Radość, energia i moc – za nami XIV Gliwickie Spotkania Tęczowe
- 05.11.2021
XIV Gliwickie Spotkania Tęczowe tradycyjnie już odbyły się na Scenie Bojków Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach. 28 października wystąpiło na niej ok. 130 niepełnosprawnych twórców sztuki scenicznej z domów pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej oraz szkół specjalnych.
W większości byli to reprezentanci placówek woj śląskiego. Ograniczona liczba występujących wynikała z konieczności przestrzegania warunków zachowania bezpieczeństwa. Z uwagi na obowiązujące obostrzenia związane z pandemią organizatorzy musieli odmówić wielu zespołom, a przecież okres pandemii spowodował odwołanie wielu występów i duży niedosyt twórczych spotkań w naszym regionie.
Gliwickie Spotkania Tęczowe otworzyła Dorota Soilam, kierownik WTZ Tęcza w towarzystwie Wojtka Kotylaka, koordynatora i pomysłodawcy festiwalu.
Mimo pewnych ograniczeń festiwalowi goście wnieśli swoimi występami wiele kolorów i radości, a prezentowane przedstawienia, widowiska taneczne i piosenki zachwycały prawdziwością i spontanicznością scenicznych emocji. A do tego jaka energia, humor, moc!
Wśród gości znalazły się zespoły, które od wielu lat przyjeżdżają do Gliwic, a także gościły u nas po raz pierwszy. Od lat festiwal Gliwickie Spotkania Tęczowe traktujemy jako wyjątkowe święto, podczas którego artyści z niepełnosprawnością prezentują swoje talenty i możliwości, pokazują, że mają wiele do zaoferowania, również w obszarze sztuki.
Każdy artysta biorący udział spotkaniach nagradzany jest dyplomem oraz upominkami pozyskanymi od sponsorów i wydziału promocji miasta Gliwice. I – co jest naszą tradycją – goście otrzymują pamiątkowe statuetki, które powstają w pracowni ceramicznej WTZ Tęcza.
Nasze Tęczowe Spotkania (spotkania występujących i ich opiekunów z różnych placówek) pozbawione są zbędnej rywalizacji i „walki o pudło”, wszak stanowimy wielką rodzinę i od lat spotykamy się na wielu festiwalach, przeglądach i festynach, prezentując efekty naszej codziennej pracy terapeutycznej owocującej wytworami sztuki scenicznej.
Jak co roku repertuar był bogaty i różnorodny. Festiwal prowadzili odświętnie i teatralnie ubrani konferansjerzy: Aleksandra Pietrzykowska oraz Stanisław Micek – uczestnicy zajęć WTZ Tęcza. Podczas tegorocznej edycji spotkań swoje umiejętności wokalne, aktorskie i taneczne zaprezentowały zespoły oraz indywidualni soliści z wielu ośrodków.
Kilkunastoosobowy zespół MEZZOFORTE z Zespołu Szkół Specjalnych z Pyskowic zaprezentował żywiołową „Piosenkę Felka”, a grupa BOYS DANCE z DPS Zameczek z Kuźni Nieborowskiej pokazała widowisko „Odkurzamy stare przeboje”. Kilkanaście pań z zespołu MICHALINKI z Częstochowy (nie po raz pierwszy w Gliwicach) przedstawiło nam widowisko pełne humoru „Twoja twarz brzmi znajomo”, a grupa teatralna MEDIOLAN z WTZ Caritas Diecezji Gliwickiej przeniosła widzów w świat baśni prezentując spektakl „Królowa Śniegu”.
Na spotkaniach zaprezentowało swoje piosenki dwóch wokalistów: Teresa Beniowska z ŚDS z Sosnowca zaśpiewała wzruszającą piosenkę z repertuaru Violetty Villas „Dla ciebie mamo”, a Mirosław Szlachta z DPS Pilchowice zaprezentował piosenką „Łatwopalni” z repertuaru Maryli Rodowicz.
Stali bywalcy festiwalu – żeński zespół ARLEKIN z DPS Sośnicowice zachwycił widownię scenką rodzajową „Radość chwili” i radość (nawet wielka) była obecna w występie grupy PORTOWE ROZRABIAKI z WTZ Stowarzyszenie PORT z Bielska-Białej. Ich piosenka „Port czyli prosty obraz radości teatralnej” wywołał aplauz i radość widowni.
Z kolei grupa teatralna MIAŁO BYĆ NA WCZORAJ z WTZ Katowice-Giszowiec, prezentując układ taneczny „Akt tworzenia”, wprawiła widzów w stan uniesienia i nagrodzona została gromkimi brawami. ŚDS ośrodka św. Faustyna z Tychów reprezentowany był przez grupę teatralną ŚWIATŁO I CIEŃ. Zespół zaprezentował przedstawienie „Niepewne niezniszczalne” opowiadający o najskrytszych marzeniach i o tym, że nie zawsze można je zrealizować.
FACECI W CZERNI z WTZ w Lublińcu to grupa siedmiu mężczyzn jednakowo ubranych w ciemnych okularach, która z towarzyszeniem trąbek zaśpiewała piosenkę z repertuaru Golec Orkiestra pt. „Ściernisko”.
Aż kilka godzin do Gliwic z Pacanowa jechał żeński zespół MARGARETKI z DPS Słupia k. Pacanowa. Panie przepięknie odziane w błękity zaprezentowały koncert pieśni z repertuaru Piotra Rubika, którego myślą przewodnią jest motto „Miłość niejedno ma imię”.
W tym roku gospodarze czyli TEATR TĘCZA w okrojonym składzie zaprezentował trzy krótkie widowiska w technice teatru luminescencyjnego (popularnie teatru czarnego lub teatru UV). Występ “tęczowiaków” spotkał się z olbrzymim aplauzem widowni. Ważną rolę w trakcie festiwalu miała wokalistka Beata Chmura (z WTZ Tęcza), która zaśpiewała kilka piosenek w trakcie przygotowań zespołów za kurtyną do prezentacji swoich widowisk.
Scena opustoszała, goście rozjechali się do swoich miast, zostały wspomnienia i mimo, że minęło dopiero kilka dni już myślimy o kolejnym festiwalu za rok, żeby znów się spotkać i cieszyć możliwością prezentacji swojej twórczej pracy.
Festiwal odbywał się pod honorowym patronatem prezydenta Gliwic Adama Neumanna. Od początku jego głównym organizatorem są Warsztaty Terapii Zajęciowej TĘCZA przy Fundacji Różyczka w Gliwicach, a współorganizatorem jest Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach – gospodarz Sceny Bojków.
Zachęcony przez red. Iwonę Kucharską refleksjami podzielił się spontanicznie
Wojtek Kotylak, fot. Katarzyna Krajewska
Data publikacji: 05.11.2021 r.