Spotkania z Twórczym Życiem Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „ŚWIAT MAŁO ZNANY”

„Świat Mało Znany” jest to wydarzenie realizowane przez gdańskie koło PSONI wraz z partnerami cyklicznie od 27 lat. Impreza artystyczna adresowana jest do twórców i artystów z niepełnosprawnością intelektualną z Polski oraz do szerokiego grona odbiorców społeczności lokalnej. Wydarzenie promuje potencjał i możliwości oraz osiągnięcia artystyczne osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Działania realizowane w projekcie służą promowaniu pozytywnego wizerunku osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Pragnąc odchodzić od powszechnie jeszcze stosowanych wobec nich terminów: „dziecko” , „infantylny”, organizujemy działania , które mają na celu pokazanie rzeczywistego obrazu człowieka dorosłego, utalentowanego, potrafiącego sprawnie się komunikować i włączać się w inicjatywy integracyjne człowieka.

„Świat Mało Znany” jest imprezą, która umożliwia osobom z niepełnosprawnością intelektualną integrację ze środowiskiem nie tylko artystycznym. Działania realizowane z udziałem osób bez niepełnopsarwności to coś więcej niż wspólny występ na scenie. Kilkudniowa praca warsztatowa, koncerty, spektakle sprzyjają integracji, wspólnemu zrozumieniu i poznaniu prawdziwego świata osób niepełnosprawnych. To niepowtarzalna okazja do współdziałania ze środowiskiem, z którym na co dzień większość z nas nie ma kontaktu.

Wydarzania w ramach Festiwalu:

Warsztaty – PSONI koło w Gdańsku – 30.11 – 3.12

– muzyczne – zespół Remont Pomp + Mikołaj Trzaska + Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

– fotograficzne – Krzysztof Mystkowski

– komediowe – Wojciech Tremiszewski

5.12  Dom Harcerza godz. 18.00

– „Kawał kawału” – pokaz warsztatów komediowych z Wojciechem Tremiszewskim

– koncert Remont Pomp – „Muzyczny dziennik pandemiczny”

Z udziałem publiczności + stremimng

11.12  Klub Żak – koncerty godz. 18.00

– Małe Instrumenty – Art. impossible

– Na Górze

–  Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego + Mikołaj Trzaska + Remont Pomp

Z udziałem publiczności + streaming

12.12 Klub Żak – Przegląd Teatralny godz. 18.00

– Teatr Razem – „Ducle Vitium” – Premiera

– Biuro Rzeczy Osobistych – „Instytut Pan B”

Z udziałem publiczności + streaming

Wejście na wydarzenia tylko z zaproszeniami, które są do odbioru w Klubie Żak oraz w siedzibie PSONI koło w Gdańsku – ul. Jagiellońska 11.

Streamingi na stronie – www.facebook.com/swiatmaloznany

Więcej informacji na stronie – www.facebook.com/swiatmaloznany

„Kawał kawału” – pokaz warsztatów komediowych

Kawał kawału

Taki tytuł będzie miała prezentacja, która stanie się efektem warsztatów komediowych, które poprowadzi Wojtek Tremiszewski (improwizator, aktor min. niegdysiejszego Kabaretu Limo).
Nasze mini szoł nieco będzie inspirowane Latającym Cyrkiem Monty Pythona, tak formą – bo dość poważne podejście do nierozsądnych rzeczy w gatunku studia telewizyjnego, czy reportażu śledczego – jak i treścią, która raczej będzie trącać o absurd i sytuacyjność niż o żarty i gagi.

Serdecznie zapraszamy na naszą prezentację i trzymajcie kciuki, by naszym reporterom śledczym udało się odnaleźć kawał kawału.

Koncert Remont Pomp – „Muzyczny dziennik pandemiczny”

Remont Pomp to zespół działający przy PSONI koło w Gdańsku od 2013 roku. Grupa znana jest z grania na niecodziennych oraz etnicznych instrumentach. Jedno oblicze zespołu to poszukiwanie nowych dźwięków nietypowych instrumentach, tj. log drum, happy drum, tank drum, udu ale także używanie przedmiotów, tj. butelki, szklanki, miski itd. Remont Pomp gra również muzykę etniczną, głównie afrykańską korzystając z instrumentów takich jak djembe, balafon, Kalemby itp.

W 2020 i 2021 roku wszyscy uczestniczyli w wydarzeniach, których się nie spodziewaliśmy. Lockdown, zamknięcie w domu, brak kontaktów społecznych utrudniał także pracę zespołu Remont Pomp. W okresie od listopada 2020 do marca 2021 zespół spotykał się głównie online. W tym okresie powstała idea „Muzyczny dziennik pandemiczny”. Każdy z uczestników zespołu spisywał swoje najciekawsze wydarzenia z tygodnia swojego życia. Mogły to być rzeczy pozytywne lub trudne, ale ważne dla poszczególnej osoby. Następnie zespół wspólnie nagrywał dźwięki przedstawiające konkretne wydarzenia, sytuacje. Na podstawie teksów oraz nagrań powstało swego rodzaju słuchowisko przedstawiające fragment życia poszczególnych osób w czasach pandemii.

W Domu Harcerza odbędzie się pierwszy koncert ilustrujący „Muzyczny dziennik pandemiczny”.

Małe Instrumenty – Art. Impossible

Małe Instrumenty to grupa artystyczna koncentrująca się na poszukiwaniach dźwiękowych w sferze małych instrumentów. Instrumentarium określające zakres tych brzmieniowych eksperymentów to wciąż poszerzająca się grupa profesjonalnych instrumentów niewielkich rozmiarów, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych i całej masy drobiazgowych przedmiotów wydających dźwięki. W ten sposób konstruowana muzyka eksponuje niepowtarzalny charakter barw, czasem piękny i kunsztowny, czasem zaskakujący i odkrywczy, a czasem ujawnia ułomności brzmienia i cieszy ograniczeniami. To oznacza, ze zespół zawsze staje przed koniecznością poszukiwania nowych rozwiązań.

Art. Impossible

Projekt Małych Instrumentów, „Art. Impossible”, miał formę grupową i powstał jako efekt warsztatów. Tym razem Romańczuk, towarzysząca mu Lena Czerniawska oraz tłumaczka z języka migowego Elżbieta Gorgoń zebrali dziesięcioosobową grupę osób niesłyszących i taką samą niewidzących. Ci pierwsi dostali zadanie narysowania, jak wyobrażają sobie brzmienie i po prostu muzyka, później zaś, na tej podstawie niewidomi stworzyli konkretne kompozycje.

Efekt jest niezwykły i w zasadzie trudny do wpisania w jakiekolwiek ramy gatunkowe. To awangarda, ale pogodna i niezwykle plastyczna. Przede wszystkim jednak niezwykle różnorodna. Bywa tu transowo i niemal plemiennie, ale czasem kompozycje rozciągają się w wielopiętrowy ambient. Tak naprawdę słuchaczowi trudno przewidzieć, co czeka go za następnym dźwiękiem, co z czasem przeradza się w nieustannie zaskakującą dźwiękową wycieczkę. Co jednak najważniejsze – jak na każdej innej płycie Małych Instrumentów i tu nie brakuje humoru, pogody oraz brzmieniowego ciepła, które oswaja i uczłowiecza nawet najbardziej szorstkie akcenty karkołomnej awangardy.

Źródło – www.ukorzeni.pl

Film o projekcie – https://www.youtube.com/watch?v=0KHDO17thTw

Zespół Na Górze

Na Górze działa niezależnie, ma swoją bazę w Pile, w woj. wielkopolskim. Powstała w 1994 roku. W jej skład wchodzą m.in. osoby, które przez wyrozumiałe społeczeństwo są uznawane za niepełnosprawne (m.in. mieszkańcy DPS położonego na wsi pod Piłą). Obok nich, równorzędnie występują muzycy traktowani przez powierzchowne społeczeństwo jako pełnosprawni. Dzięki wspólnej działalności scenicznej postawili pod znakiem zapytania wszelkie tego typu etykietki, dystansując się do nich.

Najmocniejszą stroną zespołu są koncerty, na których ujawnia się ekspresja, żywiołowość jego członków. Z ważniejszych występów warto wymienić koncert w Pradze na festiwalu poświęconym respektowaniu praw człowieka na świecie (dochód przeznaczony na pomoc dzieciom w Czeczenii oraz uchodźcom z różnych państw), a także koncert na Marszu Równości w Poznaniu (demonstracji przeciwko dyskryminacji ze względu na rasę, wyznanie, płeć, ubóstwo, niepełnosprawność), organizowanym przez Skłot Rozbrat.

Pablopavo tak mówi o Na Górze: „Grałem z nimi i są rewelacyjni! Na żywo petarda i wulkan energii!”.

Na Górze – https://www.youtube.com/watch?v=6YZd8-dKIHE

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego + Remont Pomp + Mikołaj Trzaska

Remont Pomp, Mikołaj Trzaska oraz Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego spotkali się w maju 2021 roku na tygodniowe warsztaty w siedzibie Ośrodka Pogranicze. W ciągu tygodnia dwa zespoły przy wsparciu Mikołaja Trzaski przygotowały koncert, w którym słychać wzajemne inspiracje i przenikanie różnych tradycji muzycznych. W Żaku  będzie można usłyszeć muzykę etniczną, sonorystyczną, jazzową, freejazzową, klezmerską oraz improwizowaną. Wspólny projekt łączy potencjał dwóch zespołów i Mikołaja Trzaski tworząc nieprzewidywalną mieszankę.

Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego tworzą młodzi ludzie związani z Borderland – Pogranicze, Sejny. Obie te instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej.
Muzyka klezmerska – niegdyś towarzysząca żydowskim obrzędom religijnym – z czasem przerodziła się w muzykę rozrywkową, graną podczas żydowskich ślubów i uroczystości. Dziś nie unika wpływów jazzu, folku, elektroniki, rocka, a nawet funka, reggae i hip-hopu.
Dzisiaj gra ją już kolejne pokolenie sejneńskich muzyków. Wielu młodych w Sejnach miało już okazję wtajemniczać się w sekrety muzyki klezmerskiej, ciągle dochodzą nowi, młodsi, zajmując miejsce odchodzących w dorosłe życie kolegów. Zmienia się też instrumentarium zespołu a tym samym jego brzmienie.
Muzyka klezmerska jest obecna w Sejnach w Białej Synagodze niemalże na co dzień. Letnie koncerty gromadzą szeroką publiczność i wrosły już w krajobraz sejneńskich wydarzeń kulturalnych. Orkiestra Klezmerska dla młodych z Sejn jest doświadczeniem, które czasem prowadzi dalej i wpływa na wybory oraz staje się ścieżką życia.
Dzisiaj sejneńscy muzycy zasilają warszawską scenę muzyczną, grają w najciekawszych formacjach, tworzą własne inicjatywy muzyczne. Spotkania z Mikołajem Trzaską i Raphaelem Rogińskim wybitnymi muzykami młodego pokolenia poszukującymi inspiracji w muzyce żydowskiej, którzy w ciągu ostatnich lat odwiedzali „Sejneńską Spółdzielnię Jazzową” (kolejny długofalowy program prowadzony przez sejneńskich muzyków) zaowocowały nowym brzmieniem muzyki żydowskiej w Sejnach.

Remont Pomp – zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2003 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na stole, szklankach, kieliszkach, dzbanach czy też beczkach.

Zespół ma w swoim dorobku dwie płyty. Pierwsza pt: „Złota Platyna” wydana w 2012 roku została nagrana z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim. Kolejną płytę pt: „Pomp Power” zespół nagrał z Mikołajem Trzaską, ukazał się ona w grudniu 2016 roku nakładem wydawnictwa  kilogram records. Dzięki tym spotkaniom muzyka zespołu na płytach zyskała bardziej free jazzowo, improwizowany charakter.

Remont Pomp zagrał wiele koncertów w Trójmieście jak i innych miastach Polski. Grał również za granicą w krajach: w Izrael, Niemcy, Słowacja, Irlandia Półnpcna i Szkocja. Największym międzynarodowym osiągnięciem zespołu była ponad 2 tygodniowo trasa w Australii wraz z Mikołajem Trzaską, Rabih Behaini oraz zespołami The Useless Assembly, Tralala Blip, podczas której zespół zagrał 5 koncertów w: Sydney, Melbourne, Brisbane, Lismore i Wagga Wagga.

Mikołaj Trzaska – urodzony w Gdańsku saksofonista i klarnecista basowy. Był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu – legendarnej Miłości oraz liderem Łoskotu. Gdy impet yassu wygasł, stał się jedną z czołowych postacią polskiej sceny improwizowanej. Realizuje się na gruncie free jazzu i muzyki improwizowanej. Jest liderem, międzynarodowego tria Volumen i kwartetu klarnetowego Ircha, członkiem Shofar – wykonujacego muzykę żydowską, Resonance – tentetu Kena Vandermarka oraz tria Riverloam, współtworzonego z brytyjskimi muzykami: Markiem Sandersem i Olie Bricem. Współpracuje z tuzami światowej wolnej improwizacji m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Stevem Swellem, Timem Daisy, Claytonem Thomasem, Markiem Tokarem, Magnusem Broo, Peterem Ole Jorgensenem, Per-Ake Holmlanderem, Davem Rempisem. Jest również kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej (na stałe współpracuje z Wojciechem Smarzowskim) oraz tworzy projekt muzyczno-literacki z Andrzejem Stasiukiem.

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego + Remont Pomp + Mikołaj Trzaska w 2017 roku – https://www.youtube.com/watch?v=P4OGNDB1YjA

TEATR BIURO RZECZY OSOBSTYCH

„Instytut Pana B”

Spektakl „Instytut Pana B” inspirowany jest powieścią Jakob von Gunten Roberta Walsera oraz osobistymi doświadczeniami występujących aktorów.

Do tytułowego Instytutu  trafiają osoby, które są niezdolne do samodzielnego funkcjonowania. Opresyjna atmosfera stworzona przez  despotycznego Pana B, który zarządza placówką pozbawia podopiecznych poczucia bezpieczeństwa. Zapowiadany przyjazd Najwyższego Komisarza ma być sprawdzianem, który może zmienić rzeczywistość. Pan B widząc w tym swoją szansę podporządkowuje osobistemu celowi każdy element życia podopiecznych. Skuteczność swoich praktyk uzależnia od stosowania surowej dyscypliny według której najważniejsza jest troska o czystość i porządek. Znajdujący się w niekomfortowych warunach wychowankowie podejmują próby walki o zachowanie poczucia godności.

Widzowie  Świata Mało Znanego będą mieli okazję zobaczyć próbę otwartą okrojonej wersji spektaklu.

\Reżyseria, scenariusz: Zbigniew Biegajło, muzyka: Marzena Majcher, scenografia, kostiumy: Agnieszka Szewczyk

Występują: Marzena Gajewska, Oliwia Cubala, Anna Kujawska, Renata Klinkosz, Tomasz Macniak, Adam Siekierzyński, Marcin Wenta, Ariel Wojtanik, Zbigniew Biegajło

Teatr Razem – Ducle Vitium „Premiera”

Spektakl Ducle Vitium to opowieść o granicach dziwności i normalności. Poznajemy kilka światów równolegle. Świat widowiska scenicznego z udziałem niesamowitych osobowości, jeden z wielką głową, inna ze ze zrośniętymi nogami, jeszcze inny bez rąk i nóg. Ci odmieńcy co wieczór bawią widownię swoją cyrkową sztuką. Kiedy światła rampy gasną, zamieniają się jednak w zwykłych ludzi, którzy czują, pragną, boją się, marzą, kochają. Pomiędzy tymi światami gości Teatr Razem, czyli odmieńcy z niepełnosprawnością intelektualną. Jaki jest ich stosunek do ludzkiej dziwności? Kim są w tym cyrku?

Scenariusz i reżyseria: Dorota Bielska, scenografia i animacje: Jarek Rebeliński, muzyka: Jarek Marciszewski i Remont Pomp

Występują: Jarek Rebeliński – dyrektor Teatru Razem, Marysia Krzempek, Gosia Błaszczak, Agatka Prud, Sylwia Zarembska, Jarek Fryckowski, Michał Milka, Michał Tyburski, Łukasz Gawlik, Wojtek Leszczuk

Spektakl będzie miał premierę w formie filmu video + dyskusja.

Organizator Spotkań „Świat Mało Znany” – PSONI koło w Gdańsku

Partner  – Klub Żak

Patronat – Trojmiasto.pl, Gdansk.plI

Dofinansowano ze środków – Urząd Miasta Gdańska, PFRON

Info: PSONI koło w Gdańsku

Data publikacji: 29.11.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również