Co? IX Zawody wspinaczkowe osób z niepełnosprawnością
Kiedy? Czwartek, 24 listopada 2022 r., g. 10:00-15:00
Kto? Fundacja REPI (Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji)
Gdzie? Hala Sportowa ANS w Tarnowie
Ile kosztuje udział? Nic
Czy warto? Tak
Osoby do kontaktu: Marta Pudłowska, tel. 600 240 223, fundacja@repi.pl, Karolina Piech, tel. 600 240 223, ppue@wtzjp2.p l
Fundacja REPI po raz dziewiąty spowoduje, że osoby z niepełnosprawnością wyjdą po 15-metrowej ścianie, nie spadną z niej, a nawet wyjdą w czasie zbliżonym do mistrzów Polski i świata. Przy tym będzie wiele więcej emocji, łez, satysfakcji i pokonania ograniczeń.
– To zwyczaj i misja – mówi z dumą Marta Pudłowska współorganizatorka zawodów. – Od 2012 r. organizujemy Zawody we wspinacze osób z niepełnosprawnością. W ciągu ostatnich dwóch lat mieliśmy przymusową przerwę, nawet w okresie niższej zachorowalności na koronawirusa nie chcieliśmy narażać dwustu osób na utratę życia lub zdrowia. Tym bardziej Zawody są potrzebne, ponieważ w tamtym okresie pogłębiły się trudności dnia codziennego i dysfunkcje różnych grup osób, m.in. osób z niepełnosprawnością. Spowodował to brak dostępu do edukacji, rehabilitacji, rekreacji, obawa przed kontaktami międzyludzkimi, nakaz dystansu fizycznego.
Fundacja REPI po raz kolejny organizuje zawody, które mają na celu promowanie rehabilitacji ruchowej, zdrowej rywalizacji, upowszechniania aktywności fizycznej i sportu wśród osób z niepełnosprawnością, łamanie barier i stereotypów oraz dać możliwość integracji.
– Efekty, jakich spodziewają się organizatorzy wydarzenia to – zwrócenie uwagi na możliwości fizyczne osób z niepełnosprawnością oraz pokonanie przez nich barier i lęków. – z nadzieją i emocjami mówi Karolina Piech. – Dla mniejszej grupy zawodników – zapoznanie z nową dyscypliną sportu – wspinaczką. Co jest istotne, może najbardziej, to ukazanie osób z niepełnosprawnością przez pryzmat ich możliwości, a nie ograniczeń, praca na ich zasobach, wzmocnieniu psychicznym i funkcji empowermentu. Dlatego zaplanowano trzy konkurencje: na prowadzenie, na czas oraz Himalaje. Właśnie ta ostatnia, z lekko przewrotną nazwą, przeznaczona jest dla osób, które nigdy nie miały styczności z tą dyscypliną sportu i chciałby ją poznać. – przy okazji wchodząc na szczyt swoich możliwości, dając z siebie wszystko. Na drodze obok wprawionych zawodników staną nowicjusze, którzy pokonają najwięcej. To będzie dla nich bardzo trudny dzień – dodaje Karolina Piech.
Każdy uczestnik otrzyma nagrody rzeczowe, zindywidualizowane puchary wytworzone przez podmiot ekonomii społecznej – Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie, pamiątkowe dyplomy, koszulki, a dla najlepszych zawodników medale i nagrody specjalne.
To nie jest wydarzenie jednorazowe czy incydentalne. To wydarzenie, które jest cykliczne i oczekiwane przez organizatorów, zawodników i kolejne osoby, które proszą o możliwość wzięcia w nim udziału. – Trwałe jest też zakotwiczenie potrzeby upowszechniania i uprawniania aktywności fizycznej przez osoby z niepełną sprawnością, które szybciej się starzeją, dlatego potrzebują większej ilości aktywności. A ta aktywność może być różna, nawet ekstremalna, tak jak wspinaczka – mówi Marta Pudłowska. – A z racji, że jest kilka konkurenci – następuje inkluzja, każdy może spróbować swoich sił i okryć w sobie potencjał – dodaje Karolina Piech. Zawody i organizatorzy mają tak dobrą renomę, że w tym roku musieli powiększyć liczbę zawodników z 80-ciu do 100.
– Przygotowujemy się do zawodów regularnie – mówi Edward Luszyn, uczestnik WTZJP2 z Hodowlanej w Tarnowie – mamy co tydzień spotkania, rozgrzewki, treningi, asekurację i uczymy się jak wychodzić. No i trochę mamy stres, bo wiemy, że inni też trenują. Ale po to są zawody, żeby zobaczyć kto trenuje lepiej. Spodziewam się zająć jak najlepsze miejsce, a na zawodach spodziewam się dużo emocji. Ale trzeba być spokojnym i opanowanym.
– Do pomocy w organizacji i przeprowadzeniu zawodów zostali zaangażowani studenci Wydziału Ochrony Zdrowia Akademii Nauk Stosowanych. To licząca ponad dwadzieścia osób grupa, która będzie miała sporo pracy – mówi dr Marta Bibro. Będą wszędzie; od wejścia do budynku, przez szatnię, będą przewodnikami, będą prowadzili różne integracyjne aktywności fizyczne, będą sędziowali, będą asekurowali. To będzie dla nich próba, egzamin z tego jakie umiejętności do tej pory posiedli oraz najlepsza lekcja – z żywym człowiekiem, z wydarzeniem, które jest ogromne i będą usieli nie tylko odnaleźć się, ale też świetnie wyczuć i wkomponować w wydarzenie w taki sposób, aby gościom i gospodarzom zapewnić jak najbardziej przyjemny i na najwyższym poziomie profesjonalizmu czas.
– Będzie bardzo dobry czas – przekonuje dr Tomasz E. Wardzała, prezes zarządu Fundacji REPI, organizatora Zawodów. – Z każdych zawodów wyciągamy wnioski, spisujemy co było dobre, co należy dopracować. Szkolimy mistrzów – naszych uczestników, nas samych i studentów. Studenci też nie będą rzuceni na głęboką wodę. Część swoich zajęć odbywają w organizacjach wspierających osoby niepełnosprawne, jak np. Warsztat Terapii Zajęciowej przy ul. Hodowlanej, gdzie mają możliwość socjalizacji – nauczenia się przebywania, rozumienia osób z niepełnosprawnościami.
IX Zawody wspinaczkowe osób z niepełnosprawnością to duże wydarzenie. Weźmie w nim udział 100 zawodników, z opiekunami, trenerami, kibicami, obsługą razem będzie ponad 200 osób. Drużyna, która pokona największy dystans to uczniowie SOSW nr 2 w Szczecinie i podopieczni Stowarzyszenia jesteśMY w Szczecinie. Dzięki darowiźnie od Fundacji LOTTO im. H. Konopackiej, jak również wsparcia Gminy Miasta Tarnowa, Palarni kawy Agifa, Sklepu Ortomedyka Zawody będą na najwyższym poziomie. Goście będą mieli zapewnione noclegi, wyżywienie, zwiedzanie Tarnowa z przewodnikiem, atrakcyjne nagrody – najlepsze warunki.
Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji
Fundacja REPI zajmuje się budzeniem aktywności i wspieraniem rozwoju osób, organizacji i społeczności lokalnych. Zależy nam na tym, aby każda osoba czy organizacja mogła w pełni wykorzystywać swój potencjał osiągając pełnię rozwoju.
Naszą misję realizujemy poprzez trzy rodzaje działań. Pracujemy w społeczności lokalnej na rzecz zwiększenia świadomości wartości osób z niepełnosprawnościami. Organizujemy konferencje, kampanie informacyjne, wydarzenia integracyjne. W trakcie działań ciągłych i projektowych przygotowujemy osoby niepełnosprawne do poszukiwania i podejmowania pracy. Organizujemy wydarzenia sportowe i integracyjne na skalę lokalną i ogólnopolską.
Działamy od 2009 r. Naszym wsparciem obejmujemy rocznie około 300 osób z Tarnowa, powiatu i Polski.
Info: Fundacja REPI
Data publikacji: 22.11.2022 r.