Lawendowy ParkRun w Jabłonnie z okazji Międzynarodowego Dnia Epilepsji

Ponad 80 osób wzięło udział w biegu przełajowym Lawendowy ParkRun, który odbył się w sobotę w Jabłonnie k. Warszawy. Organizatorzy biegu chcieli w ten sposób wesprzeć osoby z epilepsją.

26 marca przypada Lawendowy Dzień – Międzynarodowy Dzień Padaczki.

Jak powiedziała jedna z organizatorek imprezy Anna Alicja Lisowska z Fundacji EpiBohater, osoby cierpiące na epilepsję, których jest w Polsce ok. 400 tysięcy, są bardzo często ofiarami stygmatyzacji. Nadal krążą krzywdzące stereotypy, że osoby takie są na przykład upośledzone umysłowo albo też, że padaczką można się zarazić; oba całkowicie nieprawdziwe.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Padaczki niektóre budynki czy pomniki w Polsce mają być podświetlone na lawendowo. Jak informuje w mediach społecznościowych fundacja NeuroPozytywni, podświetlony w tym kolorze będzie na przykład pomnik Neptuna w Gdańsku.

Padaczka jest najczęściej spotykaną przewlekłą chorobą neurologiczną. Na epilepsję choruje 1 proc. światowej populacji, czyli 50 mln ludzi. Szacuje się, że w Polsce jest to blisko 400 tys. osób, a 30 proc. z nich cierpi na padaczkę lekooporną. To jest około 100 tys. osób, u których nie udaje się kolejnymi lekami uzyskać dobrej kontroli napadów. Co roku diagnozuje się kolejnych 27 tys. przypadków epilepsji.

Organizatorzy Lawendowego Dnia przypominają zasady udzielania pomocy osobie, która doświadcza ataku padaczki. Przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo takiej osoby – osunąć od niej potencjalnie niebezpieczne przedmioty; należy ułożyć chorego na boku i sprawdzić, czy oddycha; warto takiej osobie położyć coś miękkiego (ale niewysokiego) pod głowę, typu bluza; nie wolno powstrzymywać ruchów chorego w trakcie napadu ani też nie wolno wkładać mu nic pomiędzy zęby.

W czasie napadu powinno się czuwać cały czas przy chorym – pozostać przy nim, aż odzyska świadomość. Warto zapamiętać, a najlepiej zanotować, ile czasu trwał napad. Jeśli trwa on dłużej niż 5 minut, należy zadzwonić po pogotowie.

ParkRun jest to bezpłatne, organizowane przez lokalną społeczność spotkanie, w ramach którego można maszerować, truchtać lub biegać, być wolontariuszem lub kibicem. Dystans tras to 5 km, a spotkania odbywają się w każdą sobotę rano. Jest to inicjatywa otwarta i przeznaczona dla każdego bez względu na umiejętności i kondycję. Spotkania odbywają się w kilkudziesięciu lokalizacjach w Polsce, a także w bardzo wielu miejscach na całym świecie.

Współorganizatorami sobotniego spotkania w Jabłonnie były Fundacja EpiBohater, Fundacja Neuropozytywni oraz Aktywna Białołęka. (PAP)

bar/ mmu/, fot. z profilu parkrun Jabłonna

Data publikacji: 27.03.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również