Kultura dostępna w najlepszym wydaniu

Warszawskie instytucje kultury wśród nagrodzonych w plebiscycie Lider Dostępnych Wydarzeń. Wręczenie nagród nastąpiło podczas jubileuszowej gali Festiwalu Kultury Bez Barier. Właśnie rozpoczyna się 10. edycja tego wydarzenia, współorganizowanego przez Warszawę. Festiwal potrwa do 9 października.

Uroczysta gala, podczas której podsumowano poprzednie festiwalowe edycje, odbyła się 29 września w Mazowieckim Instytucie Kultury. Tytuł Lidera Dostępnych Wydarzeń otrzymały: Orange Warsaw Festival/Alter Art (Najlepsze Dostępne Wydarzenie),Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Najlepsza Dostępna Oferta), Teatr 21 (Najlepsza Dostępna Oferta), Mazowiecki Instytut Kultury (Nagroda Publiczności) i TR Warszawa (Grand Prix Plebiscytu Lider Dostępnych Wydarzeń).

10. Festiwal Kultury Bez Barier rozpoczyna się 30 września i potrwa do 9 października w 15 polskich miastach, m.in. w Warszawie. Hasło przewodnie jubileuszowej edycji brzmi MOŻEMY!

W tym roku program festiwalu tworzy 61 instytucji i organizacji kultury z 14 polskich miast: Lublina, Krakowa, Bielsko-Białej, Gdańska, Gdyni, Torunia, Piekar Śląskich, Rzeszowa, Łodzi, Białegostoku, Wrocławia, Chorzowa, Poznania i Nowego Sącza. W ramach festiwalu odbędzie się blisko 200 wydarzeń w całej Polsce!

Przed nami festiwalowe spektakle, pokazy filmowe, wystawy, spacery, spotkania i warsztaty, udostępnione za pomocą napisów dla niesłyszących, tłumaczenia na polski język migowy, audiodeskrypcji, pętli indukcyjnej, materiałów do dotykania czy pomocy festiwalowych asystentów. W programie nie zabraknie również propozycji odpowiadających na potrzeby uczestników w spektrum autyzmu.

Na wydarzenia w tzw. godzinach ciszy, z słuchawkami wyciszającymi czy dostępnymi pokojami wyciszenia, będzie można pójść m.in do Muzeum Emigracji w Gdyni, Zachęty-Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Warszawy, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu czy Teatru Starego w Lublinie.

Na festiwalu nie zabraknie również propozycji dla publiczności obcojęzycznej. W tym roku jest to program w języku ukraińskim, a w nim m.in. warsztaty dla szkół w Teatrze Lalka czy oprowadzanie z przewodnikiem w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie i Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Szczegółowy program festiwalu dostępny na stronie www.fkbb.pl.

Oprac. rhr/, fot. Marta Muszel / FKBB

Data publikacji: 30.09.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również