Naukowcy z National Eye Institute (NEI) w USA opisali komórki nabłonka barwnikowego siatkówki (RPE). Dzięki sztucznej inteligencji udało się stworzyć dokładną mapę tych komórek w ludzkim oku.
Tworzą one pojedynczą warstwę, która odżywia i wspiera reagujące na światło komórki receptorowe. Z powodu chorób a także wraz z upływem czasu mogą zachodzić zmiany w tych komórkach. Zależnie od miejsca i stopnia uszkodzenia komórek RPE może dochodzić do zaburzeń peryferycznego pola widzenia aż po utratę wzroku w środkowej części np. przy zwyrodnieniu plamki żółtej.
Przeanalizowanie prawie 50 mln komórek pochodzących od zmarłych dawców wykazało, że w ludzkim oku istnieje aż 5 różnych populacji komórek RPE oznaczonych od P1 do P5. Istotna dla badania jest populacja P4, która wskazuje na różnorodność komórek na obrzeżach oka. Sugeruje to, że mogą istnieć funkcjonalne różnice wśród RPE. Potrzebne będą dalsze badania, które pomogą w zrozumieniu roli tej populacji komórek.
Naukowcy przyjrzeli się także komórkom RPE pobranym od zmarłych osób, które cierpiały na zwyrodnienie plamki żółtej. Porównali też komórki u osób z uszkadzającą naczynia w oku choroideremią, zwyrodnieniem plamki o późnym początku i degeneracją siatkówki o nieznanych molekularnych przyczynach.
Badania wykazały, że różne populacje komórek RPE ulegają uszkodzeniu przy różnych schorzeniach. Zastosowana sztuczna inteligencja może wykryć zmiany w morfometrii RPE jeszcze zanim pojawi się dobrze widoczna degeneracja.
Umożliwiłoby to wczesne rozpoznanie ewentualnej choroby a w konsekwencji skuteczniejsze leczenie. Według badaczy odkrycie pozwala opracować bardziej precyzyjne komórkowe i genetyczne terapie na poszczególne choroby oczu.
kat/, fot. pexels.com
Data publikacji: 10.05.2022 r.