Uczeni dowiedli, że czekolada naprawdę uszczęśliwia. Tyle że gorzka
- 11.12.2021
Choć chętnie sięgamy po nią, gdy dopada nas zły humor, nie udowodniono, by czekolada, poza dostarczaniem chwilowej przyjemności, w dłuższej perspektywie miała pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. Aż do teraz.
Koreańscy uczeni odkryli, że spożywanie 30 g tego przysmaku dziennie wyraźnie poprawia nastrój. A jednak, diabeł, jak zawsze, tkwi w szczegółach. Aby zajadanie się czekoladą przyniosło pożądane korzyści, należy bowiem sięgać po tę gorzką, czyli mniej lubianą…
Dla wielu z nas czekolada stanowi skuteczny sposób na natychmiastową poprawę nastroju. Jak dotąd sądzono, iż ów efekt jest krótkotrwały, więc sięganie po ten przysmak za każdym razem, gdy dopadnie nas chandra, wydawało się kiepskim pomysłem. Z uwagi na wysoką kaloryczność i dużą zawartość cukrów prostych spożywanie czekolady nie jest polecaną przez ekspertów metodą na złagodzenie negatywnych emocji i polepszenie samopoczucia.
Zmienić to mogą wszelako rezultaty nowego badania naukowego. Jak dowiedli jego autorzy, regularne jedzenie czekolady naprawdę uszczęśliwia. Ważne jednak, by wybierać odpowiedni jej rodzaj.
Zespół uczonych z Wydziału Żywności i Żywienia Narodowego Uniwersytetu Seulskiego przeprowadził trwający trzy tygodnie eksperyment z udziałem 46 uczestników.
Zostali oni podzieleni na trzy grupy. Osoby znajdujące się w grupie pierwszej miały za zadanie spożywać trzy razy dziennie 10 g czekolady zawierającej 85 proc. kakao. Członkowie grupy drugiej otrzymali polecenie spożywania tej samej ilości czekolady o zawartości 70 proc. kakao. Trzecia grupa nie uwzględniła w jadłospisie tego przysmaku. Po upływie trzech tygodni uczeni zbadali nastrój badanych, posługując się wykorzystywaną w psychologii Skalą Pozytywnego i Negatywnego Afektu.
Badacze odnotowali wyraźną poprawę nastroju jedynie u uczestników z grupy spożywającej czekoladę o zawartości 85 proc. kakao. Wykonane pod koniec eksperymentu badanie próbek kału wykazało, iż osoby, które codziennie jadły gorzką czekoladę, miały znacznie większą różnorodność mikrobiologiczną jelit. Zauważono u nich wyższy poziom bakterii z grupy Blautia, które odgrywają istotną rolę w kontrolowaniu nastroju.
Wcześniejsze badania wykazały, iż niedobory owych bakterii miewają zwykle osoby zmagające się z zaburzeniami i chorobami psychicznymi, takimi jak schizofrenia. „To pierwsze badanie, które dowodzi jednoznacznie, że jedzenie gorzkiej czekolady ma pozytywny wpływ na psychikę” – konkludują uczeni. (PAP Life)
iwo/moc/, fot. freepik.com
Data publikacji: 11.12.2021 r.