W Podlaskiem brakuje miejsc w DPS-ach, ale przybywa form pomocy w miejscu zamieszkania potrzebujących

W Podlaskiem brakuje miejsc w domach pomocy społecznej, przybywa jednak innych form opieki i pomocy potrzebującym w ich miejscach zamieszkania – ocenia Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.

W Podlaskiem działają 23 DPS-y, w których jest łącznie 2 tys. 377 miejsc. Z danych z końca 2022 r. przekazanych PAP przez urząd wojewódzki wynika, że wolnych miejsc w tych placówkach było 57, a na miejsca czekało 146 osób.

Zastępca dyrektora wydziału polityki społecznej urzędu wojewódzkiego Mieczysława Nartowicz poinformowała PAP, że brakuje zwłaszcza miejsc dla osób, które są przewlekle somatycznie chore – potrzeba ich teraz 77.

Np. w powiecie białostockim działają cztery DPS-y. W trakcie remontu jest DPS „Trzy Dęby” w Choroszczy, gdzie jest 286 miejsc. To największa taka placówka w powiecie. – Trwa w niej remont, ale nowych miejsc nie przybędzie – poinformował PAP dyrektor tej placówki Jan Steckiewicz.

Urząd podał, że w regionie rozwijają się inne formy opieki dziennej i środowiskowej dla osób wymagających wsparcia. Np. w 2023 r. 44 samorządy – w tym pięć powiatów – wdrażają program asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej. 21 gmin realizuje program opieki wytchnieniowej.

– Ponadto, w 2023 r. zostaną podpisane umowy na dwa kolejne centra opiekuńczo-mieszkalne w ramach Programu Centra opiekuńczo-mieszkalne – poinformowała wicedyrektor Nartowicz. Przypomniała, że łącznie w województwie podlaskim powstanie 9 takich centrów.

W Podlaskiem przybywa też środowiskowych domów samopomocy. Urząd wojewódzki podał, że w 2022 r. powstał 25. taki dom. Działa w Sejnach.

W regionie funkcjonują również 24 mieszkania chronione, w których jest 69 miejsc. 14 z tych mieszkań działa w gminach, 10 mieszkań ma zasięg powiatowy. Urząd wojewódzki podał, że w 2023 r. z wykorzystaniem środków z programu „Za życiem”, powiat sokólski utworzy kolejne mieszkanie chronione, treningowe, dla siedmiu osób.

– Rozwój różnych form wsparcia wpisuje się w proces deinstytucjonalizacji, którego celem jest rozwój usług społecznych skierowanych na wsparcie w miejscu zamieszkania – podkreśliła Nartowicz. Wyjaśniła, że chodzi o zapewnianie opieki w miejscu zamieszkania osobom starszym, osobom bezdomnym, osobom z zaburzeniami psychicznymi, dorosłym z niepełnosprawnościami.

Nartowicz zaznaczyła, że chodzi głównie o upowszechnianie centrów opiekuńczo-mieszkalnych, rodzinnych domów pomocy, ośrodków wsparcia, gdzie są całodobowe miejsca opieki.

W ostatnim czasie nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne powstało w budynku dawnej szkoły w Putkowicach Nadolnych w gminie Drohiczyn. Przy okazji otwarcia tej placówki poinformowano, że wsparcie i opiekę dostaje w Putkowicach 19 dorosłych osób z niepełnosprawnościami, które korzystają tam w ciągu dnia z rehabilitacji i różnych form aktywizacji.

Gmina Drohiczyn dostała na utworzenie tego centrum 2,4 mln zł. Budynek zaadaptowano na potrzeby terapii zajęciowej, powstała także sala do ćwiczeń i rehabilitacji. Są dwa miejsca opieki całodobowej: dwa pokoje z łazienkami i aneks kuchenny, gdzie mieszkają podopieczni.

Takie centra powstają w ramach programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, które go finansuje. Jak wielokrotnie podkreślało ministerstwo, chodzi o poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, integrację środowiska takich osób, ale też przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnościami. To także wsparcie dla ich rodzin.

Resort rodziny informował wcześniej, że na te 9 centrów w Podlaskiem ma zostać przeznaczonych 25,4 mln zł. (PAP)

Izabela Próchnicka, fot. freepik.com

Data publikacji: 17.03.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również