Radio w DPS? Czemu nie!

Dom Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich zlokalizowany jest przy głównej ulicy miasta, nieopodal parku i rynku. Takie położenie stwarza dobry klimat do wypoczynku, ale także do korzystania z możliwości szybkiego dotarcia do sklepów, poczty czy też biblioteki miejskiej. Ładnie zagospodarowane podwórze za domem z altaną i ławeczkami daje możliwość do spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu.

Teren wokół domu jak i sam budynek pozbawiony jest barier architektonicznych, a więc dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Budynek jest 3-piętrowy, ale winda pozwala na swobodne poruszanie się.

W pokojach jedno i trzyosobowych mieszka 52 mieszkańców przewlekle somatycznie chorych i niepełnosprawnych fizycznie. Pokoje mieszkańców są przytulne, wyposażone w nowe meble. Rozpiętość wiekowa podopiecznych domu w Strzelcach jest duża, najmłodszy mieszkaniec ma 50 lat, a najstarsza podopieczna niedawno obchodziła 98 urodziny.

Wszystko zaczęło się od tego, że niektórzy mieszkańcy nie mogli uczestniczyć w nabożeństwach, bo nie było odpowiedniego nagłośnienia. Po zakupie sprzętu, na który złożyli się sami mieszkańcy DPS w Strzelcach Opolskich oraz sponsorzy, radio miało już techniczne podstawy, by powstać. Studio radiowe mieści się w… kaplicy. Ksiądz również nie miał nic przeciwko temu, że audycje będą nadawane z kaplicy, bo jak sam stwierdził, buduje to wspólnotę i nie jest niczym złym, nie narusza żadnych zasad religijnych.

Pomysłodawcy radia to mieszkańcy DPS: Aleksandra Kusińska, Witold Rudawski i Józef Wencel. Dzięki wsparciu Jolanty Siwiec – pracownika socjalnego wszystko zaczęło funkcjonować i radio „Głos DPS -u” działa!
Ciekawostką jest to, że dżigiel radiowy to dźwięk tamburyna, który okazał się przyjazny dla ucha. – Było więcej pomysłów: grzechotka, później były naczynia, pokrywki. Cokolwiek, żeby było coś wesołego– mówi pan Witold, który czuwa nad stroną muzyczną. Józef – poszukuje ciekawostek i prezentuje je na antenie, a pani Ola słynie z dociekliwości i przeprowadzania ciekawych wywiadów.

Na antenie są także organizowane konkursy. Sama nazwa radia powstała na zasadzie konkursu. Wyznaczona w tym celu komisja z DPS wybrała właśnie „Głos DPS-u” i nazwa się przyjęła. W półgodzinnych programach emitowanych raz w tygodniu w radiowęźle DPS-u można usłyszeć m.in. ogłoszenia z życia domu, ciekawostki z kraju i ze świata, informacje o rocznicach i nietypowych świętach, ale jest także koncert życzeń czy prognozę pogody.

„Tu radio Głos DPS-u” – słyszą seniorzy, a po chwili słyszą garść ciekawostek dotyczących danego dnia i dowiadują się kto obchodzi imieniny.

Mieszkańcy otwierają drzwi, bądź słuchają na korytarzach, gdzie zamontowano głośniki. Choć nagłośnienie mini-rozgłośni nie jest profesjonalne, ale wystarczające na potrzeby mieszkańców i sprawia ogromną frajdę „redaktorom”.

– Przed wejściem na antenę robimy próbę generalną, żeby było wiadomo kto ma kiedy zacząć mówić do mikrofonu – dodaje pan Józef. – Ważna jest także odpowiednia synchronizacja słowa mówionego z muzyką. Wszystko musi być zaplanowane co do sekundy.

Choć cała audycja trwa 30 minut, to przygotowania do niej zajmują często nawet kilka godzin.

Choć „Głos DPS-u” nadaje od niedawna, to ma już mają swoich pierwszych fanów. Zdarza się, że po audycji niektórzy pensjonariusze przychodzą pod kaplicę, żeby podyskutować z twórcami na tematy poruszane na antenie.

– To nasze radio to nic wielkiego… – mówią skromnie twórcy.

Ale przecież nie o wielkość i profesjonalizm tu chodzi, ale o trochę radości i oderwania od szarej codzienności.

Z radiowej działalności podopiecznych DPS-u cieszy się dyrektorka placówki Jolanta Osuch. – Ujawniły się talenty. Prowadzący audycje mają naprawdę radiowe, piękne głosy, potrafią przekazać informacje z werwą i odpowiednią intonacją.

Seniorzy, którzy zaangażowali się w radio „Głos DPS-u” przyznają, że wcześniej marzyli o tym, by móc kiedyś spróbować swoich sił za mikrofonem, ale jakoś nigdy nie mieli do tego okazji. Teraz, gdy mają własne „radio”, ich marzenia się spełniły.

Ewa Maj, fot. archiwum DPS w Strzelcach Opolskich

Data publikacji: 05.04.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również