28 kwietnia na konferencji edukacyjnej „Immunoterapia ratuje życie!” omawiano zastosowanie immunoterapii w leczeniu niektórych nowotworów. Jest to metoda terapii, która polega na pobudzeniu układu odpornościowego pacjenta do walki z nowotworem, a nie na bezpośrednim oddziaływaniu na komórki nowotworowe.
O immunoterapii, określanej przez lekarzy i pacjentów jako rewolucja w leczeniu chorób nowotworowych, zrobiło się głośniej w 2018 r., kiedy to prof. James P. Allison oraz Tasuku Honjo otrzymali Nagrodę Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii za wkład w rozwój tej metody leczenia.
Ale już kilka lat wcześniej w 2011 r. zarejestrowano w UE pierwszy lek immunokompetentny – ipilimumab – do leczenia pacjentów z zaawansowanym czerniakiem. – Zaobserwowano, że przy jego zastosowaniu można uzyskać po raz pierwszy długotrwałe przeżycia (..), czyli jak chory odpowie na immunoterapię, to ta immunoterapia działa i działać może latami. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie było w medycynie – mówił na konferencji prof. Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków z Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego .
Dodał, że obecnie dzięki immunoterapii w czerniaku zaawansowanym z przerzutami notuje się przeżycia 15-letnie. Przy zastosowaniu starych metod leczenia udało się uzyskiwać u 20-30 proc. przeżycia pięcio- czy dziesięcioletnie. -0 A teraz uzyskujemy 40-50 proc. takich przeżyć. To jest 10-20 razy lepiej niż było. (…) W leczeniu czerniaka wyeliminowaliśmy tak naprawdę chemioterapię – podkreślił specjalista.
U pacjentów, u których można zastosować schemat podwójnej immunoterapii, skuteczność jest jeszcze większa. można uzyskać ponad 50 proc. przeżyć pięcioletnich, a u ok. 40 proc. chorych – prawdopodobnie wyleczenia.
Immunoterpię stosuje się w leczeniu kilku nowotworów – poza czerniakiem jest to również rak nerkowokomórkowy i rak płuca. Lista wskazań do jej stosowania ciągle się rozszerza.
Niestety, jak zaznaczył prof. Rutkowski immunoterapia nie działa u wszystkich pacjentów z chorobą nowotworową. Również nie każdy ośrodek może prowadzić leczenie tą metodą. Powinny to być ośrodki wyspecjalizowane, mające doświadczenie w prowadzeniu immunoterapii. U części chorych leczenie to może bowiem powodować poważne powikłania.
kat/, fot. archiwum
Data publikacji: 29.04.2022 r.