Obowiązek szczepień dla personelu medycznego i studentów medycyny – jest projekt

Osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny do 1 marca muszą zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19 – wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego stanu epidemii. Opublikowano go 23 grudnia na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. Przepisy mają wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Obowiązek szczepień przeciw COVID-19 wprowadzany nowelizacją dotyczy „osób wykonujących zawód medyczny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego; osoby zatrudnione oraz osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym; studentów kształcących się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego”.

„Obowiązek (…) ma zastosowanie także do osób, u których do dnia 1 marca 2022 r. upłynie więcej niż 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2” – zaznaczono w przepisach.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu „wprowadzany obowiązek należy wykonać nie później niż do dnia 1 marca 2022 r., przez zaszczepienie się szczepionkami przeciwko COVID-19 schematem podstawowym: dwoma dawkami lub jedną dawką, zależnie od charakterystyki produktu leczniczego danej szczepionki, w celu otrzymania unijnego cyfrowego zaświadczenia”.

Zaznaczono, że „proponowana interwencja jest konieczna z uwagi na kolejne fale epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2”. Będzie to stanowiło – jak podkreślono – dodatkowe wyzwanie dla zdrowia publicznego i systemu ochrony zdrowia.

„W czasie stanu epidemii COVID-19 zasadne jest wdrożenie działań profilaktycznych w odniesieniu do powyższych grup osób, które mają bezpośredni kontakt z pacjentami przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych” – uzasadniono w projekcie.

Ponadto wyjaśniono, że przy wyborze grup osób objętych obowiązkiem szczepień przeciw COVID-19 „kierowano się potrzebą zabezpieczenia grup zawodowych strategicznych z punktu widzenia działania państwa w czasie pandemii, odpowiadających za funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia oraz studentów”. (PAP)

Klaudia Torchała, fot. freepik.com
Data publikacji: 23.12.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również