Ultradźwięki w leczeniu cukrzycy – obniżą poziom glukozy?

Cukrzyca typu 2 dotyka na świecie niemal pół miliarda ludzi. W Polsce cierpi na nią ponad 2 mln osób, z czego 25 proc. o tym nie wie. A długofalowymi skutkami źle leczonej cukrzycy są ślepota, niewydolność nerek, zawały, udary, amputacje kończyn.

Naukowy pracują nad nowymi lekami i metodami leczenia tej choroby. Jedną z nich jest nieinwazyjna metoda stymulacji zakończeń nerwowych w wątrobie (nie w trzustce) za pomocą ultradźwięków. Nerwy te oddziałują następnie na mózg, wpływając na stężenie neuroprzekaźników regulujących metabolizm. Badacze zauważyli m.in. korzystne zmiany w wątrobie, trzustce, mięśniach, tkance tłuszczowej, nerkach i jelitach.

Badania przeprowadzone u trzech gatunków zwierząt z cukrzycą, powodowały wzrost wrażliwości na insulinę i obniżenie poziomu glukozy. Obecnie przeprowadzane są badania z udziałem ludzi.

Jeżeli badania kliniczne potwierdzą skuteczność tej metody, to będzie to nowa opcja w leczeniu cukrzycy typu 2, która potencjalnie może powstrzymywać lub nawet cofać chorobę bez zastosowania leków.

tuk/, fot. pexels.com

Data publikacji: 08.04.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również