Czy będą tanie ortezy z druku 3D z Poznania?

Inżynierzy z Politechniki Poznańskiej w konkursie Polski Produkt Przyszłości w kategorii Instytucja Szkolnictwa Wyższego i Nauki zostali nagrodzeni za projekt AutoMedPrint. Jest to system automatycznego projektowania i druku 3D spersonalizowanych ortez i protez kończyn na podstawie danych z bezkontaktowych pomiarów antropometrycznych.

Oznacza to, że został pominięty proces, żmudnego manualnego, wymagającego obecności specjalisty tworzenia ortez. Dzięki opracowanemu algorytmowi ten proces udało się znacznie przyspieszyć. Na podstawie danych ze skanu ręki zostanie przygotowany projekt ortezy, a następnie wysłany do drukarki 3D. Jeśli wszystko przebiegnie bez problemu, konstrukcja może być gotowa nawet w ciągu kilku godzin.

Takie ortezy z tworzyw sztucznych są lekkie – nadgarstek dla dziecka waży około stu kilkudziesięciu gramów – ale jednocześnie wytrzymałe a ich ażurowa konstrukcja powoduje, że skóra pod nią oddycha. Ponadto opracowano taki sposób mocowania protezy, że można ją szybko zdjąć. Warto podkreślić, że konstrukcje z drukarki 3D są o wiele tańsze od profesjonalnych odpowiedników dostępnych teraz na rynku.

Ma to znaczenie dla rodziców dzieci z np. wrodzonym brakiem kończyny – dziecko szybko rośnie, a protezy – trzeba często wymieniać na większe. A trzeba pamiętać, że użytkownicy często korzystają z kilku protez równolegle – bo różne konstrukcje mają różne funkcje. Zastosowanie technologii 3D znacznie więc zmniejszyłoby koszty w takich rodzinach.

Obecnie twórcy tego rozwiązania kompletują jeszcze bazę przypadków, aby skuteczniej zautomatyzować proces produkcji protez i ortez.

Jednocześnie przymierzają się już jednak do badań klinicznych i wdrożenia rozwiązania do produkcji.

kat/, fot. Politechnika Poznańska
Data publikacji: 22.07.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również