W stolicy Wielkopolski mieszka blisko 140 tys. seniorów – poinformował poznański magistrat. Przy okazji obchodzonych w piątek i sobotę Dni Babci i Dziadka miasto przypomina o pakiecie Viva Senior – bezpłatnych usług, z którym mogą korzystać poznańscy seniorzy.
Wśród usług zawartych w pakiecie Viva Senior jest m.in. „Taksówka dla Seniora”, czyli bezpłatne usługi transportowe dla osób, które mają trudności w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną. Tylko w 2020 roku taksówkarze odbyli ponad 5,5 tysiąca kursów.
„Zainteresowaniem cieszy się również +Mobilna pielęgnacja stóp u seniorów+, czyli bezpłatna usługa kosmetyczna polegająca na skróceniu i oszlifowaniu płytki paznokci z dojazdem do domu – w ubiegłym roku wykonano ponad 3,9 tysiąca takich usług dla poznańskich seniorek i seniorów. Przydatna jest również +Złota Rączka+, czyli pomoc przy drobnych, domowych usterkach, z której skorzystano w 2021 roku ponad 2,8 tysiąca razy. Ponad 500 razy seniorzy zgłaszali się po bezpłatne mycie okien, a ponad 200 razy skorzystali z usługi bezpłatnego porządkowania nagrobków bliskich osób na cmentarzach komunalnych” – podał magistrat.
W skład pakietu wchodzą również: „Poznańskie Pudełko Życia”, które ma usprawnić niesienie pomocy w stanach zagrożenia zdrowia, „Książka dla Seniora”, czyli dostarczanie do domu książek, audiobooków i filmów z zasobów Biblioteki Raczyńskich, czy „Miejska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego” – bezpłatnie udostępniająca potrzebującym niezbędne urządzenia.
Magistrat przypomniał, że w 2021 roku seniorzy i seniorki mogli dostać także tzw. mikrogranty – czyli dotacje, przyznawane nieformalnym, co najmniej trzyosobowym grupom osób w wieku 60+ mieszkających w Poznaniu. Aby się po nie zgłosić, wystarczyło mieć dobry pomysł, który może być ciekawy także dla innych poznaniaków.
W Poznaniu osoby, które mają 65-70 lat, mogą także korzystać z Biletu Seniora. To specjalny bilet sieciowy na 366 dni na strefę A – czyli na obszar pokrywający się z administracyjnymi granicami stolicy Wielkopolski. Mogą na nim jeździć osoby, które mieszkają w Poznaniu lub jednej z 19. gmin objętych porozumieniem międzygminnym oraz rozliczyły tam podatek PIT. Roczny bilet kosztuje 90 zł, a na 90 dni – 30 zł. Osoby, które ukończyły 70. rok życia, korzystają z transportu publicznego na liniach ZTM bezpłatnie. (PAP)
Anna Jowsa, fot. pexels. com
Data publikacji: 22.01.2022 r.