Paweł Wdówik, sekretarz stanu w resorcie rodziny oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, 28 czerca uczestniczył w panelu “Sprawiedliwa przyszłość w miastach”, które miało miejsce w ramach World Urban Forum (Światowego Forum Miejskiego) w Katowicach. Współczesne miasta muszą uwzględniać prawo każdego obywatela, w tym seniorów i osób z niepełnosprawnościami, do niezależnego życia – podkreślił na nim.
– Patrząc na współczesne miasta powinniśmy mieć na względzie prawo każdego obywatela do niezależnego życia, stąd niezbędne jest tworzenie usług zorientowanych na indywidualne potrzeby każdej osoby – wskazał i dodał, że dotyczy to również osób o ograniczonej mobilności, jak seniorzy i niepełnosprawni.
– W państwach europejskich oczekiwana długość życia jest coraz dłuższa. Mamy do czynienia z kryzysem demograficznym – dodał minister Wdówik. – Jednym z największych problemów obszarów miejskich to samotność ich mieszkańców, stąd jest potrzeba tworzenia alternatywnych społeczności na podstawie zainteresowań, preferowanych aktywności. Potrzebujemy specjalnych rozwiązań dla osób starszych i z niepełnosprawnościami, które pozwolą im pozostać aktywnymi w społecznościach, które wybrali sobie do życia – skonstatował.
Ze zdaniem tym zgodził się Marc Workman, prezes World Blind Union (Światowego Związku Niewidomych) zwracając uwagę, że seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami mają podobne problemy. – Weźmy osobę niedowidzącą i człowieka 80-letniego, który też ma problemy z widzeniem, związane z wiekiem. Rozwiązania, jakich potrzebują obie grupy, są podobne – stwierdził.
– Optymalnym rozwiązaniem jest takie oznakowanie i takie udogodnienia, z których mogą korzystać wszyscy. O tym trzeba myśleć już na etapie projektowania, a budynki będą bardziej dostępne dla wszystkich.
Obniżone krawężniki służą nie tylko osobom poruszającym się na wózkach, ale także rowerzystom i rodzicom z wózkami dziecięcymi – wskazał prezes Workman, podkreślając rolę projektowania uniwersalnego.
rhr/, fot.pixabay.com
Data publikacji: 28.06.2022 r.