Tylko 7 proc. Polaków wykonuje badania profilaktyczne nowotworów, kiedy nie odczuwa żadnych dolegliwości

Tylko 7 proc. Polaków wykonuje badania profilaktyczne nowotworów, kiedy nie odczuwa żadnych dolegliwości – poinformowała fundacja To Się Leczy. Według ekspertów w stadium bezobjawowym albo mało zaawansowanym leczenie jest najskuteczniejsze.

4 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. „W tym dniu cały świat przypomina, że choroba nowotworowa to nie wyrok, a raka można nie tylko leczyć, ale też wyleczyć” – napisano w komunikacie fundacji.

4 lutego w Centrum Prasowym PAP odbyła się konferencja prasowa dot. walki z nowotworem wraz z debatą z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem 2022, w której uczestniczyło wielu ekspertów.

„Tylko 7 proc. Polaków wykonuje badania profilaktyczne, kiedy nie odczuwa żadnych dolegliwości” – poinformowała fundacja w komunikacie. „Tylko ok. 20-25 proc. kobiet wykonuje cytologię i ok. 45 proc. kobiet mammografię w ramach bezpłatnych programów przesiewowych. Choć należy wziąć pod uwagę fakt, że wiele Pań ma wykonywane te badania w ramach prywatnej opieki specjalistycznej, co nie jest raportowane, a wielka szkoda, bo nie mamy pełnego obrazu sytuacji. Od lat zastraszająco niski jest odsetek osób, które wykonały kolonoskopię, oscylujący w granicach 17-19 proc. Niepokojący jest fakt, że tylko 7 proc. Polaków wykonuje badania profilaktyczne, kiedy nie odczuwa żadnych dolegliwości” – dodano.

– To normalne, że każdy z nas ma mechanizmy obronne, jeśli się czegoś boimy to potrafimy to sobie wytłumaczyć i wyłączyć logiczne myślenie. I nie dotyczy to tylko kwestii wykonywania badań czy leczenia, ale tak naprawdę wszystkich aspektów naszego życia, które budzą nasz niepokój. Wtedy właśnie tłumaczymy sobie nasze decyzje albo ich brak, np. naszą zajętością. Dlatego tak ważna jest edukacja, już od najmłodszych lat, dostępna w szkołach, w sieci, tak, aby to weszło nam w nawyk, aby całe rodziny się badały – powiedziała dr n. med. Mariola Kosowicz, kierownik Poradni Psychoonkologii, Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego.

Jak podaje fundacja To Się Leczy, z roku na rok liczba nowych zachorowań na nowotwory w Polsce rośnie, a prognozy wskazują, że liczba ta do 2030 roku ma wynieść ok. 200 000.
Problemem pozostaje późne rozpoznanie raka, często kiedy dochodzi już do rozsiewu procesu nowotworowego po całym organizmie. „I tu właśnie wiele zależy od nas” – napisano.

„Dzięki regularnym badaniom i prostym zasadom zdrowego życia możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania i wykryć zmiany nowotworowe w stadium bezobjawowym albo mało zaawansowanym, kiedy leczenie jest najskuteczniejsze” – dodano.

Jak powiedział prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego: – Profilaktyka pierwotna i wtórna to dwie najskuteczniejsze metody zmniejszenia liczby zachorowań na nowotwory i wczesnego ich wykrywania; regularnie wykonując badania przesiewowe takie jak cytologia, mammografia czy kolonoskopia, zmniejszamy ryzyko zgonu z powodu nowotworu.

Prezes fundacji To Się Leczy Szymon Chrostowski poinformował, że w ciągu ostatnich lat zanotowano spadek liczby wykonanych badań, „nawet o 200 tysięcy”. Zaapelował, aby głośno mówić o profilaktycznych badaniach oraz zachęcać do nich swoich bliskich.

– Lista placówek, w których można się przebadać w swojej okolicy, znajduje się m.in. na stronie pacjent.gov.pl oraz w Internetowym Koncie Pacjenta, gdzie wypełniając ankietę nt. stanu zdrowia, otrzymamy spersonalizowane rekomendacje odnośnie zasad zdrowego stylu życia i zalecanych badań, jakie powinniśmy wykonać – dodał.

W Światowym Dniu Walki z Rakiem odbyła się także premiera raportu „Opinie pacjentów nt. opieki i leczenia raka płuca w Polsce” przygotowanego przez Sekcję Raka Płuca fundacji To Się Leczy w partnerstwie Polskiej Grupy Raka Płuca.

– Wyniki ankiety, na podstawie której powstał raport, odzwierciedlają realny obraz opieki onkologicznej nad pacjentami z rakiem płuca w Polsce. Można powiedzieć, że wręcz drastycznie obnażyły wszystkie słabe punkty ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej tej grupy chorych. Nie ulega wątpliwości, iż należy jak najszybciej znaleźć odpowiednie rozwiązania – mówiła Aleksandra Wilk, koordynator Sekcji Raka Płuca, fundacji

To Się Leczy. – Rak nie poczeka, dlatego tak bardzo liczy się czas. Wielu pacjentów odeszło nie doczekawszy leczenia – podkreśliła.

Jak poinformowano w komunikacie, ok. 75 proc. ankietowanych wskazało, że dostęp do badań diagnostycznych w Polsce, zarówno w 2020 jak i 2021 roku, był niewystarczający.

Autorzy raportu zaznaczają, że chcąc zmniejszyć umieralność pacjentów na raka płuca „niezbędny jest dialog oraz pilne wypracowanie potrzebnych rozwiązań, w który powinna zaangażować się kadra medyczna poczynając od lekarzy POZ, pielęgniarek, przez specjalistów, placówki medyczne, samych pacjentów, resort zdrowia i NFZ”.

Konsultant krajowy ds. onkologii klinicznej Maciej Krzakowski skomentował, że epidemia SARS-CoV-2 znacząco wpłynęła na osłabienie wydolności diagnostyki prowadzonej w raku płuca.

– Przekształcenie wielu oddziałów pneumonologicznych w ośrodki Covid spowodowało niekorzystne zmiany w strukturze zaawansowania pierwotnego – obecnie zwiększa się odsetek chorych na raka płuca z bardziej zaawansowanym nowotworem. Należy ustalić priorytety – uważam, że priorytetem powinno być dążenie do poprawienia rokowania chorych na nowotwory – stwierdził.

W związku ze Światowym Dniem Walki z Rakiem powstała kampania społeczna RAK. TO SIĘ LECZY! pod hasłem „Jestem na badaniach, zaraz wracam” obalająca mit na temat chorób nowotworowych jako chorób śmiertelnych. (PAP)

Katarzyna Herbut, fot. pexels.com

Data publikacji: 05.02.2022r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również