Powitalnik – dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością

Jeśli jesteś opiekunem dziecka chorego, bądź borykającego się z niepełnosprawnościami od urodzenia, prawdopodobnie wyszedłeś ze szpitala z wypisem, plikiem recept i…pustką w głowie. Niestety w Polsce nie ma żadnej osoby, ani instytucji, która pomogłaby przebrnąć ten pierwszy, najtrudniejszy okres po wyjściu ze szpitala. Zostajemy sami, z brakiem wystarczającej wiedzy medycznej i z całkowitym brakiem informacji o rozwiązaniach systemowych.

Wraz z diagnozą świat się wali. Gdy okazuje się, że wyczekane dziecko rodzi się z niepełnosprawnością, pojawiają się trudne emocje, poczucie bezradności i załamania, a rodzina często musi zmienić swoje dotychczasowe życie. Niestety, w tych najtrudniejszych chwilach, rodzice pozostawieni są sami sobie. Brakuje wsparcia psychologicznego, informacji, do jakich specjalistów się zgłosić, nie wiadomo, jaka pomoc przysługuje i jak ją otrzymać. Zostajemy sami, z brakiem wystarczającej wiedzy medycznej i z całkowitym brakiem informacji o rozwiązaniach systemowych. Nikt nie urodził się z instrukcją obsługi dziecka z niepełnosprawnością. Zwłaszcza że każda niepełnosprawność jest inna.

Stowarzyszenie Mudita chce wypełnić tę lukę. Dlatego tworzy Powitalnik-narzędzie, które będzie wsparciem dla rodziców mierzących się z informacją o możliwej niepełnosprawności, chorobie bądź szczególnych potrzebach rozwojowych swojego nowo narodzonego dziecka.

Dzięki Powitalnikowi, rodzice tacy jak ona będą  mieli dostęp do tego, czego im brakuje, czyli:

  • pierwszej pomocy psychologicznej, pozwalającej przejść przez emocje towarzyszące diagnozie,
  • informatora, który wskaże kroki niezbędne do skorzystania z przysługujących praw,
  • sposobów pomagających poradzić sobie ze stresem i trudnymi emocjami,
  • sieci wsparcia składającej się z rodziców-przewodników, którzy przeszli przez doświadczenie diagnozy swojego dziecka i są gotowi towarzyszyć innym rodzicom w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości.

Inicjatorom zależy, żeby Powitalnik jak najlepiej odpowiadał na potrzeby rodziców mierzących się z diagnozą swojego dziecka, dlatego zaprasza do współpracy przy jego tworzeniu wszystkich rodziców, którzy mają za sobą to niełatwe doświadczenie.

Jeśli masz zamiar podzielić się, czym był dla Ciebie moment diagnozy Twojego dziecka, co było najtrudniejsze, a co wspierające i dające nadzieję albo dołączyć do naszej sieci wsparcia jako rodzic-przewodnik, wypełnij formularz tutaj.

Więcej informacji otrzymasz też pisząc na adres mailowy: powitalnik@stowarzyszeniemudita.pl.

Info: Stowarzyszenie Mudita, fot. pixabay.com

Data publikacji: 06.10.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również