LELIWA 2022 – XIV Turniej w Podnoszeniu Ciężarów

XIV Tarnowski Turniej w Podnoszeniu Ciężarów LELIWA 2022 za nami. Zawody odbyły się w Ośrodku Sportowo-Rehabilitacyjnym Grand w Chotowej, w dniach 21-22 października. Zostały zorganizowane przez Tarnowskie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych Start i Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych Start.

Otwarcia turnieju dokonała wiceprezes TZSN Start Tarnów Aneta Michalska-Perkowska, srebrna medalistka paraolimpijska z Sydney w pływaniu, która podczas Gali z okazji 70-lecia PZSN Start otrzymała Medal 70- lecia Związku Start za osiągnięcia sportowe oraz działalność na rzecz sportu osób z niepełnosprawnościami. Podczas tej gali srebrną Odznaką Ministra Sportu i Turystyki „Za zasługi dla sportu” został wyróżniony prezes i trener Startu Tarnów Bogusław Szczepański, a brązową – członek zarządu tarnowskiego zrzeszenia Bartek Tott. Nagrodzeni prosto z gali przyjechali na ten turniej.

Rywalizacja wśród kobiet odbyła się w kategorii open, a wśród mężczyzn w dwóch grupach wagowych open – do 72 i powyżej 72 kg. Na pomoście wystartowało 50 zawodników z klubów: Eurobeskidy Łodygowice, IKS AWF Warszawa, Start Katowice, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Busko-Zdrój, Stowarzyszenie Centrum Formy Dąbrowa Górnicza, Start Tarnów.

Kategorię open kobiet wygrała Kinga Moczydłowska z Centrum Formy Dąbrowa Górnicza, która okazała się najlepszą zawodniczką tarnowskiego turnieju. Kinga zaliczyła wszystkie trzy podejścia do ciężarów 80, 85 i 90 kg, uzyskując 81,4 pkt. Drugie miejsce wywalczyła po pięknej walce Magdalena Konior ze Stowarzyszenia Eurobeskidy, która chcąc wyprzedzić Magdalenę Kostkę ze Startu Katowice musiała w trzeciej próbie wycisnąć 85 kg, co jej się udało i pozwoliło stanąć na drugim miejscu podium, uzyskując 76,43 pkt. Magdalena Kostka – dla przypomnienia aktualna brązowa medalistka Mistrzostw Europy – ukończyła zawody z wynikiem 78 kg, co dało jej 76,02 pkt. i trzecie miejsce. Kolejne miejsce w nagrodzonej szóstce zajęła Karolina Szumlańska, Start Tarnów 48 kg/58,17 pkt. Na piątym miejscu została sklasyfikowana Karolina Kuczyńska, IKS AWF Warszawa z rezultatem 52 kg/51,13 pkt., a na szóstym Weronika Kolbusz, Start Tarnów 48 kg/52,45 pkt.

Kategorię mężczyzn do 72 kg wygrał reprezentant Startu Katowice, Piotr Piętosa. Piotrek zaliczył wszystkie trzy podejścia i ukończył zawody z rezultatem 110 kg, co w przeliczeniu na punkty dało mu 121,22 pkt.

Drugie miejsce dla Dawida Hałata ze Stowarzyszenia Eurobeskidy Łodygowice, który także uzyskał ten sam wynik 110 kg, ale był zawodnikiem cięższym od Piotra, co dało mu 112,25 pkt. Na trzecim miejscu podium stanął także reprezentant Łodygowic, Sławomir Jędrzejko z tym samym wynikiem, ale uzyskał 108,57 pkt. Miejsce tuż za podium dla Marcina Bieguna kolejnego reprezentanta Eurobeskidów Łodygowice z wynikiem 98 kg/105,57 pkt. Piąte miejsce przypadło zawodnikowi Pawłowi Jewule/Start Tarnów 105 kg/102,71 pkt. i na szóstym miejscu zawody ukończył także reprezentant Tarnowa, Jacek Kierach 90 kg/97,27 pkt.

Tomasz Gawron reprezentant Stowarzyszenia Centrum Formy okazał się najlepszym zawodnikiem w kategorii powyżej 72 kg. Tomek w pierwszym podejściu zaliczył lekko 185 kg. Także drugie podejście do ciężaru 192 kg było wykonane ze sporym zapasem i zostało zaliczone przez sędziów jednogłośnie. W trzeciej próbie zawodnik zmagał się z ciężarem 200 kg, ale sztanga nie została wyciśnięta. Tomek zwyciężył dużą przewagą punktową, uzyskując 169,89 pkt. Sporą niespodziankę sprawił najmłodszy w tej stawce zawodników Piotr Fabia, także z Centrum Formy Dąbrowa Górnicza, który zajął drugie miejsce z wynikiem 134 kg/128,36 pkt.

Trzecie miejsce wywalczył Tomasz Obal reprezentujący Start Tarnów z rezultatem 120 kg/115,86 pkt. Na czwartym miejscu został sklasyfikowany Dariusz Wandzel, Eurobeskidy Łodygowice 135 kg/114,48 pkt., a na piątym Mirosław Lutomski z IKS AWF Warszawa uzyskując 120 kg/114,13 pkt. Czołową szóstkę zawodników zamknął Jacek Kręcichwost z Łodygowic z rezultatem 125 kg/113,75 pkt.

Turniej został dofinansowany między innymi ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, PFRON oraz Województwa Małopolskiego a także przez licznych sponsorów, dzięki którym uczestnicy nie tylko otrzymali puchary do szóstego miejsca, ale także nagrody rzeczowe. Gratulujemy zawodniczkom i zawodnikom oraz organizatorom, dziękując za wspaniałe zawody.