XXII Paraspartakiada Śląska i Zagłębia za nami

Tylko jeden raz, dwa lata temu nie mogła się odbyć, oczywiście z powodu pandemii. W tym roku, 24 listopada, w Hali Widowiskowo-Sportowej Centrum w Dąbrowie Górniczej już po raz 22. zapłonął olimpijski znicz. Symbol przyjaźni i czystego współzawodnictwa, palił się przez cały czas sportowych igrzysk osób z niepełnosprawnościami.

Rekord frekwencji!
Nazwa imprezy “Paraspartakiada Śląska i Zagłębia” nie oddaje już rzeczywistości, bowiem widoczne na koszulkach uczestników nazwy miejscowości wskazywały, że przyjechali również z innych województw. Oprócz Bytomia, Tarnowskich Gór, Żor, Wodzisławia Śląskiego, Oświęcimia, Olkusza, Chrzanowa, Katowic, Chorzowa, Sosnowca, Siemianowic, Lublińca, Gliwic, Tychów, Zawiercia, Będzina, praktycznie całego województwa śląskiego, był widoczny Kraków, Nysa, Złotoryja…

Zapytany o to Bogdan Zandecki, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Neuron powiedział nam, że w tym roku startowali uczestnicy z aż 50 ośrodków, to rekordowa liczba. Co roku były to 42 – 43 ośrodki. Frekwencja rośnie, spartakiada ma dobrą opinię, nie wszystkie ośrodki się zakwalifikowały, możliwości finansowe nie pozwoliły przyjąć wszystkich chętnych.
Niektóre z własnej inicjatywy, z wyprzedzeniem, zgłaszały swoich uczestników. Z różnych ośrodków, szkół, DPS-ów, warsztatów terapii zajęciowej.
Każdy może zgłaszać do 10 osób. Opole było uprzywilejowane – w ubiegłym roku byli najlepsi, zdobyli puchar prezydenta, mieli przywilej zabrania wszystkich i z tego skorzystali.
Przyjechały drużyny diabetyków ze Złotoryi z dolnośląskiego, ośrodki z Kielc, z Krakowa, była Bochnia, Wieliczka, Żywiec, Laliki, Lyski, Nysa. Przyjechała drużyna z Fundacji Brata Alberta z Chełmka.
W sumie reprezentacje pięciu województw: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Organizatorzy bardzo się cieszą z takiego zainteresowania, życzą sobie, żeby takie było nadal, bo w planach mają pozyskanie jeszcze nowych terytoriów.

Jakie sportowe konkurencje?
Uczestnicy podzieleni są na kategorie A, B, C, ze względu na wiek, kategoria D to uczestnicy na wózkach. Najmłodsi, w wieku średnim i najstarsi pokonywali tor przeszkód, wcale nie prosty. Przetoczenie na materacu, slalom, przejście pod płotkiem, przejście przez hula hop i szybki powrót na metę.
Grupy A i B pokonywały ten tor przeszkód oraz skok w dal z miejsca.
Kategoria C, czyli najstarsi, dodatkowo poza torem przeszkód rzucali piłką lekarską.
Kategoria D również brała udział w dwóch konkurencjach: slalom na wózkach i rzut do celu woreczkami.

Wolontariusze z “Zamoyskiego” niezastąpieni!
Przy każdej konkurencji wolontariusze, pomagający pokonywać tor przeszkód, motywujący, podający piłki, przynoszący woreczki, zapisujący wyniki poszczególnych uczestników, niezastąpieni.

Przy stolikach skupieni, pilnie liczący, bo to przecież prawie 900 sędziowskich raportów! Ponad 400 uczestników, każdy bierze udział w dwóch różnych konkurencjach. To wszystko sprawnie podliczają, sumują, zestawiają.

Blisko 100 wolontariuszy z Klubu Wolontariusza „Jesteśmy z Wami” działającego przy V Liceum Ogólnokształcącym im Jana Zamoyskiego, jego opiekunem jest szkolny katecheta -Sławomir Kozieł.

Dyplomy, medale, puchary…
W tym roku Puchar Prezydenta RP Andrzeja Dudy dla drużyny, która w poprzedniej edycji Paraspartakiady uzyskała najwyższą liczbę punktów w klasyfikacji generalnej wręczono grupie z WTZ Caritas Diecezji Opolskiej (rejon Nysa).

Zwycięzcy każdej kategorii otrzymali puchary, dyplomy, wszyscy uczestnicy pamiątkowe medale. Przygotowano wiele innych, pięknie opakowanych nagród w poszczególnych dyscyplinach sportowych.
Niektórzy wprawdzie przeżywali, że nie udało im się stanąć na podium, że mogli się bardziej postarać, ale dla wszystkich już sama obecność na tej imprezie to była dobra zabawa, przetykana różnymi pokazami, występami clownów.

Organizatorzy, patroni
Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym „Nueron”, a wspomagały go: Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Diecezji Sosnowieckiej wraz z V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, oraz Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej. Koordynatorem logistycznym paraspartakiady jest ks. Paweł Kempiński, duszpasterz osób niepełnosprawnych w diecezji sosnowieckiej.

Inicjatywę swoim patronatem objęli: biskup sosnowiecki, śląski kurator oświaty oraz prezydent Dąbrowy Górniczej. Patronat medialny objęły portal i magazyn „Nasze Spawy”.
Paraspartakiada Śląska i Zagłębia współfinansowana jest przez Miasto Dąbrowa Górnicza, PFRON, ze środków własnych Stowarzyszenia„Neuron” oraz licznych sponsorów, wśród nich znaleźli się senatorowie, posłowie na Sejm RP, radni sejmiku wojewódzkiego, radni rady miejskiej, lokalne firmy, fundacje a także Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Zobacz galerię…

Info i fot. Ilona Raczyńska

Data publikacji: 29.11.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również