Wszystkie zabiegi chirurgii robotowej będą refundowane – zapowiada minister zdrowia

Wojewódzki Szpitalu Specjalistyczny we Wrocławiu jest pionierem w wykonywaniu operacji chirurgicznych przy użyciu robota. Prof. Wojciech Witkiewicz dyrektor tego ośrodka przypomniał, że chirurgia robotowa rozpoczęła się we Wrocławiu w 2010 r., kiedy to Zarząd Główny Towarzystwa Chirurgów Polskich podczas 64. Kongresu podjął uchwałę, że taki robot zostanie kupiony.

W światowej medycynie wtedy działały 1662 roboty, a za naszą południową granicą w Czechach było ich siedem.

Przez ostatnich 12 lat we Wrocławiu zostało wykonanych blisko 500 operacji. Stosowanie robotów w specjalistycznym leczeniu daje możliwość 10-krotnego powiększenia obrazu, 3D HD, doskonałej wizualizacji pola operacyjnego. Ponadto chory bardzo szybko wraca do zdrowia, i stosuje się mniej środków przeciwbólowych.

Ponadto to chirurgia dla doświadczonych chirurgów, dla chirurgów już na emeryturze, znających dobrze anatomię – tłumaczył prof. Witkiewicz dodając, że jest to jeszcze jeden element przemawiający za wprowadzaniem takich rozwiązań w leczeniu.

Przebywający 8 kwietnia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej zapowiedział, że wszystkie zabiegi chirurgii robotowej będą refundowane według specjalnie wyliczonej taryfy przez Agencję Oceny Technologii. Do tej pory zabiegi z użyciem robota nie miały oddzielnej wyceny. Jak ocenił, jest to milowy, technologiczny krok w publicznym systemie opieki zdrowotnej.

Poinformował też, że z uwagi na innowacyjny charakter nowych technologii, ale przede wszystkim na zwiększające się możliwości finansowe systemu opieki zdrowotnej, resort zdrowia będzie chciał też dokonać pewnej reformy w zakresie pediatrii.

Minister zapowiedział, że będzie ona polegała przede wszystkim na poprawie wyceny, poprawie finansowania tych procedur, które są najbardziej wysokospecjalistyczne, tych, które służą ratowaniu życia i które są wykonywane w ośrodkach o wyższym stopniu referencji. Dodał, że zlecił już Narodowemu Funduszowi Zdrowia przygotowanie właśnie takich rozwiązań.

kat/, fot. archiwum NS

Data publikacji: 08.04.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również