Corinne się nie zatrzymuje! – rozpoczynamy drugą edycję projektu stypendialnego dla paraolimpijek

Kolejnych 10 zawodniczek otrzyma stypendia w ramach akcji organizowanej przez Fundację UNAWEZA, #CorinneRunsForGood oraz Polski Komitet Paraolimpijski. Spośród nich beneficjentkami programu będą dwie zawodniczki z Ukrainy – do przedsięwzięcia dołącza Ukraiński Komitet Paraolimpijski.

Wszystko zaczęło się od niecodziennego pomysłu: Corinne Klajda postanowiła przebiec cykl 4 pustynnych ultramaratonów, jedno z najcięższych wyzwań biegowych na świecie. Nie chciała jednak, aby ten wysiłek był celem samym w sobie – ważne było, aby dookoła niego wydarzyło się coś dobrego i istotnego. Zgłosiła się do Fundacji UNAWEZA prowadzonej przez Martynę Wojciechowską, Ambasadorkę polskich paraolimpijek.

W Fundacji UNAWEZA dajemy kobietom skrzydła w Polsce i na krańcach świata – mówi Martyna Wojciechowska, prezeska zarządu Fundacji UNAWEZA. – Niedawno, dzięki wsparciu wspaniałych ludzi, zakończyliśmy sukcesem nasz pierwszy projekt stypendiów dla Paraolimpijek, a teraz startujemy z jego drugą edycją! Inicjatorka akcji, Corinne Klajda, już za chwilę rusza na kolejny bieg w ramach cyklu ultramaratonów 4 DESERTS RUN. Corinne zamierza przebiec łącznie ponad tysiąc kilometrów w trudnych warunkach i jednocześnie zbiera pieniądze na stypendia sportowe dla naszych wspaniałych Dziewczyn! Dzięki temu będą mogły przygotować się do kolejnych igrzysk paraolimpijskich w Paryżu.

Ta edycja programu jest wyjątkowa, bo stypendystkami będą Paraolimpijki z Polski i Ukrainy – dodaje Wojciechowska. – To Mistrzynie i prawdziwe Bohaterki dnia codziennego, które pokonują wszystkie przeciwności losu. Pokazują, że niemożliwe nie istnieje. Każde spotkanie z nimi to dawka inspiracji.

Wśród tegorocznych stypendystek znalazły się zawodniczki, które przygotowują się do startów w igrzyskach paraolimpijskich w Paryżu. Są w tym gronie kobiety, które mają już na swoim koncie medale paraolimpijskie i we Francji również będą naszymi faworytkami do podium: paralekkoatletki Lucyna Kornobys i Renata Śliwińska, parałuczniczka Milena Olszewska, parakajakarka Kamila Kubas i pływaczka Oliwia Jabłońska. Są też zawodniczki, które mają na koncie medale MŚ i ME, jednak paraolimpijskie triumfy dopiero przed nimi, jak paralekkoatletki Faustyna Kotłowska, Joanna Oleksiuk i Jagoda Kibil. Wśród stypendystek znajdują się też dwie paraolimpijki z Ukrainy, paralekkoatletka Natalia Kobzar i parapływaczka Anna Hontar, które zdobyły swoje pierwsze medale paraolimpijskie w Tokio, a w Paryżu również powalczą o najwyższe laury. Choć każda z tych sportsmenek ma na swoim koncie wiele osiągnięć, którymi może się pochwalić, to wynikająca ze stypendium stabilność jest nie do przecenienia.

Każda kwota wpływająca stale to jest płynność i stabilność, która zapewnia spokojną głowę – nie muszę się martwić przyziemnymi rzeczami. – mówi Jagoda Kibil, sprinterka i jedna ze stypendystek. – Jeśli mamy takie rzeczy poukładane, to zdecydowanie łatwiej jest nam się skupić na treningu. To bardzo ważne, by na treningu i na zawodach skoncentrować się tylko na zadaniach do zrobienia tu i teraz.

Kolejnym ważnym elementem całej akcji jest udział w niej Martyny Wojciechowskiej i Corinne Klajdy – osób, które dają napęd i rozgłos całemu wydarzeniu. Martyna Wojciechowska jest ambasadorką polskich paraolimpijek i dzięki jej zaangażowaniu oraz dopingowi dla naszych zawodniczek coraz więcej osób dowiaduje się o ich wynikach i rekordach. Corinne Klajda również nagłaśnia temat zarówno zbiórki, jak i osiągnięć paraolimpijek. Wykorzystuje w tym celu swój udział w ultramaratonach – najbliższy taki bieg czeka ją już pod koniec września na pustyni Atacama w Chile.

Współpraca z Corinne Klajdą i Martyną Wojciechowską to dla nas zaszczyt, a sportowe wyzwania, których podejmuje się Corinne robią olbrzymie wrażenie nawet na naszych złotych medalistkach igrzysk paraolimpijskich. – mówi Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. – Corinne swoimi ekstremalnymi wyzwaniami, przemierzając pustynie i kończąc mordercze ultra maratony również udowadnia, że niemożliwe nie istnieje. Środki finansowe, które dzięki jej biegom udaje się zgromadzić Fundacji UNAWEZA zostaną przekazane paraolimpijkom. Wsparcie finansowe pomoże naszym zawodniczkom w przygotowaniach do igrzysk paraolimpijskich w Paryżu i pomoże im się jeszcze lepiej zaprezentować na arenie międzynarodowej. Chcielibyśmy także, żeby paraolimpijskie szeregi wypełniało coraz więcej kobiet i mamy nadzieje, że ta akcja także przyczyni się do wzrostu popularności sportu wśród kobiet z niepełnosprawnościami – na tym nam szczególnie zależy. A za Corinne trzymamy kciuki i kibicujemy jej ze wszystkich sił.

Zaangażowanie tak rozpoznawalnych postaci jak Martyna Wojciechowska i to, co robi dla całej akcji Corinne Klajda, przekłada się na to, że o wszystkim można dowiedzieć się szerzej w mediach – czy w prasie, czy w telewizji, czy też w mediach społecznościowych – dodaje Jagoda Kibil, medalistka mistrzostw Europy i świata. – To jest bardzo ważne. Ludzie dowiadują się też o tym, ile dobra można zrobić, gdy się w coś zaangażuje.

Najbliższy bieg Corinne będzie można śledzić na facebookowym profilu Corinne Runs For Good: https://www.facebook.com/CorinneRunsForGood. Bieg startuje już 25 września. Więcej informacji o akcji oraz o prowadzonej zbiórce można znaleźć na stronie https://www.unaweza.org/komu-pomagamy/projekt-stypendialny-dla-paraolimpijek-2022/

Zobacz galerię…

Info: PKPar, fot. Bartłomiej Zackiewicz / Fundacja UNAWEZA i Marcin Klaban / PKPar

Data publikacji: 23.09.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również