XLII Międzynarodowe Zawody w Podnoszeniu Ciężarów SREBRNA SZTANGA 2022

W dniach od 18 do 20 listopada w Hotelu Novotel w Wrocławiu odbyły się już XLII Międzynarodowe Zawody w Podnoszeniu Ciężarów Osób Niepełnosprawnych. W tegorocznej rywalizacji udział wzięło prawie 100 sportowców, w tym reprezentanci Węgier, Słowacji oraz Arabii Saudyjskiej. Zawody rozegrano w kategorii open kobiet oraz w dwóch kategoriach mężczyzn open do 72 kg i powyżej 72 kg.

Wśród kobiet zwyciężyła bezapelacyjnie nasza dwukrotna medalistka paraolimpijska z Pekinu z 2008 roku oraz z ubiegłego roku z Tokio i aktualna wicemistrzyni Europy Justyna Kozdryk.

Reprezentantka Startu Radom zaliczyła w zawodach wszystkie trzy podejścia i ukończyła zawody z wynikiem 95 kg uzyskując 106,06 pkt. Na drugim miejscu podium stanęła zawodniczka gospodarzy Startu Wrocław Beata Jankowska z wynikiem 107 kg/95,6 pkt. Na trzeciej pozycji uplasowała się zawodniczka Hałas Team Strzelin Ewa Harapin z nowym rekordem życiowym 84 kg/78,33 pkt. Kolejne miejsca zajęły Magdalena Kostka/ Start Katowice 77 kg,74,78 pkt. Na piątym miejscu została sklasyfikowana Anna Kubaszewska z Ciechanowa 68 kg/69,14 pkt.

Wśród nagrodzonych na szóstym miejscu uplasowała się oraz Monika Majewska/Centrum Rehabilitacji Grudziądz z wynikiem 65 kg/68,09 pkt.

Natomiast wśród mężczyzn na pomoście zobaczyliśmy naszych paraolimpijczyków i medalistów ostatnich Mistrzostw Europy. W kategorii do 72 kg najlepszym zawodnikiem okazał się dość niespodziewanie Rafał Roch/Hałas Team Strzelin, brązowy medalista Mistrzostw Europy. Rafał przy wadze ciała 50,70 kg wycisnął sztangę ważącą aż 165 kg co dało mu zdecydowane zwycięstwo z 190,59 pkt. Drugie miejsce dla Tomasza Kociubińskiego/Start Wrocław z rezultatem 175 kg/170 pkt. Marek Trykacz, zawodnik niezrzeszony, z wynikiem 165 kg/172,63 pkt. uplasował się na trzecim miejscu. Czwartą lokatę zajmuje Yousef A Alhwasawi Aseel z Arabii Saudyjskiej. Na piątym miejscu Sztano Gyorgy z Węgier 150 kg/161,5 pkt. Szóstą lokatę zajmuje 150 kg155,76 pkt.

W kategorii wagowej powyżej 72 kg pewne zwycięstwo odniósł Wawrzyniec Latus/Hałas Team Strzelin 190 kg/172,45 pkt. Drugie miejsce zajmuje Tomasz Majewski/Start Koszalin 185 kg/162,53 pkt. Trzecie miejsce niespodziewanie przypadło w udziale Arturowi Lisowi/Start Tarnów 162 kg/153,01 pkt. Na czwartym miejscu zawody kończy Daniel Baczmański/Start Wrocław z wynikiem 175 kg/138,63 pkt. Piatą lokatę zajmuje Saeed Alhawsawi z Arabi Saudyjskiej z wynikiem 155 kg/138,63 pkt. Czołową szóstkę zawodów zamyka Arnold Nawracaj/Start Wrocław, który wycisnął sztangę ważącą 160 kg i uzyskał 135,28 pkt.

Zawody uświęcił swoja obecnością prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych Start oraz członek zarządu Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga, który punktualnie o 11:00 dokonał oficjalnego otwarcia zawodów i brał udział w dekoracji zawodników.

Zawody zorganizowano dzięki środkom finansowym i wsparciu PFRON , Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Gminy Wrocław i Ministerstwa Sportu i Turystyki.