Wiek nie może być przeszkodą aby żyć pełnią

Nigdy nie jest za późno na rozwijanie swoich pasji, odkrywanie talentów i zdobywanie przyjaciół. W lipcu 2022 roku w Bytomiu, Jaworznie, i Kłobucku grupa seniorów uczestniczyła w warsztatach nurkowych i lotniczych pod opieką instruktorów Małej Polskiej Floty Powietrznej. Uczestnicy zdobywali podstawową wiedzę, ale mogli także polecieć wiatrakowcem i zanurkować.

– Przez prawie rok pracowaliśmy nad projektem „Przygoda z lataniem i nurkowaniem” skierowanym do osób 60 plus. Latanie dla każdego było niezwykłą przygodą, dotknęliśmy nieba i przywitaliśmy się z bocianami. A to wszystko dzięki Generatorowi Innowacji Sieci Wsparcia 2 w ramach Programu Operacyjnego Wiedza i Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego przez EFS, PCG Polska i Towarzystwu Inicjatyw Twórczych „ę”.- powiedziała prezes firmy Mała Polska Flota Powietrzna, Beata Znamirowska-Soczawa.

Ludzie po 60. czy 70. są obecnie nadal sprawni, pełni energii i szukają różnych wyzwań. Stereotyp babci na fotelu bujanym, robiącej na drutach i dziadka w kapciach, z fajeczką w zębach odchodzi do lamusa. Ludzie w tzw. słusznym wieku mają nareszcie czas na realizację swoich pasji i marzeń, których nie mogli zrealizować z powodu aktywności zawodowej i rodzinnej. Teraz skakanie ze spadochronem, wspinaczka górska, jazda na łyżwach czy kitesurfing nie jest dostępne tylko dla młodych. Jest dużo szkół latania, nurkowania czy wspinaczkowych ale brak im instruktorów czy metodologii pracy z osobami w wieku 60+. Ten projekt był rodzajem testu jak taka grupa wiekowa zareaguje na propozycję nietypowych zajęć, jak postępować w przypadku osób np. z lękiem latania czy nieumiejących pływać.

– Była jedna uczestniczka, która w wieku kilkunastu lat się topiła i panicznie bała się wody. Podjęła jednak wyzwanie i pod okiem doświadczonego instruktora przełamała lęk i zanurkowała w basenie, z pełnym sprzętem nurkowym. W wieku 70 lat! – wspomina pani Beata.

Jeśli ktoś w wieku 60+ nie jest chory i obecnie jest w pełni sił i spełnił już swoją rolę życiową to czas na wyzwania. Ma czas, ma pieniądze i chęć to może naprawdę wiele osiągnąć. Na pewno nie chcą się uczyć latania od podstaw, bo po co im teoria, regulaminy, itp., ale chcą przeżyć przygodę, chcą polatać i poznać podwodny świat, to taki projekt im na to pozwala.

W projekcie wzięło udział 16 osób, ale chętnych było o wiele więcej. Najstarsza uczestniczka miała 85 lat i była bardzo aktywna, weszła samodzielnie do samolotu i polatała. Pani Halina w młodości latała szybowcami, piastowała wysokie stanowiska w dozorze górniczym, a teraz jest liderką zachęcającą seniorów do aktywności. Zdradziła nam swój przepis na rewelacyjną kondycję fizyczną – codziennie przechodzi co najmniej 3 km, i psychiczną – być aktywnym, szukać nowych wyzwań i dużo czytać. Potem stwierdziła: – Warto było to zrobić!

16 uczestników miało okazję poznać wiatrakowce latając i dostali sporą dawkę informacji o małej awionice, ultralajtach i małych lotniskach. Uczestnicy byli zachwyceni. Wszyscy po raz pierwszy mieli okazję na taki lot. Niektórzy musieli przełamać barierę strachu i niepewności. Zgodnie stwierdzili, że to jedna z najbardziej ekscytujących przygód.

W lataniu wzięła udział większość, a nurkowaniu tylko 12. Nurkowanie okazało się większym wyzwaniem niż latanie, choć organizatorzy byli przygotowani na inny scenariusz. Jednak ciężar sprzętu do nurkowania i konieczność zanurzenia się zadecydowało o tym, że nie wszyscy się na to odważyli. Ważne było odpowiednie przygotowanie instruktorów, którzy także byli w wieku 60+ i mieli właściwe podejście do uczestników.

Projekt potrwa do listopada, ale to już tylko część sprawozdawcza. Zajęcia praktyczne pokazały, że jest to bardzo dobra grupa docelowa i należy szukać właśnie takich wyzwań dla nich, nawet ekstremalnych.

– To ile mamy lat nie uniemożliwia nam korzystania z życia. My po prostu cieszymy się każdym dniem i czekamy na to co będzie jutro. – powiedziała jedna z uczestniczek projektu.

– Spodziewałam się czegoś fantastycznego, a było jeszcze lepiej – stwierdziła inna po odbyciu lotu wiatrakowcem.

– Przygoda z lataniem i nurkowaniem dla osób 60+ ma na celu pokazać innym użytkownikom — szkołom nurkowania i lotnictwa, jak pracować z osobami starszymi. Wspaniała grupa potrenowała najpierw w basenie w Bytomiu, a potem dzielnie nurkowała w Jaworznie na Koparkach. Duża dawka odświeżającej energii i endorfin. I chęć na więcej. Jedno jest pewne – nikt z nich nie jest mentalnym ani fizycznym emerytem. Zarażają młodością ducha, radością i petardową energią – podsumowała prezes Beata Znamirowska-Soczawa.

Zobacz galerię…

Ewa Maj, fot. archiwum Małej Polskiej Floty Powietrznej

Data publikacji: 24.10.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również