XVIII Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych w Tczewie
- 17.10.2022
Grupa Teatralna ZSS Ignaców
– Osiemnasty Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych uważam za otwarty -tymi słowami dyrektor Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie Wojciech Rinc inaugurował kolejną edycję tego wydarzenia. Po dwuletniej przerwie spowodowanej wszechobecną pandemią rozpoczął się kolejny przegląd 25 grup teatralnych z Polski i zagranicy.
Zespół teatralny GRIM takim wstępem zapowiedział swoje przedstawienie: – Trzy lata nas tu nie było, u nas wiele się zmieniło, kilka osób nam przybyło, kilka zespół opuściło… Słowa te bardzo trafnie obrazują ogólną sytuację ostatnich lat nie tylko w zespole gdańskim, a jednak mimo tych zmian w tegorocznym Przeglądzie wzięło udział wielu weteranów MPTW.
Wszystkim przedstawieniom przyglądało się uważnie trzyosobowe jury w składzie: Andrzej Mańkowski, reżyser, scenarzysta i producent filmowy,członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich; Jarosław Wojciechowski, menadżer kultury i producent teatralny, reżyser, aktor, członek Gdyńskiego Dialogu oraz Natalia Kuropatwińska, nauczyciel i terapeuta ZPS w Tczewie.
Swoją obecnością zarówno podczas inauguracji, jak i koncertu finałowego, zaszczycił nas, jak zwykle, dyrektor Pomorskiego Oddziału PFRON, pan Dariusz Majorek.
Pierwszy dzień przedstawień zakończył koncert zespołu muzycznego „Ceremonialni”, z udziałem naszego nauczyciela i terapeuty Piotra Negowskiego. Zespół wspaniale wpisał się w klimat imprezy i oczekiwania widowni. Wszyscy wspaniale bawili się przy rytmicznych dźwiękach znanych i lubianych przebojów.
Trzy dni pełne były ciekawych przedstawień teatrów amatorskich, z udziałem aktorów z niepełnosprawnościami. Spektakle zadziwiały poziomem prezentacji, scenografią, kostiumami oraz iście profesjonalną grą aktorską. Niekiedy prostota środków, czasem zaś bogactwo scenografii fascynowały publiczność oraz jurorów. Obserwując kolejne przedstawienia zapominało się o tym, że to amatorskie przedsięwzięcia. Z jednej strony różnego rodzaju niepełnosprawności, z drugiej zaś świetne kreacje aktorskie, urzekające autentycznością przekazu i naturalnością postaci.
Zapytany o wrażenia Piotrek, absolwent naszej placówki, tak wyraził swoje odczucia: „Jak oni to robią? To jest niesamowite ,że tacy ludzie robią takie rzeczy! Niewiarygodne,że oni się czegoś uczą, a potem im to tak wychodzi! Nie wiem czy ludzie sprawni byliby w stanie zrobić coś takiego!”
Andrzej, uczestnik WTZ, kiedyś aktor występujący w MPTW, zapytany o powód obecności na widowni powiedział: „Bo można zobaczyć coś wspaniałego! Teraz już nie występujemy, ale przychodzimy oglądać innych”.
Jurorzy, których zadaniem jest profesjonalna ocena spektakli, także nie pozostali obojętni wobec oglądanych przedstawień. Jarosław Wojciechowski, od kilku lat związany z MPTW stwierdził, że z każdym rokiem poziom występów wzrasta, że widoczne są pozytywne efekty wymiany doświadczeń między zespołami. Andrzej Mańkowski, goszczący w składzie jury po raz pierwszy, wyraził wielki podziw dla kreatywności reżyserów i scenarzystów pracujących aktorami-amatorami z niepełnosprawnością. Podkreślił, że to jest prawdziwa i zarazem trudna lekcja reżyserii, wymagająca doskonałego warsztatu pracy. Natalia Kuropatwińska z kolei zwróciła uwagę na różnorodne formy scenografii.
Tydzień podczas MPTW to nie tylko spektakle. To także wydarzenia mające miejsce „obok” sceny, m.in. warsztaty artystyczne pod hasłem „Światło tworzące nastrój na scenie”. W założeniu twórców tych warsztatów, Joanny i Iwony, światło pełni funkcję nie tylko użytkową, ale także buduje nastrój i klimat danej sceny. Z tak przyświecającą ideą uczestnicy tworzyli swoje autorskie prace – oryginalne i niepowtarzalne świeczniki, z którymi pojechali do domów.
Wszystkie zespoły podczas trwania Przeglądu mieszkały w pięknej scenerii Borów Tucholskich, nad jeziorem w Gołuniu. W środę, po prezentacji spektakli, odbyła się tam Biesiada Kaszubska, której celem była szeroko pojęta integracja. Wszyscy aktorzy, ich opiekunowie, reżyserzy, jurorzy oraz organizatorzy imprezy mieli możliwość skosztowania smacznych regionalnych potraw i zabawy przy ognisku. Była też okazja do prowadzenia rozmów i wymiany swoich wrażeń oraz doświadczeń. Dla wielu młodych aktorów to prawdziwa atrakcja, rzadka możliwość spędzenia czasu w sposób inny od codzienności. Niektórzy robili zdjęcia i wysyłali je do swoich bliskich, pokazując z dumą jak dobrze się tutaj czują.
Koncert finałowy rozpoczął się, wzorem lat ubiegłych, przedstawieniem teatralnym najmłodszych uczestników MPTW, przedszkolaków z Przedszkola Specjalnego ZPS, które jak zawsze zachwyciło, niezwykle urzekło i poruszyło wszystkich widzów, wywołując łzy na niejednej twarzy…
Ostatnia część Przeglądu to podsumowanie i ogłoszenie wyników. Tutaj nie ma przegranych. Jury w każdym zespole umiało odnaleźć i podkreślić mocne strony, określić walory i wskazać na niepowtarzalne cechy występujących. Wszystkie grupy teatralne i każdy aktor zostali obdarowani nagrodami rzeczowymi zespołowymi i indywidualnymi. Nikt nie wyjechał z Tczewa bez nagrody i słów uznania.
Podczas wręczania nagród, juror Jarosław Wojciechowski poprosił, aby uczcić minutą ciszy ofiary ciągle trwającej na Ukrainie wojny. W latach ubiegłych zespoły z Ukrainy także brały udział w przeglądzie…
Dojrzałością i profesjonalizmem zachwycił teatr Orioni z Gruzji, który otrzymał nagrodę ministra kultury i dziedzictwa narodowego za spektakl Ostatni liść „za apoteozę kruchości życia z piękną puentą”.
Wielka Nagroda XVIII Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych przyznana została przez jury Fundacji Sprawni Inaczej z Gdańska za spektakl Jedziemy na teatry „za ofensywną reżyserię angażującą cały zespół aktorski”.
Laureaci głównej nagrody w takich słowach opisali swoje przedstawienie: „Spektakl teatralno-muzyczny, bardzo ubogi w scenerię, jednak bogaty w dobry klimat i dobrą zabawę. To dźwięk i obraz, muzyka i sztuka, taniec i śpiew”.
Niezależnie od formalnych wyróżnień i nagród przyznawanych przez jury najlepszą dla nas, organizatorów, oceną imprezy są ciepłe słowa i wrażenia uczestników. Dla ich entuzjazmu, radości, zadowolenia aktorów oraz zaangażowania włożonego przez reżyserów i opiekunów w próby, przygotowania scenografii, kostiumów, warto było podjąć trud organizacji kolejnego Przeglądu Teatrów. Podsumowaniem obrazującym emocje tej imprezy niech będą słowa jednego z zespołów wypowiedziane ze sceny podczas odbierania nagrody: „Przyjedziemy tutaj za rok i przez następne 18 lat…”
MPTW został zrealizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Samorządu Województwa Pomorskiego, Powiatu Tczewskiego i Gminy Miejskiej Tczew. Patronat honorowy nad imprezą sprawowali Marszałek Senatu RP, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Starosta Powiatu Tczewskiego.
Na deskach tczewskiego teatru stanęły zespoły: „Stanisławki” DPS Stanisławie, „Na ostatnią chwilę” DPS Skwierzyna, Teatr Plastyczny Sen Wojewódzki Dom Kultury Kielce, Orioni Zestafoni Gruzji, Adakavas Theatre Rag Baby-Ann Litwa, Grupa Teatralna Wizja DPS Machowina, Narcyz WTZ „O uśmiech dziecka” Trzebnica, Kworce DPS Gdańsk, Grupa Teatralna ZSS Ignaców, Korczakowskie Skrzaty Dom im. Korczaka Regionalna Placówka Opiekuńczo-Terapeutyczna Gdańsk, A może… Fundacja Sprawni Inaczej Gdańsk, GRiM SOSW Szymanowo, Theatre Studio Smile Raseiniai Litwa, Klamka SOSW Wronie, Figiel PSONI Łęczna, Pracownia SOSW im. św. Mikołaja Koło, Idnina Skopje Macedonia, Mimi Riczi SSPdP Tczew, Epitetem po Metaforze DPS Lubuczewo, Domkowcy ŚDS SNRSS Tczew, Plastic Drama Theatre Kowno Litwa, Teatr WTZ Szansa Białogard, Teatr Niepełnosprawnych z Dzięciołówki Dom Gościnny Dzięciołówka, Aitvaras Raseiniai Litwa oraz Teatrzyk ze Stumilowego Lasu Przedszkole ZPS Tczew.
Marlena Modrzejewska-Trocha / ZPS Tczew, fot. Marek Czaja
Data publikacji: 17.10.2022 r.