnąć cel w krótkim okresie u osoby z całkowitym brakiem wzroku.

W komunikacie opublikowanym na stronie uczelni hiszpańscy badacze wyjaśnili, że przypadek ten dotyczył kobiety, która całkowicie utraciła wzrok przed 16 laty. Sprecyzowali, że implant został wszczepiony w strefie mózgu odpowiedzialnej za widzenie.

Wyniki badania opublikowanego w naukowym piśmie ”Journal of Clinical Investigation” dowodzą, że po wszczepieniu implantu kobieta odzyskała możliwość dostrzegania kształtów znajdujących się przed nią rzeczy, a nawet liter.

Kierujący ekipą badawczą Eduardo Fernandez Jover wyjaśnił, że implant zawiera 96 elektrod, które wspomagają komórki mózgowe. Dodał, że mechanizm ten pomaga zarówno odczytywać sygnały elektryczne, jak też stymulować mózg.

Hiszpański naukowiec sprecyzował, że urządzenie ma niespełna 4 mm długości. Jeszcze krótsze są elektrody – 1,5 mm. Podkreślił, że implant nie wpływa negatywnie na działanie kory mózgowej.

“Dzięki tego typu stymulacji elektrycznej kory mózgowej można w sposób bezpieczny, a zarazem ciągły wzmacniać pracę wzroku, uzyskując lepszą ostrość widzenia” – dodał.

Jover zaznaczył, że odzyskanie zdolności widzenia w przypadku kobiety o imieniu Bernadeta trwało zaledwie kilka minut i należy to uznać za nieoczekiwany fenomen.

Poddana badaniu kobieta przyznała, że krótko po wszczepieniu jej implantu wystąpiło u niej zjawisko fetyzmu, czyli złudnych wrażeń świetlnych, a następnie widoczność zaczęła się poprawiać, aby po krótkim czasie ponownie zaniknąć.

Zespół badawczy z Elche ogłosił, że w najbliższych dniach przeprowadzi nabór osób na kolejne testy implantów stymulujących korę mózgową.

Źródło: https://www.jci.org/articles/view/151331

Marcin Zatyka (PAP), fot. pixabay.com

Data publikacji: 28.10.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również